Ciekawe układy na walutach Antypodów

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA/ FED: William Dudley potwierdził spekulacje dotyczące swojego odejścia z FED w połowie 2018 r. (na pół roku przed ustawowym terminem).

- AUSTRALIA: RBA nie zmienił stóp procentowych (jak oczekiwano). W komunikacie stwierdzono, że inflacja bazowa pozostanie na niskich poziomach przez dłuższy czas, między innymi ze względu na niską dynamikę płac i rosnącą presję związaną z konkurencyjnością w poszczególnych branżach. Nadal duża niepewność cechuje perspektywy dynamiki wydatków gospodarstw domowych. Odnosząc się do tematu kursu walut stwierdzono, że silny AUD będzie hamował presję inflacyjną. RBA nie zdecydował się dzisiaj na rewizje prognoz dotyczących inflacji oraz dynamiki PKB. Szczegółowy, kwartalny raport RBA zostanie opublikowany w piątek.

- NOWA ZELANDIA: Minister finansów w rządzie premier Andern stwierdził w poniedziałek wieczorem, że rząd nie ma planów poszerzenia mandatu RBNZ o kurs walutowy, ani też konkretne wartości dotyczące poziomu stopy bezrobocia. To wyraźna sugestia, że nowe władze nie zamierzają radykalnie ingerować w tej materii. Utrzymany zostanie także cel inflacyjny w przedziale 1,0-3,0 proc. Opublikowany został także comiesięczny raport, w którym zwraca się uwagę na ryzyko w postaci niespełnienia założeń dynamiki wzrostu gospodarki w III kwartale na poziomie 0,6 proc. Spodziewane odbicie może nastąpić w IV kwartale.

- EUROSTREFA / NIEMCY: Produkcja przemysłowa we wrześniu wyhamowała do 3,6 proc. r/r (oczekiwano 4,5 proc. r/r).

Opinia: Wtorek przynosi dalsze umocnienie dolara, potwierdzając tym samym prezentowane wcześniej średnioterminowe wskazania dla tej waluty, chociaż na niektórych parach widać już, że ruch ten może być „limitowany” - o czym więcej poniżej. Dzisiaj widać pewne odreagowanie na JPY i CHF, które wczoraj były silniejsze za sprawą obaw dotyczących sytuacji w Arabii Saudyjskiej (aresztowania wpływowych osób pod zarzutem korupcji, co można też rozumieć jako czystkę polityczną przeprowadzaną przez następcę tronu). Niemniej USD/JPY (USDJPY, 114.286 +0.44%, News) nie zdołał wymazać negatywnego wskazania z wczoraj - próba wybicia oporu 114,30 zakończona w fatalnym stylu. Stąd też nadal warto zachować tutaj pewną ostrożność, chociażby ze względu na ryzyko „przebudzenia” na uśpionym ostatnio froncie z Koreą Północną (Trump podróżuje po Azji, a tematem rozmów są też sankcje wobec reżimu).

Wykres dzienny USD/JPY

Na koszyku dolara FUSD sytuacja wygląda nieźle - zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na ujęcie tygodniowe. Rynek zdaje się celować w stronę 95,80 pkt. w ciągu kilkunastu dni (opór 38,2 proc. zniesienia Fibo dla 10-miesięcznej fali spadkowej). Zagrożeniem dla dolara mogą być informacje o spowolnieniu prac nad reformą podatkową, które mogłyby opóźnić jej wdrożenie w życie - wydaje się jednak, że jeżeli już, to takowe obawy mogą się nasilić, kiedy prezydent Donald Trump powróci z podróży po Azji, czyli nie wcześniej, niż w końcówce tygodnia.

Wykres tygodniowy FUSD

Dzisiaj rano uwagę przykuwa słabość EUR/USD (EURUSD, 1.15651 -0.39%, News), który w końcu złamał poziom październikowego minimum przy 1,1573. To otwiera drogę do marszu na niższe poziomy. Euro nie pomogły słabsze dane z Niemiec, a zaplanowane na najbliższe dni wystąpienia członków ECB, raczej niewiele zmienią - karty zostały rozdane, a poważna dyskusja, co dalej z programem QE powróci najpewniej na wiosnę 2018 r.

Wykres dzienny EUR/USD

Ciekawy układ techniczny mamy na AUD/USD - na dziennym wykresie można rozrysować formację klina zniżkującego, a dzienne wskaźniki pokazują pozytywne dywergencje z kursem. Obawy związane z dzisiejszym posiedzeniem RBA nie zmaterializowały się (prognozy dotyczące inflacji i PKB nie zostały obniżone). Warto będzie uważniej śledzić sytuację na AUD, ale i też NZD w najbliższych tygodniach. Niewykluczone, że waluty te budują bazę pod większe odbicie, jakie może zacząć się już w drugiej połowie miesiąca. Niemniej ruch ten nie będzie możliwy bez osłabienia się USD (wcześniej FUSD powinien, zatem przetestować wskazywane już okolice 95,80 pkt.). O ile w przypadku AUD/USD jest mowa o klinie zniżkującym, o tyle przy NZD/USD widzimy rosnące prawdopodobieństwo opuszczenia górą kanału spadkowego.

Wykres dzienny AUD/USD

Wykres dzienny NZD/USD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : http://stooq.pl/

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25964.2766
Flaga USDUSD3.80083.8188
Flaga CHFCHF3.80903.8300
Flaga GBPGBP4.78384.8063
Flaga NOKNOK0.43300.4390
Flaga SEKSEK0.39650.4025
Flaga DKKDKK0.56800.5750
Flaga CZKCZK0.16250.1705
Flaga CADCAD2.83582.8618
Flaga AUDAUD2.60632.6323
2019-06-19 11:29:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij