Co może przynieść super-środa?

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- MIĘDZYNARODOWY FUNDUSZ WALUTOWY / PROGNOZY: MFW obniżył wczoraj globalne prognozy dla wzrostu gospodarki - do 3,3 proc. z 3,5 proc. na ten rok. Dla Unii Europejskiej wskazania spadły z 1,6 proc. do 1,3 proc., a dla USA do 2,3 proc. z 2,5 proc.

- USA / UE / RELACJE HANDLOWE: Donald Trump opublikował wczoraj tweeta w którym dał do zrozumienia, że należy ukrócić nieuczciwe praktyki stosowane przez Unię Europejską (subsydiowanie Airbusa).

- EUROSTREFA / WŁOCHY: Rząd zrewidował prognozę wzrostu gospodarczego do 0,2 proc. z 1,0 proc. (wcześniej spekulowano o 0,1 proc. (Bloomberg), oraz 0,3 proc. (Reuters)).

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Ponadpartyjne rozmowy pomiędzy torysami, a laburzystami w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania na Brexit nie przyniosły wiele i będą kontynuowane w kolejnych dniach (torysi mówią o konstruktywnych negocjacjach, ale już laburzyści przeciwnie). Z obozu rządowego napływają też sygnały, że dłuższy Brexit (wykraczający poza 30 czerwca, który May zaznaczyła we wniosku do UE) nie byłby dobrym rozwiązaniem. Niemniej szef Rady Europejskiej dał wczoraj wieczorem do zrozumienia, że zbyt krótki termin wymuszałby kolejne odroczenia i procedury z nimi związane - największe szanse zdaje się mieć scenariusz tzw. FLEXtension, czyli elastycznego wydłużenia Brexitu o rok z możliwością skrócenia tego terminu w sytuacji, kiedy będzie pewność że rozwód będzie oparty o zaakceptowaną przez Izbę Gmin umowę. Specjalny szczyt UE dotyczący Brexitu rozpocznie się dzisiaj o godz. 12:00.

- WIELKA BRYTANIA / DANE: Dynamika produkcji przemysłowej wypadła w lutym lepiej od prognoz rosnąc o 0,6 proc. m/m (analogicznie jak w styczniu). W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 0,1 proc., wobec -0,9 proc. r/r wcześniej. Wyżej wypadły też komponenty przetwórstwa, czy też produkcji budowlanej. Poznaliśmy też dane nt. miesięcznego PKB - w lutym wzrost wyniósł 0,2 proc. m/m wobec 0,5 proc. m/m wcześniej, ale rynek spodziewał się wyhamowania do 0,0 proc. m/m. W ujęciu r/r dynamika przyspieszyła do 2,0 proc. r/r z 1,4 proc. r/r

- AUSTRALIA / RBA: Zastępca szefa RBA (Debelle) stwierdził, że rynek pracy jest zaskakująco silny i ta rozbieżność pomiędzy innymi sferami gospodarki może być bardzo ważna dla przyszłej ścieżki stóp procentowych. Dodał, że RBA liczyłby na to, że wyższy wzrost płac (gdyby się pojawił) byłby dość pomocny w osiągnięciu celu inflacyjnego.

- NORWEGIA / DANE: Inflacja CPI wypadła w marcu lepiej od prognoz rosnąc o 0,2 proc. m/m i 2,9 proc. r/r (chociaż były to wartości niższe, niż w lutym), a bazowa CPI Core przyspieszyła do 2,7 proc. r/r z 2,6 proc. r/r (oczekiwano 2,5 proc. r/r).

Opinia: Teoretycznie patrząc dzisiaj na diagram stóp zwrotu dla dolara w relacji do pozostałych walut widać, że traci on nieznacznie na większości ustawień. Niemniej, jeżeli spojrzymy na wykres koszyka US Dollar Index (u nas na platformie CFD na ten instrument ma oznaczenie FUSD), to widać, że naruszenie minimum z zeszłego tygodnia przy 96,51 pkt. ostatecznie nie było duże, a dzisiaj jesteśmy ponad tym poziomem. Wpływ na to miały wczorajsze rewizje wzrostu przez MFW, które podbiły globalne ryzyko, a na tym dolar zyskuje. Teoretycznie nowe szacunki MFW nie powinny być zaskoczeniem, ale ich uzasadnienie (globalne ryzyka w postaci Brexitu i wojen handlowych) dało paliwo do nowych spekulacji - zwłaszcza, że te obie sprawy nie zostały zamknięte, a na horyzoncie pojawiło się ryzyko wojny handlowej pomiędzy Unią Europejską, a USA (o tym ryzyku dla wyceny euro w średnim terminie pisałem wczoraj rano).

Wykres tygodniowy FUSD

Dzisiaj super-środa. O godz. 12:00 rozpocznie się specjalny szczyt UE poświęcony Brexitowi, który może na początku mieć „mieszany wydźwięk”. Teoretycznie według ostatnich zapowiedzi unijni politycy nie chcą brać odpowiedzialności za potencjalny chaos do którego doprowadziłby „bezumowny” Brexit i najpewniej zgodzą się na wydłużenie procesu rozwodowego, ale o rok, a nie do 30 czerwca, jak o to prosiła Theresa May. To teoretycznie może nie spodobać się brytyjskim politykom, ale z drugiej strony proces ten miałby być „elastyczny”, co pozwoliłoby go skrócić w sytuacji, gdyby pojawiły się ku temu przesłanki w postaci wypracowanych rozwiązań na to, jak miałyby wyglądać relacje po Brexicie. Tyle, czy na pewno UE nie postawi żadnych warunków podejmując dzisiaj decyzję o wydłużeniu terminu? Przecież Londyn nie przedstawił żadnego racjonalnego wytłumaczenia dlaczego potrzebuje więcej czasu, a tamtejsi politycy są nadal skłóceni. Przedstawiciele DUP zapowiedzieli, że nie będą już rozmawiać z rządem na temat Brexitu, a ponadpartyjne rozmowy pomiędzy Partią Konserwatywną i Partią Pracy spełzły na niczym, choć strony (bardziej wizerunkowo) twierdzą, że będą dalej szukać kompromisu. W efekcie może się okazać, że kilka dodatkowych miesięcy niczego nie zmieni, a dodatkowo konieczność przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego może tylko sprawić, że staną się one swoistym plebiscytem społecznego poparcia dla danych scenariuszy - nie muszą one być proeuropejskie. Być może na to „liczy” teraz premier May, że doprowadzą one do przeorientowania podejścia przez Partię Pracy, które w temacie Brexitu jest znacząco różne wobec tego, czego oczekuje Partia Konserwatywna. Z drugiej strony nie można wykluczyć też scenariusza w którym nacisk UE na „konkretne zobowiązania” ze strony Londynu będzie silny i wymusi teoretycznie radykalne scenariusze, jak dymisję premier May i przedterminowe wybory - piszę o tym od dwóch dni w komentarzach. Zwróćmy uwagę na to, że wczoraj prezydent Francji zaproponował, aby co UE trzy miesiące przeprowadzała kontrolę procesu Brexitu przez Londyn.

Wykres dzienny GBPUSD

Poza Brexitem mamy też posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, oraz zapiski z posiedzenia FED. Te dwa wątki były już przeze mnie szeroko opisywane od poniedziałku, więc powtórka jest zbyteczna. W skrócie - bilans może wypaść na korzyść spadków EURUSD, co może nieco zaskoczyć rynek. Na dziennym wykresie nadal widoczna jest formacja flagi, która mogłaby potwierdzić ten scenariusz, a dodatkowo wczoraj mieliśmy świecę doji. Przeciwko scenariuszowi zniżek może przemawiać jednak układ na dziennym RSI9, który znalazł się ponad poziomem oporu przy 50 pkt.

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52014.5441
Flaga USDUSD3.79843.8214
Flaga CHFCHF4.12324.1472
Flaga GBPGBP5.27515.3016
Flaga NOKNOK0.43760.4436
Flaga SEKSEK0.44060.4466
Flaga DKKDKK0.60540.6134
Flaga CZKCZK0.17440.1804
Flaga CADCAD3.04983.0838
Flaga AUDAUD2.84522.8792
2021-06-21 12:48:26
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij