Dolar czeka na Powella

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- EUROSTREFA: Przemawiając wczoraj w Parlamencie Europejskim szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że o ile wzrost gospodarczy jest silniejszy, to inflacja powinna pokazać bardziej przekonywujące oznaki przyspieszenia. Ostrożny ton Mario Draghiego był spójny z wcześniejszym przekazem banku. Z kolei dzisiaj o godz. 11:00 poznaliśmy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych w strefie euro - w lutym spadł on do 114,1 pkt. z 114,9 pkt. po korekcie w styczniu (szacowano 114,0 pkt.).

- NOWA ZELANDIA: Bilans handlowy za styczeń wypadł gorzej od oczekiwań, odnotowano deficyt w kwocie 566 mln NZD. Poznaliśmy też dane nt. produkcji mleka w styczniu, dynamika spadła o 7,4 proc. r/r.

- USA: Randal Quarles z zarządu FED stwierdził, że dalsze stopniowe podwyżki stóp procentowych byłyby właściwe, dostrzega on też szanse na poprawę perspektyw gospodarczych. Z kolei Sekretarz Skarbu Steve Mnuchin powtórzył, że siła dolara w długim terminie pozostaje w interesie USA i władze nie zamierzają tego zmieniać.

Opinia: Rynek wyczekuje na dzisiejsze wystąpienie szefa FED przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów o godz. 16:00 z dużą uwagą. Będzie to pierwsze tak długie wystąpienie Jerome Powella od momentu objęcia przez niego urzędu na początku lutego b.r. Na początku Powell odczyta przygotowane wcześniej przemówienie (będzie ono dostępne na stronie FED-u już o godz. 14:30), tym samym kluczową kwestią będzie tzw. sesja pytań i odpowiedzi. Jeszcze w miniony piątek FED przedstawił tzw. Raport Polityki Monetarnej w którym stwierdzono, że Rezerwa Federalna będzie kontynuować proces stopniowego podwyższania stóp i nie powinien on przeszkodzić w podtrzymaniu umiarkowanego tempa aktywności gospodarczej. Zakłada się też przyspieszenie inflacji w tym roku i ustabilizowanie jej blisko celu 2 proc. w najbliższych latach. Można się spodziewać, że główne tezy przemówienia Powella będą zbieżne z tym, co poznaliśmy w piątek. Pole do ewentualnych zaskoczeń tkwi we wspomnianej sesji Q&A. Tak jak pisałem wczoraj - trudno będzie o jakieś „gołębie niespodzianki”. Powell może starać się zachować neutralność i być tym samym zwyczajnie „nudny” w przekazie (też nie najlepiej dla rynku), albo zaprezentować nieco bardziej optymistyczne spojrzenie na perspektywy gospodarki, zwłaszcza kwestię dynamiki konsumpcji i wynagrodzeń. Warto jednak zwrócić uwagę, że rynki wyceniają obecnie zacieśnienie polityki w USA w tym roku na 71 pkt. (prawie trzy podwyżki), a wątpliwe jest aby Powell’owi zależało na inicjowaniu nowej fali spekulacji dotyczących czwartego ruchu. Reasumując - dolar może wcale nie zareagować na dzisiejsze słowa szefa FED, albo próbować nieznacznie się umocnić. Powtórka zeznań Powella w czwartek (tym razem w Senacie), tego dnia poznamy też ważny odczyt indeksu ISM dla przemysłu.

Układ techniczny na koszyku BOSSA USD nie wygląda źle - obserwowane wczoraj spadki zostały powstrzymane. Rynek czeka na rozstrzygnięcie i wyraźniejszy ruch, który powinien się pojawiać w nadchodzących tygodniach.

W przypadku EUR/USD (EURUSD, 1.23225 +0.07%, News) wczorajsze słowa Draghiego, jakie padły w Parlamencie Europejskim nie wniosły wiele do obrazu rynku. Pole do zaskoczeń tkwi w wydarzeniach zaplanowanych na 4 marca (wybory do parlamentu we Włoszech, oraz publikacja wyników referendum przeprowadzonego wśród członków niemieckiej SPD nt. ponownego wejścia w koalicję z chadekami). Wydaje się, że im bliżej będzie weekendu, tym inwestorzy posiadający długie pozycje w euro będą bardziej nerwowi… Na wykresie EUR/USD uwagę zwraca trudność z powrotem ponad naruszoną w ubiegłym tygodniu linię trendu wzrostowego rysowaną od dołka z grudnia ub.r. To może zapowiadać kolejną falę spadkową, kluczowy będzie wtedy test okolic minimum z 9 lutego przy 1,2204.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres dzienny EUR/USD

(Marek Rogalski - Domu Maklerskiego BOŚ - DM BOŚ)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25434.2713
Flaga USDUSD3.78823.8062
Flaga CHFCHF3.83653.8575
Flaga GBPGBP4.70964.7321
Flaga NOKNOK0.43910.4451
Flaga SEKSEK0.40250.4085
Flaga DKKDKK0.56740.5744
Flaga CZKCZK0.16240.1704
Flaga CADCAD2.89622.9222
Flaga AUDAUD2.64812.6741
2019-07-18 00:45:15
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij