Dolar czeka na rozstrzygnięcie, na plus zaskakuje korona norweska

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / BIAŁY DOM: Larry Kudlow przyjął wczoraj nominację od Donalda Trumpa na szefa NEC (Krajowej Rady Gospodarczej) przy Białym Domu, zastępując na tym stanowisku Gary’ego Cohn’a, który złożył rezygnację w zeszłym tygodniu. W pierwszym wywiadzie przyznał, że jest zwolennikiem mocniejszego dolara i nie uważa, aby Trump miał coś przeciwko temu. Zwrócił jednak uwagę konieczność ukarania Chin za stosowane praktyki i wyraził nadzieję, że inne kraje przyłączą się do koalicji z USA. Tymczasem w prasie pojawiły się kolejne spekulacje nt. możliwych zmian na kluczowych stanowiskach - tym razem zagrożony miałby być prokurator generalny Jeff Sessions.

- NOWA ZELANDIA: Dynamika PKB w IV kwartale wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,9 proc. r/r (to poniżej oczekiwanych 0,8 proc. k/k i 3,1 proc. r/r).

- SZWAJCARIA: Na zakończonym dzisiaj posiedzeniu SNB utrzymał dotychczasowy przekaz w polityce monetarnej, co było zgodne z oczekiwaniami. Przedział 3-miesięcznej stawki LIBOR CHF to nadal od -0,25 proc. do -1,25 proc., oprocentowanie depozytów a vista to -0,75 proc., a frank pozostaje nadal wysoko wyceniany i tym samym bank centralny planuje pozostać aktywny na rynku walutowym w razie potrzeby. SNB przedstawił dzisiaj nowe projekcje makro. W porównaniu do poprzedniego kwartału obniżona została ścieżka dla inflacji - w tym roku 0,6 proc. (wcześniej 0,7 proc. ), w przyszłym 0,9 proc. (do tej pory 1,1 proc. ), a dla 2020 r. jest to 1,9 proc. Bez zmian pozostały wskazania dla dynamiki PKB.

- NORWEGIA: Norges Bank na zakończonym dzisiaj posiedzeniu utrzymał stopę procentową na poziomie 0,5 proc., ale w komunikacie stwierdzono, że podwyżka może pojawić się wcześniej, niż sądzono wcześniej, czyli po wakacjach. Ten przekaz potwierdził podczas konferencji prasowej prezes Olsen. Wiarygodnym terminem dla zacieśnienia staje się sierpień, lub wrzesień.

Opinia: Dolar czeka na rozstrzygnięcia w przyszłym tygodniu - spotkanie ministrów finansów grupy G-20 we wtorek, oraz środowe posiedzenie FED - to będą główne tematy, które ruszą rynkami. Rzadko, kiedy inwestorzy decydują się na większe pozycjonowanie przed informacjami, które mogą być dość wrażliwe. W czwartek rano bilans dla dolara pozostaje neutralny, zmiany nie są duże. Nadal słabość widać po stronie walut rynków wschodzących, co jednak nie powinno nadmiernie zaskakiwać biorąc pod uwagę sentyment na rynkach akcji z ostatnich dni, a także nadchodzące wydarzenia przyszłego tygodnia.

Na wykresie koszyka BOSSA USD udało się wybronić wsparcie przy 75,95 pkt., po części dzięki słowom nowego szefa doradców gospodarczych Donalda Trumpa, Larry’ego Kudlowa. Tyle, że on sam skrytykował też Chiny, a inny kontrowersyjny współpracownik prezydenta, ekonomista Peter Navarro otwarcie przyznał w wywiadzie dla telewizji Fox, że Chińczycy kradną naszą technologię. Tworzy się, zatem odpowiednią narrację pod ewentualne decyzje nt. wyższych ceł wobec chińskich produktów z obszaru technologii i telekomunikacji, chociaż wydaje się, że Biały Dom mógłby się też zdecydować na wprowadzenie przepisów wykluczających możliwość przejmowania udziałów przez chińskie firmy w amerykańskich spółkach technologicznych. Kluczowe pytanie brzmi teraz, czy Amerykanie będą grać w chińskiej kwestii solo, czy też będą chcieli zbudować szerszy front z innymi krajami. Ostatnie decyzje w temacie stali i aluminium pokazują jednak, że ta druga możliwość jest mniej wiarygodna. Pytanie, zatem jaki będzie rozwój wypadków po przyszłotygodniowym spotkaniu G-20, które „wstrzymuje” podjęcie decyzji już teraz. Dla rynków finansowych kluczowe będzie też to, czy amerykańskie działania spotkają się z odpowiedzią. Na razie widać, że Komisja Europejska zaczyna się ociągać (niewykluczone, że pod wpływem Niemiec, które nie chcą wojen handlowych obawiając się, że Trump wprowadzi wyższe cła na produkowane przez nich auta), a Chińczycy zdaje się, że wciąż kalkulują ile mogliby na tym stracić (bo to, że na wojnie handlowej ucierpią bardziej, niż inni, jest dość prawdopodobne).

Układ techniczny na wspomnianym BOSSA USD nie jest jednak łatwy do interpretacji. Złamanie wsparcia przy 75,95 pkt. otworzy drogę do testowania 7-letniej linii trendu wzrostowego przy 75,50 pkt. i być może jej złamania. Kluczowe może okazać się zachowanie wskaźników - tygodniowy MACD jest bliski wygenerowania sygnału kupna, ale do tego jeszcze nie doszło. Fałszywy sygnał może generować duży ruch na instrumencie bazowym. Kluczowy opór to nadal okolice 76,93 pkt. (dawny szczyt z września ub.r.).

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Dzisiejsza decyzja Narodowego Banku Szwajcarii niewiele zmienia w technicznym obrazie USD/CHF. Na wykresie tygodniowym widać, że nadal respektowana jest spadkowa linia trendu, chociaż jeżeli kurs nie będzie w stanie zejść poniżej wsparcia przy 0,9419, to wzrośnie prawdopodobieństwo jej złamania.

Wykres tygodniowy USD/CHF

Dzisiejszy bardziej „jastrzębi” przekaz ze strony Norges Banku (podwyżka stóp już po wakacjach) sprawia, że korona norweska jest dzisiaj najmocniejsza w grupie G-10. I to mimo faktu, że rynek już wcześniej rozgrywał taki scenariusz (pisałem o tym wczoraj w jednym z wpisów na stronie). Na głównych ujęciach EUR/NOK czy USD/NOK widać wybicie się przez wsparcia, co może stwarzać preteksty do kontynuacji ruchu w średnim terminie. Natomiast w krótkim horyzoncie często bywa tak, że impet wyczerpuje się i pojawia się korekta (ruch powrotny).

Wykres dzienny USD/NOK

Na koniec główne ujęcie, czyli wykres EUR/USD (EURUSD, 1.23580 -0.08%, News). Opór to rejon 1,2400-1,2420, którego znaczenie zostało wzmocnione wczoraj rano po słowach Mario Draghiego. Wsparcie to okolice 1,2295-1,2322. Niewykluczone, że najbliższe dni nie przyniosą rozstrzygnięcia mimo faktu, że dzisiaj po południu mamy publikacje regionalnych indeksów aktywności gospodarczej z Nowego Jorku i Filadelfii, a jutro dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej.

Wykres dzienny EUR/USD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24544.2624
Flaga USDUSD3.75743.7754
Flaga CHFCHF3.82863.8496
Flaga GBPGBP4.77504.7975
Flaga NOKNOK0.43750.4435
Flaga SEKSEK0.39720.4032
Flaga DKKDKK0.56610.5731
Flaga CZKCZK0.16220.1702
Flaga CADCAD2.84232.8683
Flaga AUDAUD2.59482.6208
2019-06-21 00:07:15
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij