Dolar kontynuuje wzrosty

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- WIELKA BRYTANIA: Minister ds. handlu Liam Fox stwierdził w wywiadzie dla Sunday Times, że ryzyko Brexitu bez osiągnięcia porozumienia z Unią Europejską jest jak 60 do 40. W piątek o tym, że szanse na negatywny scenariusz są „niekomfortowo wysokie” mówił sam szef Banku Anglii w wywiadzie dla radia BBC.

- USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: W piątek Chińczycy podali, że w odpowiedzi na propozycje amerykańskich ceł zamierzają odpowiedzieć własnymi ograniczeniami w handlu na 60 mld USD, stawka 25 proc. ma obowiązywać chociażby na import gazu LNG, czy też ropy naftowej. Tymczasem podczas weekendowych spotkań z wyborcami w Ohio, Donald Trump tłumaczył, że podejmowane działania są słuszne, dając też do zrozumienia, że jest gotowy do negocjacji, jeżeli Chińczycy wystąpią z taką propozycją (i ustępstwami?). Tymczasem LBCh ustalił dzisiaj fiksing USD/CNY na poziomie 6,8513 wobec 6,8322 w piątek - juan jest najsłabszy od maja 2017 r. Z drugiej strony media cytują słowa byłego przedstawiciela LBCh ds. walut, który uważa, że poziomem tolerancji dla banku centralnego jest poziom USD/CNY nie wyższy od 7,00.

- IRAN: Prasa spekuluje, że dzisiaj Biały Dom może ogłosić propozycje kolejnych sankcji gospodarczych wobec Teheranu.

- EUROSTREFA / NIEMCY: Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w czerwcu aż o 4 proc. m/m po tym, jak w maju rosły o 2,6 proc. m/m. Tymczasem nieco w górę odbił indeks nastrojów Sentix liczony dla całej strefy euro - w sierpniu wzrósł do 14,7 pkt. z 12,1 pkt. w lipcu (szacowano 13,5 pkt.).

Opinia: Tydzień zaczyna się od kontynuacji umocnienia dolara, jakie było widoczne w ubiegłym tygodniu. Mamy środek sezonu wakacyjnego, więc inwestorzy działają nieco schematycznie, a za amerykańska walutą przemawia perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych, a także wątek wojen handlowych, co tworzy specyficzne sprzężenie, które prowadzi do tego, że dolar jest obecnie jedną z najlepszych bezpiecznych przystani. Weekendowe tournée Donalda Trumpa po Ohio pokazało, że prezydent jest przeświadczony o słuszności swoich posunięć w temacie polityki handlowej, chociaż nie wyklucza negocjacji z Chińczykami (ale raczej na własnych warunkach). To sygnał, że na jakiś przełom w tej materii trudno będzie liczyć. Wydaje się, że Trump może zmienić swoje podejście tylko w kilku przypadkach - wyraźnej presji ze strony dużego amerykańskiego biznesu, który zacznie tracić pieniądze na „trumponomice”, niezadowolenia wyborców z typowo „republikańskich” stanów, czy też jakiegoś mocniejszego załamania się rynków akcji na jesieni, co mogłoby uderzyć w oszczędności klasy średniej. W tych tematach ważny może być 7 sierpnia, kiedy to zaplanowano wybory uzupełniające do Izby Reprezentantów w Ohio - tymczasem w tym typowo „republikańskim” stanie, szanse obu kandydatów niebezpiecznie się zrównały. Innymi słowy, ryzyko oddania Kongresu w ręce Demokratów po listopadzie jest coraz większe.

Dzisiaj uwagę przykuwa euro, wprawdzie spadek zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu jest jeszcze echem wcześniejszych obaw o wojny handlowe, a lipcowe porozumienie Trump-Juncker to nieco równoważy, to jednak rynek dostał preteksty do tego, aby powalczyć o naruszenie wsparcia 1,1509 na EURUSD w kolejnych dniach (to dołek z końca maja). Dzisiaj po południu warto będzie też śledzić wątek dotyczący amerykańskich sankcji na Iran i jego kontekstu dla europejskich spółek zaangażowanych w tym kraju.

Wykres dzienny EURUSD

Pod coraz większą presją jest funt. Spekulacje ministra Foxa, oraz wcześniejsze słowa samego Marka Carney’a o ryzykach związanych z „nieuporządkowanym” Brexitem mogą być tylko wodą na młyn dla strony podażowej na najbliższe tygodnie. Na dziennym układzie GBPUSD widać złamanie przez MACD linii trendu, a dzisiaj doszło już do nieznacznego naruszenia dołka z lipca przy 1,2956.

Wykres dzienny GBPUSD

Po piątkowych newsach o tym, że Ludowy Bank Chin podejmie działania w celu „stabilizowania” kursu juana (jednym z ruchów jest podniesienie rezerw dla kontraktów forward) dzisiaj chińska waluta znów słabnie. Trend wzrostowy na USDCNH jest zachowany, chociaż dywergencje na wskaźnikach są wyraźniejsze.

Wykres dzienny USDCNH

(Sporządził : Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25154.2685
Flaga USDUSD3.78583.8038
Flaga CHFCHF3.79003.8110
Flaga GBPGBP4.76574.7882
Flaga NOKNOK0.43200.4380
Flaga SEKSEK0.39720.4032
Flaga DKKDKK0.56710.5741
Flaga CZKCZK0.16270.1707
Flaga CADCAD2.81652.8425
Flaga AUDAUD2.59322.6192
2019-06-17 13:39:27
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij