Dolar oberwał po FED


KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

USA- FED: Stopy procentowe w USA wzrosły o 25 p.b. (obecny przedział stopy funduszy federalnych to 0,75-1,00 proc.), co było powszechnie oczekiwane. Opublikowana została tzw. projekcja kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (tzw. dot-chart). Nie uległa ona jednak większym zmianom wobec tego, co było szacowane w grudniu - tj. nadal w tym roku spodziewane są łącznie 3 podwyżki w tym roku i kolejne 3 w przyszłym - chociaż aż 9 członków FED (wcześniej było to 7 osób) spodziewa się jeszcze dwóch ruchów w tym roku, co zwiększa prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Tak zwany „długi termin” pozostał na poziomie 3,0 proc. Projekcje makro dotyczące dynamiki PKB, bezrobocia, oraz inflacji pozostały niezmienione względem tego, co obserwowaliśmy w grudniu. Niemniej w samym komunikacie towarzyszącym decyzji o podwyżce stóp odnotowano lekką poprawę w obszarze inwestycji w gospodarce, a także przybliżenie się inflacji w stronę celu (dodano też, że tendencje inflacyjne będą teraz uważnie monitorowane). Podczas konferencji prasowej Janet Yellen odniosła się też do kwestii związanej dotyczących działań fiskalnych nowej administracji przyznając, że FED ma dużo czasu, aby ocenić rozwój sytuacji w tym zakresie.

USA: Model Atlanta FED GDPNow liczący na bieżąco projekcje dla PKB uległ pogorszeniu - wskazania na I kwartał spadły do 0,9 proc. wobec 1,2 proc. szacowanych wcześniej

Eurostrefa/Holandia: Po podliczeniu ponad 95 proc. głosów oddanych we wczorajszych wyborach parlamentarnych Partia Ludowa premiera Marka Rutte zdobyła 33 miejsca w 150 osobowym parlamencie, a eurosceptycy z Partii Wolności Geerta Wildersa 20 miejsc. Ostateczne wyniki są lepsze, niż sondaże, które… dawały mniejsze poparcie VVD Ruttego, a większe PVV Wildersa.

Eurostrefa: Ostateczne dane nt. inflacji HICP za luty potwierdziły wcześniejsze wskazania na poziomie 0,4 proc. m/m i 2,0 proc. r/r, oraz 0,3 proc. m/m i 0,9 proc. r/r dla inflacji bazowej.

Japonia: Bank Japonii nie zmienił poziomu stóp procentowych (jak oczekiwano), oraz skali programu QQE. Utrzymano też program kontroli krzywej rentowności wprowadzony na jesieni ub.r. (głosami 7-2, przeciwko byli nadal Sato i Kiuchi). BOJ nie zdecydował się na bardziej optymistyczne wypowiedzi nt. gospodarki.

Chiny: Ludowy Bank Chin zdecydował się podnieść stopy procentowe dla przeprowadzanych 7,14 i 28-dniowych operacji repo przyznając, że jest to dostosowanie do warunków rynkowych i nie oznacza to zmiany ogólnego podejścia w polityce monetarnej.

Australia: Rozczarowujące dane z rynku pracy w lutym - stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 5,9 proc. z 5,7 proc., a dynamika zatrudnienia wskazała na spadek o 6,4 tys. (szacowano +16 tys.). Liczba tzw. pełnych etatów wzrosła o 27,1 tys. (wcześniej mieliśmy spadek o 44,5 tys.), a tzw. etatów czasowych spadła o 33,5 tys. (wcześniej był wzrost o 58,2 tys.).

Nowa Zelandia: Rozczarowanie danymi nt. PKB za IV kwartał - wzrost wyniósł zaledwie 0,4 proc. k/k i 2,7 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. k/k i 3,2 proc. r/r).

Szwajcaria: SNB zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp procentowych (przedział 3-miesięcznej stawki LIBOR CHF pozostał na poziomie od -0,25 proc. do -1,25 proc.). Stopa depozytowa to -0,75 proc. W komunikacie powtórzono, że frank pozostaje przewartościowany, a SNB pozostanie aktywny na rynku, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podniesiono projekcje dla inflacji na ten rok do 0,3 proc. (w grudniu 0,1 proc.), ale obniżono na przyszły (do 0,4 proc. z 0,5 proc.). Wzrost PKB w tym roku ma wynieść około 1,5 proc. (tak jak szacowano wcześniej).

G20: Zdaniem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble komunikat po szczycie G20 może nadal krytycznie odnosić się do manipulacji walutami, niewykluczone jednak, że zmodyfikowane zostaną nieco kwestie dotyczące handlu międzynarodowego ze względu na naciski ze strony USA

Naszym zdaniem: Po wczorajszym przekazie z FED rynek wycenia szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych zaledwie na 6,4 proc. w maju, oraz 49,6 proc. w czerwcu (model CME FEDWatch)- stąd też wyraźne spadki dolara nie powinny być nadmiernym zaskoczeniem. Zwróćmy jednak uwagę, że sygnały jakie wysłał wczoraj FED raczej zwiększyły szanse na to, że czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku - o ile do pierwszego ruchu nie dojdzie w czerwcu, to już szanse na lipiec wynoszą 58,4 proc. Tym samym tzw. timing kolejnego ruchu pozostanie „w grze”, a biorąc pod uwagę, że jeszcze na przełomie stycznia i lutego szanse na marcowy ruch nie przekraczały 10 proc., to nie należy odrzucać scenariusza w którym FED zdecyduje się na kolejny ruch w czerwcu, dając za kilka tygodni pretekst do wyraźniejszych zwyżek dolara. Wiele będzie zależeć od tego, na ile będzie można wycenić pakiet działań fiskalnych administracji Trumpa (na razie jest to dość trudne, a Yellen przyznała wczoraj, że FED będzie miał czas na ewentualne dostosowanie się) - im bliżej będzie czerwca, tym może być to łatwiejsze.

W krótkim terminie uwaga rynku przesunie się na tematykę G-20 (dwudniowy szczyt z udziałem ministrów finansów i szefów banków centralnych rozpocznie się już jutro), który może zaowocować „ciekawym” komunikatem. Wydaje się, że USA będą dążyć do usankcjonowania większego protekcjonizmu w handlu międzynarodowym, ale jednocześnie pozostawiając krytykę manipulacji walutowych. Administracja USA może tym samym szykować sobie grunt do bilateralnych negocjacji umów handlowych, co zdaniem Sekretarza ds. Handlu ma pomóc w redukcji nadmiernego deficytu USA. Rynek może mieć jednak obawy, że takie działania będą prowadzić do osłabienia dolara.

źródło : http://stooq.pl/

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25194.2689
Flaga USDUSD3.78473.8027
Flaga CHFCHF3.79473.8157
Flaga GBPGBP4.73964.7621
Flaga NOKNOK0.43170.4377
Flaga SEKSEK0.39740.4034
Flaga DKKDKK0.56710.5741
Flaga CZKCZK0.16260.1706
Flaga CADCAD2.81662.8426
Flaga AUDAUD2.58182.6078
2019-06-18 05:41:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij