Dolar wytraca krótkoterminowy impet wzrostowy

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

USA: Zdaniem Roberta Kaplana z FED (z prawem głosu w FOMC w tym roku) wzrost gospodarczy w 2017 r. wyniesie 2 proc., a inflacja powinna powrócić na ścieżkę wzrostu po ostatnim osłabieniu jej dynamiki. Niemniej warto zaczekać na więcej dowodów mogących potwierdzać taki scenariusz. Dodał, że ma pewne obawy odnośnie zachowania się krzywej rentowności obligacji. Agencje odnotowały też słowa spikera Izby Reprezentantów, który dał do zrozumienia, że Republikanie są zdeterminowani, aby przyjąć ustawy podatkowo-gospodarcze prezydenta Donalda Trumpa jeszcze w tym roku. Ryan dodał, że to pozwoli na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do ponad 3 proc. rocznie. Tymczasem Republikanie mają powody do politycznego świętowania - w wyborach uzupełniających w stanie Georgia Karen Handel pokonała Demokratę Jona Ossoffa z przewagą 4 p.p.

Wielka Brytania: Sky News podaje, że grupa co najmniej 30 parlamentarzystów z Partii Konserwatywnej wyraziła stanowczy sprzeciw wobec sytuacji w której negocjacje ws. Brexitu mogłyby zostać zerwane (co dopuszcza rząd premier May, gdyby negocjowane warunki nie były do zaakceptowania). Ich zdaniem byłoby to szkodliwe dla gospodarki. Z tego też powodu oczekują, że uda się porozumieć ws. kilkuletniego okresu przejściowego dla dopracowania nowych warunków współpracy z UE (w tym czasie Wielka Brytania nadal pozostawałaby w Europejskim Obszarze Gospodarczym). Te spekulacje pojawiły się w dniu, kiedy premier May ma oficjalnie zaprezentować program działań swojego mniejszościowego rządu (wystąpienie rozpocznie się o godz. 12:30). Z kolei o godz. 13:00 zaplanowano wystąpienie głównego ekonomisty BOE, Andy’ego Haldane’a.

Opinia: Wprawdzie Evans i Kaplan z FED byli bardziej ostrożni w opiniach, dając do zrozumienia, że potrzeba będzie dowodów (a więc i czasu), aby przekonać się, że ostatni spadek inflacji jest krótkoterminowy, to przemawiający wcześniej we wtorek Fischer i Rosengren dali do zrozumienia, że utrzymywanie zbyt niskiego poziomu stóp procentowych może kreować nowe, niepotrzebne ryzyka systemowe w gospodarce. Reasumując - dolar utrzymuje się na fali, chociaż będzie potrzebował nowych impulsów. Takimi mogą być chociażby oczekiwania związane z reformami gospodarczymi Donalda Trumpa, o których rynek już nieco zapomniał. Tymczasem spiker Izby Reprezentantów dał wczoraj do zrozumienia, że Republikanie są mocno zdeterminowani do tego, aby zrealizować te obietnice jeszcze w tym roku. Niewątpliwie zwycięstwo ich kandydata w wyborach uzupełniających do Kongresu w Georgii pokazuje, że ubiegłoroczny kredyt zaufania ze strony społeczeństwa jeszcze się nie wyczerpał - to może dać motywację do działań, zwłaszcza, że kolejne, powszechne wybory do Kongresu są zaplanowane na listopad przyszłego roku. Jeżeli Republikanie poważnie myślą o utrzymaniu swojej pozycji, albo i też zwiększeniu stanu posiadania, to powinni zrealizować polityczne obietnice, ale tak, aby przeciętny obywatel je odczuł (czyli nie na 2 miesiące przed wyborami).

Ważne dane makro z USA napłyną dopiero w przyszłym tygodniu, oraz w kolejnym (na początku lipca). Dzisiaj uwagę przykują dane nt. dynamiki sprzedaży domów na rynku wtórnym z godz. 16:00.

Na dziennym układzie koszyka FUSD widać, że sytuacja strony popytowej dalej się poprawia, ale kluczowy rejon oporu przy 97,70 pkt. nie został jeszcze naruszony. To sprawia, że nie można odrzucić scenariusza w którym podaż na dolarze spróbuje uderzyć mocniej za jakiś czas (będzie to tłumaczone chociażby niepewnością, co do „jakości” danych makro, jakie będą publikowane).

Wykres tygodniowy FUSD

Zwłaszcza, że wciąż brakuje stosownego sygnału ze strony rynku długu - wykres FNOTE10 będący benchmarkiem dla 10-letnich obligacji rządu USA nie dał jeszcze sygnału sprzedaży. Spadek cen, oznaczałby wzrost rentowności i tym samym był dodatkowym argumentem za wzrostem dolara.

Wykres tygodniowy FNOTE10

Ostatnio ciężkie dni ma funt, któremu ciąży kumulacja wielu czynników. Po pierwsze polityka. Negocjacje ws. Brexitu rozpoczęły się w poniedziałek i będą długie, żmudne i trudne. Tymczasem pozycja polityczna premier May systematycznie słabnie. Porozumienia z północnoirlandzkimi unionistami z DUP nadal nie ma, co sprawia, że rząd ma faktyczną mniejszość i jest słaby. Dodatkowo May rośnie opozycja we własnej partii, która stanowczo sprzeciwia się scenariuszowi walki o tzw. „hard Brexit”, co teoretycznie jest pozytywne, ale praktycznie nie do końca (ryzyko chaotycznych negocjacji ze względu na wewnętrzną walkę polityczną). W tym kontekście kluczowe może okazać się jej dzisiejsze wystąpienie w parlamencie - czy May spuści z tonu? Byłoby to dobrze odebrane przez rynek. Druga sprawa to oczekiwania związane z podwyżkami stóp. Te w ubiegłym tygodniu wzrosły po tym jak aż 3 członków MPC głosowało za takim ruchem, ale wczoraj szef Banku Anglii twardo je uciął. Dodatkowo pojawiły się spekulacje związane z ratingiem (S&P mógłby go obniżyć obawiając się o losy Brexitu).

Wykres dzienny GBP/USD (GBPUSD, 1.26245 -0.01%, News) pokazuje, że próbujemy teraz odbijać się od wsparcia, które stanowi dolne ograniczenie kanału spadkowego rysowanego od końca drugiej dekady maja b.r. Przestrzeń do ewentualnego odreagowania nie jest jednak duża.

Wykres dzienny GBP/USD

Z kolei EUR/USD (EURUSD, 1.11458 +0.10%, News) zdaje się na razie bronić strefy wsparcia rozciągającej się od 1,1100 do 1,1120. W przypadku próby odbicia mocny opór to okolice 1,1160, a dalej psychologiczne rejony 1,12.

Wykres dzienny EUR/USD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25184.2688
Flaga USDUSD3.78623.8042
Flaga CHFCHF3.78953.8105
Flaga GBPGBP4.76574.7882
Flaga NOKNOK0.43210.4381
Flaga SEKSEK0.39730.4033
Flaga DKKDKK0.56710.5741
Flaga CZKCZK0.16270.1707
Flaga CADCAD2.81692.8429
Flaga AUDAUD2.59322.6192
2019-06-17 13:34:02
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij