Draghi krytykuje Mnuchina, ale euro dalej w górę

EBC nie pokusił się o zmianę strategii komunikacji, co pchnęło euro na nowe maksima do dolara. M. Draghi skrytykował słowną interwencję sekretarza skarbu S. Mnuchina, ale na niewiele się to zdało. Rejon 1,25 na eurodolarza to silny opór, z którym byki nie poradzą sobie tak łatwo jak z cenami 1,15 czy 1,20. Waluty zmiennie do złotego. Frank i funt zyskują, dolara i euro w defensywie. Nadchodzi silniejsze odbicie kursów.

Podczas konferencji prasowej prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) M. Draghiego towarzyszącej decyzji o pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian na pierwszym posiedzeniu w 2018 r. pojawiło się wyjątkowo dużo odniesień do kursu walutowego. Włoch w mało zawoalowany sposób odniósł się do środowych słów sekretarza skarbu S. Mnuchina o dolarze wskazując, że choć częściowo aprecjacja euro wynika z sytuacji gospodarczej strefy euro, jest też efektem „komentarzy innych”. Zaznaczył, że jest to niezgodne z ustaleniami o niewpływaniu na zachowanie walut za pomocą słownych interwencji. Część przedstawicieli Rady Zarządzającej wyraziło zaniepokojenie z powodu słów Mnuchina. W ocenie M. Draghiego wzmożona zmienność kursu euro jest czynnikiem zagrażającym ożywieniu i powrotowi inflacji do celu.

EBC odnotowuje silny wzrost gospodarczy, a także sygnały wzrostu presji płacowej, co zwiększa przekonanie o przyspieszeniu dynamiki cen w średnim terminie. W najbliższych miesiącach bazowe wskaźniki CPI pozostaną stabilnie niskie, a później wzrosną. Nadal konieczny jest, zdaniem EBC, wysoki stopień stymulacji ze strony polityki pieniężnej. Chodzi o to, by mieć pewność, że powrót inflacji jest trwały. „Wciąż nie można ogłosić zwycięstwa”, oznajmił M. Draghi. Skup aktywów potrwa zatem do września, a jeśli zajdzie taka konieczność, dłużej. W EBC istnieje duża determinacja dla pełnej, zgodnej z wcześniejszymi zapowiedziami implementacji programu QE.

W odniesieniu do perspektyw wzrostu PKB EBC ocenia, że bilans szans i zagrożeń jest zrównoważony. Negatywne czynniki dotyczą sytuacji globalnej oraz kursu walutowego. Nie można wykluczyć pozytywnych zaskoczeń. M. Draghi zaznaczył, że ożywienie ma w dużym stopniu charakter cykliczny i pewnego dnia ten efekt zaniknie. Zaapelował w związku z tym o przyspieszenie reform strukturalnych zwiększających potencjał rozwoju w przyszłości. EBC odnotowuje narastające rynkowe oczekiwania inflacyjne i na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro oraz wrażliwość rynków na niewielkie zmiany w komunikacji (forward guidance). Jest zaskoczony reakcją na publikację sprawozdania z grudniowego posiedzenia. Włoch poinformował, że EBC dokonał przeglądu sytuacji w kontekście zasadności utrzymywania programu QE i ocenił, że od października sytuacja nie uległa większym zmianom. Widzi bardzo niewielkie szanse na wzrost stóp EBC w 2018 r.

Słowa M. Draghiego z konferencji wywołały dynamiczny skok wartości euro. W relacji do dolara kurs osiągnął kolejną, psychologiczną barierę 1,25 (ostatni raz ten poziom 16 grudnia 2014 r.). Wzrosty nie utrzymały się jednak do zakończenia sesji. W ślad za euro zyskał złoty i inne waluty EM. Na wielu parach z dolarem jako walutą bazową osiągane są kilkuletnie minima. Dziś te tendencje zaczynają się odwracać. Spodziewamy się, że tak będzie przez większą część sesji.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24534.2623
Flaga USDUSD3.75713.7751
Flaga CHFCHF3.82823.8492
Flaga GBPGBP4.77484.7973
Flaga NOKNOK0.43750.4435
Flaga SEKSEK0.39720.4032
Flaga DKKDKK0.56610.5731
Flaga CZKCZK0.16210.1701
Flaga CADCAD2.84192.8679
Flaga AUDAUD2.59462.6206
2019-06-21 00:01:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij