DZIEŃ NA FX/FI: Możliwe większe wahania EUR/PLN w przyszłym tygodniu; rentowności mogą spadać

14.04.2017, Warszawa (PAP) - Zmienność złotego może wkrótce wzrosnąć, ale potencjał do umocnienia euro jest raczej niewielki - uważają eksperci. Ich zdaniem, na rynku długu nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem rosnącej awersji do ryzyka, mogącej spowodować spadki rentowności.

"Od końca marca zakres tygodniowych wahań EUR/PLN maleje z tygodnia na tydzień. Na rynkach wschodzących większe ruchy zazwyczaj poprzedzone są zmniejszoną zmiennością, więc jeśli tak samo miałyby być tym razem, to wkrótce możemy się spodziewać istotnych na rynku zmian" - napisali w raporcie analitycy BZ WBK.

"Nadchodzący tydzień będzie ostatnim przez prezydenckimi wyborami we Francji. W ostatnich dniach sondaże wskazują, że wyścig staje się coraz bardziej zacięty, więc niepewność odnośnie do wyniku może ciążyć ryzykownym aktywom" - dodali.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia.

Eksperci zaznaczyli jednak, że z powodu niepewności dotyczącej wyników potencjał do umocnienia euro jest raczej niewielki. Zwrócili także uwagę na niedzielne (16 kwietnia) referendum w Turcji w sprawie rozszerzenia kompetencji prezydenta Erdogana.

"Naszym zdaniem wpływ tego wydarzenia na rynek jest nieoczywisty. Inwestorzy mogą odebrać zwiększenie zakresu władzy prezydenta jako ryzyko utraty wiarygodności Turcji. Z drugiej zaś strony centralizacja władzy zmniejsza ryzyko utraty stanowiska przez prezydenta (przynajmniej w krótkim terminie), co mogłoby pozytywnie wpłynąć na tureckie aktywa i skutkować brakiem negatywnej reakcji inwestorów na rynkach wschodzących" - napisali.

AWERSJA DO RYZYKA MOŻE POCIĄGNĄĆ RENTOWNOŚCI W DÓŁ

Również zdaniem Mirosława Budzickiego, stratega rynku długu PKO BP, to czynniki geopolityczne będą determinować wszelkie ruchy na rynkach finansowych w poświątecznym tygodniu, a na pierwszym planie wskazuje wybory we Francji.

"Wszystkie te czynniki geopolityczne (wybory we Francji, konflikt w Syrii) są negatywne dla rynków finansowych, pogłębiają awersję do ryzyka, co w przypadku rynku dłużnego może spowodować spadki rentowności" - powiedział PAP Biznes Budzicki.

"Nasz scenariusz bazowy jest taki, że teraz +uklepujemy dołek+ na dochodowościach naszych papierów, ale zważywszy na fakt, że rentowności na świecie spadają, nie można wykluczyć dalszych spadków na polskim rynku długu" - dodał.

W opinii eksperta, fakt, iż w najbliższym czasie rynek będzie się koncentrował na wydarzeniach ze świata polityki, spowoduje, że dane makroekonomiczne będą miały mniejsze znaczenie.

"W nadchodzącym tygodniu EBC będzie argumentował, że zmiana QE (quantitative easing - program luzowania ilościowego - PAP) nie będzie możliwa dlatego, żeby przed wyborami nie spowodować jeszcze większej niepewności na rynkach. Biorąc pod uwagę, że potencjalna wygrana Le Pen lub Melenchona byłyby negatywne dla rynków, EBC nie będzie chciał zwiększać niepewności, bardziej spodziewałbym się tonowania nastrojów" - powiedział.

W środę o godz. 11.00 Eurostat poda dane na temat marcowej inflacji konsumenckiej w strefie euro, natomiast o 14.30 i 16.00 wystąpią członkowie EBC - Benoit Coeuré oraz Peter Praet.

(PAP Biznes)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25214.2691
Flaga USDUSD3.78683.8048
Flaga CHFCHF3.79033.8113
Flaga GBPGBP4.76714.7896
Flaga NOKNOK0.43210.4381
Flaga SEKSEK0.39730.4033
Flaga DKKDKK0.56710.5741
Flaga CZKCZK0.16270.1707
Flaga CADCAD2.81732.8433
Flaga AUDAUD2.59382.6198
2019-06-17 13:33:27
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij