Dziś spotkanie Donalda Trumpa i Xi Jinpinga

W najbliższym czasie katalizatorem wyższych wahań na rynku walutowym może być wyczekiwane spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Chin. Podczas dwudniowego spotkania w USA rozpoczynającego się dziś tematami przewodnimi będą przede wszystkim: relacje z Koreą Północną, kwestia roszczeń terytorialnych Chin co do Morza Południowochińskiego oraz oczywiście, handel. To właśnie ten ostatni stanowi kość niezgody między obiema mocarstwami, której obawiają się inwestorzy.

Mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, kiedy to najbardziej kapitalistyczny kraj na świecie (Stany Zjednoczone) rozważa wprowadzenie znaczących restrykcji handlowych, z kolei kraj rządzony przez Komunistyczną Partię Chin opowiada się za wolnym handlem. Wynika to oczywiście z różnicy w strukturze gospodarczej obu krajów - Chiny są zależne od eksportu (którego 20% stanowi eksport do USA), natomiast Stany Zjednoczone, od importu produktów.

Ów deficyt w bilansie handlowym oraz fakt dewaluacji juana jest solą w oku amerykańskiego prezydenta, który oskarża Chiny o to, że "nie grają zgodnie z zasadami", działając na szkodę amerykańskich producentów. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na efekt negocjacji, a każda informacja dotycząca potencjalnej eskalacji w napiętych relacjach obu mocarstw może przyczynić się do zmian na głównych parach walutowych oraz przełożyć się na spadek poziomu apetytu do ryzyka i tym samym, pośrednio na niższy popyt na waluty emerging markets.

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej podczas wczorajszego spotkania pozostawiła stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie. Prezes banku centralnego, Adam Glapiński potwierdził, iż nie mamy co liczyć na wzrost stóp procentowych w 2017 r. oraz iż sam najprawdopodobniej będzie również sprzeciwiał się podwyżkom w następnym roku. Oczywiście, jego nastawienie jest istotne, jednak sama decyzja jest zbiorczym efektem badań głosujących członków RPP. Glapiński podczas przemówienia zwrócił uwagę na niską presję inflacyjną, która utrzymuje dynamikę cen (zwłaszcza inflację bazową) na relatywnie niskim poziomie, co jest kolejnym argumentem za podtrzymaniem dotychczasowego, neutralnego stanowiska RPP.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

GBP

Kurs GBP/PLN (GBPPLN, 4.95952 +0.08%, News) w środę zakończył dzień na niezmienionym poziomie wahając się w widełkach 4,94 - 4,97. Wczorajszy odczyt aktywności biznesowej najważniejszego (z ekonomicznego punktu widzenia) sektora w Zjednoczonym Królestwie był wyjątkowo dobry. W marcu wskaźnik wzrósł do poziomu 55,0 przewyższając oczekiwania na poziomie 53,5. W dalszym ciągu kluczowy dla Wielkiej Brytanii jest jednak rozwój wydarzeń w kwestii Brexitu. W dniu dzisiejszym Theresa May spotka się w Londynie z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Na efekt negocjacji trzeba będzie poczekać prawdopodobnie dwa lata, natomiast wszelkie informacje pokazujące zarys warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą dla rynków nieocenione.

EUR

Kurs EUR/PLN (EURPLN, 4.23938 +0.18%, News) w środę osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,23 - 4,25. Po początkowych informacjach o potencjalnej możliwości zakończenia QE w przyszłym roku i chwilowym umocnieniu w relacji do złotego, euro zaczęło tracić, poddając się sile dolara i polskiej waluty. Dane makroekonomiczne tego dnia sprzyjały: indeksy PMI dla usług krajów strefy euro były w większości zbliżone do oczekiwań. Zbiorczy indeks aktywności biznesowej sektora zanotował odczyt na poziomie 56, konsensus zakładał ekspansję wyższą o 0,5 p.

Kurs EURUSD w dniu dzisiejszym negatywnie zareagował na dosyć gołębi ton Mario Draghiego, który podczas dzisiejszego przemówienia zwrócił uwagę na to, że jest zbyt wcześnie aby mówić o zmianie parametrów polityki monetarnej, a bank centralny przed podjęciem decyzji będzie czekał na dowód, że inflacja kieruje się w stronę założeń banku. Tym samym Draghi zademonstrował rynkom to, co powtarzamy rynkom od dłuższego czasu: kluczowa dla EBC w tym momencie jest trwała zmiana trendu inflacji bazowej, która cały czas utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie, ostatnio notując spadek z poziomu 0,9% (r/r) w lutym do jedynie 0,7% (r/r) w marcu.

USD

Kurs USD/PLN (USDPLN, 3.97446 +0.18%, News) w środę osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 3,96 - 3,98. Dolar zakończył dzień niżej pomimo bardzo dobrego odczytu ADP. W marcu liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 263 tys. Konsensus zakładał wzrost o 187 tys. Dobry odczyt może zapowiadać, że piątkowe dane NFP, na które z niecierpliwością czekają rynki również będą imponujące.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

13:30 - protokół z posiedzenia EBC dot. polityki monetarnej

(Roman Ziruk - Ebury)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25164.2686
Flaga USDUSD3.79563.8136
Flaga CHFCHF3.79453.8155
Flaga GBPGBP4.76854.7910
Flaga NOKNOK0.43200.4380
Flaga SEKSEK0.39600.4020
Flaga DKKDKK0.56680.5738
Flaga CZKCZK0.16230.1703
Flaga CADCAD2.83052.8565
Flaga AUDAUD2.60282.6288
2019-06-19 00:56:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij