FED bez zaskoczeń. Złagodzenie sporu USA-Chiny?

FED podtrzymuje zamiar dalszego podnoszenia stóp. Spokojna reakcja rynków. Rozmowy handlowe USA i Chin dają nadzieję na przejściowe złagodzenie konfliktu. Złoty bez kierunku, lekko straci w najbliższych dniach. Dziś decyzje ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i Czechach. W obu krajach spodziewane podwyżki.

Zgodnie z oczekiwaniami i jednomyślnie, amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,75-2,0 proc. FED ocenia wzrost gospodarczy w USA jako mocny. Od czerwcowego posiedzenia rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w szybkim tempie - oceniła Rezerwa. Stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie, a zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii utrzymały się w okolicach 2 proc. - dodano. We wcześniejszych komunikatach pisano o zbliżaniu się wskaźników do tego poziomu. Fed utrzymał ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako akomodacyjną. Zapowiedział kolejne podwyżki stóp procentowych, które będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, korzystną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w celu. Od wydania komunikatu, który nie dał żadnych podstaw oczekiwania w najbliższym czasie łagodniejszej polityki pieniężnej w USA, dolar zyskał na wartości, a giełdy lekko spadły. Rentowności obligacji nieco się podniosły. Dochodowość 10-latek utrzymuje się w rejonie psychologicznego poziomu 3 proc. Wzrost notowań dolara nie przełożył się istotnie na złotego. Kurs USDPLN (USDPLN, 3.66830 +0.33%, News) pozostał stabilny. Rodzima waluta umocniła się do euro.

Powiało optymizmem w kwestii sporu handlowego USA i Chin. Po wczorajszych doniesieniach o tym, że administracja prezydenta D. Trumpa rozważa podniesienie, ogłoszonych wcześniej, ceł na towary o wartości 200 mld USD sprowadzanych z Chin z 10 do 25 proc., szybko pojawiła się informacja, iż trwają nieoficjalne konsultacje handlowe na wysokim szczeblu. Prowadzić je ma sekretarz skarbu S. Mnuchin oraz wicepremier Liu He. Przeciek zapowiadający podwyżkę taryf mógł być zatem próbą zajęcia lepszej pozycji negocjacyjnej przed rozmowami, których finałem będzie - jak zakładamy - jakaś forma (krótkoterminowego) wygaszenia konfliktu.

Za niewiele ponad 3 miesiąca w USA odbędą się wybory do Kongresu. Prezydent Trump może mieć plan wsparcia Partii Republikańskiej kreując sukces w twardej polityce wobec Chin. W zamian za ustępstwa Pekinu, np. jednostronne obniżenie taryf i zliberalizowanie rynku inwestycji (obiecał to już wcześniej prezydent Xi Jinping), USA nie rozszerzy ceł lub złagodzi wprowadzone już narzędzia. W zgodnej opinii 25-proc. taryfy na towary o wartości 34 mld USD, stal i aluminium nie są na tyle dotkliwe, by w zasadniczy sposób wpłynąć na ogólną kondycję obu gospodarek. Taki rozwój wydarzeń byłby na rękę Chinom, ponieważ czas działa na ich korzyść. Kolejnej odsłony wojny celnej spodziewać się w takim scenariuszu już po wyborach, z początkiem nowego roku. Nie ma natomiast mowy o trwałym odstąpieniu od presji wywieranej przez USA na Chiny. Oznaczałoby to oddanie walki o utrzymanie hegemonii w światowej kontroli handlu na rzecz pretendenta.

Dziś decyzje w polityce pieniężnej podejmować będą Bank Anglii (BoE) oraz Narodowy Bank Czech (CNB). W obu przypadkach rynek spodziewa się podwyżki o 25 pkt bazowych. W naszej ocenie, bardziej prawdopodobny jest wzrost oprocentowania BoE, mniej realny, choć na pewno realny, u naszych południowych sąsiadów. CNB sugerował na ostatnim posiedzeniu mniejszą presję na konieczność dalszego zacieśniania parametrów polityki pieniężnej, dlatego zakładamy, że odsunie decyzję na późniejszy termin. Nie do końca pewny jest też wzrost oprocentowania funta. Na przestrzeni ostatnich miesięcy BoE wysyłał szereg sprzecznych sygnałów w tej kwestii. Oba wydarzenia stwarzają wysokie ryzyko wzrostu zmienności obu walut w następstwie decyzji (13.00).

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24644.2634
Flaga USDUSD3.72963.7476
Flaga CHFCHF3.81603.8370
Flaga GBPGBP4.75014.7726
Flaga NOKNOK0.43650.4425
Flaga SEKSEK0.40140.4074
Flaga DKKDKK0.56650.5735
Flaga CZKCZK0.16250.1705
Flaga CADCAD2.82382.8498
Flaga AUDAUD2.59162.6176
2019-06-25 13:47:27
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij