Funt gwiazdą nudnego czwartku

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Zgodnie z oczekiwaniami KE odrzuciła wczoraj projekt włoskiego budżetu i zapowiedziała uruchomienie Procedury Nadmiernego Deficytu, chociaż ten proces może potrwać kilka miesięcy, co daje obu stronom czas na poszukiwanie porozumienia. Agencje cytują dzisiaj wicepremiera Luigi Di Maio (szefa Ruchu 5 Gwiazd), który „dostrzega” problem, nie wyklucza możliwych poprawek w budżecie, chociaż nie chce ciąć sztandarowych projektów reform. Tymczasem jeszcze wczoraj pojawiły się dementi wcześniejszych słów wicepremiera Salvini’ego, który szefuje Lidze Północnej, jakoby opowiadał się za większymi zmianami w programie dochodu minimalnego, oraz mógł opóźnić cofnięcie reformy emerytalnej. Dzisiaj prasa spekuluje jakoby prezydent Mattarella miał mocno naciskać na premiera Conte’go, aby ten dążył do znalezienia kompromisu z Komisją Europejską. Rentowności włoskich obligacji 10-letnich dzisiaj rano nieznacznie odbijają po wczorajszym spadku (obecnie 3,52 proc.), ale spread wobec papierów niemieckich nadal pozostaje ponad poziomem 300 p.b. Rynek przyjął postawę wyczekującą. Wskazuje się na możliwe spotkanie premiera Conte’go z szefem Komisji Europejskiej w najbliższą sobotę 24 XI.

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Według źródeł dyplomatycznych wczorajsze spotkanie premier May z szefem KE zbliżyło obie strony do zawarcia porozumienia - punktem spornym podobno pozostała już tylko kwestia Gibraltaru. Mimo tego Theresa May zapowiedziała, że uda się jeszcze raz do Brukseli w sobotę, tak aby przeforsować ostatnie poprawki przed niedzielnym szczytem UE-Wielka Brytania. O godz. 11:00 pojawiła się informacja, że obie strony zaakceptowały szkic umowy, jaka będzie przedstawiona na szczycie w niedzielę, chociaż nie jest jasne, czy kraje unijne nie będą chciały odnieść się do niej wcześniej. Nie maleje też napięcie na brytyjskiej scenie politycznej - unioniści z DUP powtórzyli, że nie poprą umowy przyjętej przez rząd, gdyż daje ona zbyt mało gwarancji stabilności dla Irlandii Północnej, a opozycyjni laburzyści budują wspólny front ze Szkocką Partią Narodową przeciwko umowie i nie milkną głosy o konieczności przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.

- USA / FED: Wczoraj pojawiły się spekulacje, jakoby FED mógł około wiosny rozważyć pauzę w podwyżkach stóp procentowych (agencja MNI powoływała się na swoje źródła). Tymczasem według ankiety Reutersa wśród ekonomistów rosną obawy, czy FED zrealizuje swój „plan” trzech podwyżek stóp w przyszłym roku. Tu głosy rozkładają się niemalże po równo wobec scenariusza 2 i 3 ruchów. Ryzyko pojawienia się recesji w amerykańskiej gospodarce w ciągu najbliższych 2 lat wzrosło z 30 proc. do 35 proc., ale pozostało na poziomie 15 proc. dla okresu najbliższych 12 miesięcy. Dynamika PKB w IV kwartale może spowolnić do 2,7 proc. z 4,2 proc. w pierwszym kwartale, oraz 3,5 proc. w drugim. W przyszłym roku gospodarka może rozwijać się w tempie 2,0-2,5 proc., a potem spowolnić do 1,8 proc. w połowie 2020 r.

Opinia: Brak głównego rozgrywającego, czyli kapitału z USA (dzisiaj mamy Święto Dziękczynienia) ujemnie wpływa na zmienność na rynkach. W grupie G-10 dolar zyskuje dzisiaj w relacjach do walut Antypodów (AUD i NZD), które wydają się być pod presją z powodu malejących szans na jakichś przełom w relacjach amerykańsko-chińskich w kontekście spotkania obu prezydentów obok szczytu G-20 zaplanowanego na 30 listopada. Ostatnie dni przyniosły informacje nt. możliwego zaostrzenia kontroli nad eksportem amerykańskiej technologii, oraz rozpoczęcie procedowania zarzutów przeciwko Chinom przed Światową Organizacją Handlu. Niemniej prasa spekuluje, jakoby z listy osób na zaplanowanej 30 listopada uroczystej kolacji, miał zostać usunięty kontrowersyjny doradca Trumpa, Peter Navarro, co przynajmniej daje nadzieję, że obydwu stronom może zależeć na „dyplomatycznie optymistycznym” przekazie. Tyle, że „nowomowa” do niczego nie prowadzi. Pojawiają się już przecieki, jakoby szkic porozumienia po G-20 ma dość „płytko” podchodzić do kwestii zaangażowania w zwalczanie protekcjonizmu w globalnym handlu. To może oznaczać, że stan zawieszenia, który pojawił się po weekendowym szczycie państw należących do porozumienia APEC, kiedy to nie zdołano wypracować wspólnego porozumienia w tej kwestii, może nadal się utrzymywać.

Technicznie układ dzienny wykresu NZDUSD wygląda coraz mniej optymistycznie sugerując głębszą korektę ostatnich wzrostów rozpoczętych w pierwszej dekadzie października. Kluczowym wsparciem może tutaj okazać się rejon 0,67.

Wykres dzienny NZDUSD

Na koszyku dolara BOSSA USD pozostajemy w pewnym zawieszeniu. Aby złagodzić negatywną wymowę świecy z ubiegłego tygodnia potrzebny byłby wzrost ponad poziom 82 pkt. Inaczej „dryf” będzie się przeciągać, co spowoduje, że znaczenia nabierze równoległa linia trendu do dolnego ograniczenia, która na razie bazuje na minimum z drugiej połowy września - obecnie przebiega ona przy 80,7 pkt. Dolarowi nie pomagają „spekulacje” związane ze skalą podwyżek stóp w przyszłym roku i możliwą przerwą w cyklu zacieśniania. Warto by je uciąć, ale tu musimy zaczekać na dane makro, jakie pojawią się na przełomie miesiąca, lub nawet do posiedzenia FED 18 grudnia, kiedy to poznamy nowe projekcje makro, w tym wykres pl-dot obrazujący oczekiwania członków FED, co do przyszłych podwyżek. Z drugiej strony, czy dolar może być wyraźnie słaby, skoro inne waluty mają znacznie większe problemy?

Wykres tygodniowy BOSSA USD

W przypadku euro poznamy dzisiaj zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Od pewnego czasu spada rynkowy optymizm, co do terminu pierwszej podwyżki (stopy depozytowej) w 2019 r. Tym samym teraz w dyskusji członków ECB, będziemy bardziej doszukiwać się ewentualnych dygresji do sytuacji wokół Włoch, ryzyk odnośnie Brexitu, wojen handlowych i możliwych do zastosowania narzędzi - na przykład programu tanich pożyczek dla banków, czyli TLTRO. Zresztą, nawet, jeżeli dzisiejsze „minutki” nie wypadną „gołębio”, to rynek ma w pamięci słowa Draghiego z zeszłego tygodnia, który wyraźnie mówił o rosnącej niepewności w globalnej gospodarce i ryzyku dla prognoz makroekonomicznych. To powoduje, że publikowane jutro szacunki listopadowych odczytów indeksów PMI, będą śledzone z dużą uwagą. Przy niższej aktywności, notowania EUR mogą być bardziej „narażone” na nerwowe ruchy, przy czym wpływ mogą mieć też informacje związane z Brexitem, a konkretnie niedzielnym szczytem UE-Wielka Brytania.

Technicznie EURUSD pozostaje w szerokim range’u 1,13-1,15. W krótkim terminie widoczny jest wpływ lokalnego wsparcia przy 1,1365. Wczoraj nie udało się wyjść ponad połowę czarnej świecy spadkowej z wtorku. To powoduje, że cały czas większe ryzyko tkwi w spadku w okolice 1,13. Dopiero wtedy będzie można ewentualnie rozważyć alternatywny scenariusz, który nie wyklucza odbicia EURUSD w oparciu o odwróconą formację RGR na dziennym wykresie.

Wykres dzienny EURUSD

Na rynku funta widać, że rynek próbuje rozegrać optymistyczne informacje, jakie pojawiły się po godz. 11:00. W czwartek przed południem strony zaakceptowały szkic umowy, jaka będzie przedstawiona na szczycie w niedzielę. Nie jest jednak jasne, jak zostanie to odebrane przez poszczególne kraje UE i czy w takim układzie premier May będzie chciała jeszcze rozmawiać w Brukseli w sobotę, jak to zapowiadała wcześniej. Czy szkic zamyka kontrowersyjny temat Gibraltaru, który w ostatnich dniach podnosiła Hiszpania, grożąc nawet vetem dla całej umowy? Czy w takim razie May nie powinna udać się na rozmowy do Madrytu, zamiast do Brukseli? I najważniejsze - jeżeli nawet do niedzielnego szczytu dojdzie i umowa zostanie przyjęta, to May będzie musiała w jakiś sposób przekonać parlament do jej poparcia. Tym samym rynkowy optymizm będzie dość krótki. Od kilku dni zwracam uwagę na to, że prawdziwym game-changer na rynku funta byłyby sygnały o rozłamie w Partii Pracy w temacie głosowania nad umową dotyczącą Brexitu. Bo scenariusz wcześniejszych wyborów, czy też drugiego referendum, o którym mówią laburzyści wydaje się być „czystą fikcją”.

Technicznie GBPUSD oparł się w rejonie wsparcia 1,2760 wyznaczanego przez korpusy świec z 15-16 listopada. Informacje o porozumieniu ws. szkicu umowy z godz. 11:00 pchnęły notowania ponad poziom 1,28, a w kolejnych minutach doprowadziły do złamania oporu przy 1,2825. To szybko doprowadziło do testowania obszaru oporu 1,2865-80, który może przystopować zwyżki. Niemniej nie można zupełnie odrzucić scenariusza w którym dochodzi do podejścia pod widoczną linię trendu spadkowego przy 1,2930. Jej złamanie wydaje się być jednak dość trudne. W średnim terminie nadal większe szanse na scenariusz spadkowy i testowanie okolic 1,2723, oraz niższych.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54234.5653
Flaga USDUSD3.82583.8488
Flaga CHFCHF4.14754.1715
Flaga GBPGBP5.28405.3105
Flaga NOKNOK0.43940.4454
Flaga SEKSEK0.44260.4486
Flaga DKKDKK0.60830.6163
Flaga CZKCZK0.17500.1810
Flaga CADCAD3.06323.0972
Flaga AUDAUD2.85572.8897
2021-06-18 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij