Funt w krótkim terminie zdyskontował negatywne informacje?

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- CHINY / DANE / STOPA RRR: Poznaliśmy dane nt. inflacji CPI i PPI za luty. W pierwszym przypadku obniżyła się ona do 13-miesięcznych minimów (chociaż odczyt na poziomie 1,5 proc. r/r był zgodny z szacunkami), a w drugim do 0,1 proc. r/r wobec spodziewanych 0,2 proc. r/r. Dynamika nowych pożyczek zmalała w lutym do 885,8 mld CNY (szacowano 975 mld CNY). Agencje opublikowały też słowa szefa Ludowego Banku Chin, który stwierdził, że jest trochę miejsca do ciecia stopy rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych (RRR). Potwierdził też wolę wsparcia akcji kredytowej mniejszych przedsiębiorstw.

- USA / FED: Podczas wykładu w Stanford w weekend, szef FED zwrócił uwagę, że negatywne ryzyka dla gospodarki uległy zwiększeniu, a większość zewnętrznych gospodarek zaczęła spowalniać pół roku temu. Z kolei w wywiadzie dla mediów Powell podkreślił, że FED będzie z dużą uwagą przyglądał się publikowanym dzisiaj danym nt. sprzedaży detalicznej.

- EUROSTREFA / NIEMCY/ FRANCJA: Handelsblatt podał, że niemiecki rząd szykuje kolejną rewizję prognoz wzrostu PKB na ten rok - do 0,8 proc. z 1,0 proc. (po tym jak kilka tygodni temu została ona obniżona z 1,8 proc.). Tymczasem opublikowane dzisiaj rano dane nt. produkcji przemysłowej w styczniu nieoczekiwanie przyniosły jej spadek o 0,8 proc. m/m przy prognozie wzrostu o 0,5 proc. m/m. Z kolei Bank Francji obniżył dzisiaj szacunki wzrostu PKB w I kwartale b.r. do 0,3 proc. z 0,4 proc.

- NORWEGIA / DANE: W poniedziałek rano dostaliśmy zaskakująco dobre dane nt. inflacji bazowej CPI w lutym, odczyt przyspieszył do 2,6 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, ale już szeroka miara CPI cofnęła się do 3,0 proc. z 3,1 proc. r/r, chociaż szacowano 2,8 proc. r/r. To jednak podbiło oczekiwania rynku, co do możliwej podwyżki stóp przez Norges Bank podczas posiedzenia 21 marca.

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Źródła w rządzie podały, że premier May nie wybierze się w poniedziałek do Brukseli, gdyż rozmowy dotyczące możliwych zmian w traktacie utknęły w martwym punkcie. Tymczasem plotkuje się, że posłowie grożą May „konsekwencjami”, gdyby ta zdecydowała się ponownie przesunąć zaplanowane na ten tydzień głosowania (jutro Izba Gmin zajmie się po raz kolejny projektem brexitowego porozumienia z UE, a 14 marca może dojść do głosowania nad wnioskami nt. bezumownego Brexitu, oraz wydłużeniem Brexitu o kilka miesięcy.

Opinia: Poniedziałkowy handel otwiera się bez większych zmian względem piątkowego wieczora, a rynki wyraźnie czekają na nowe impulsy. Dla dolara istotne będą dzisiejsze dane nt. styczniowej sprzedaży detalicznej, które poznamy o godz. 13:30 (w USA czas na letni został zmieniony już w ten weekend). Teoretycznie to „stare” dane, ale na pewno rzucą więcej światła na to, jak wygląda konsumpcja, zwłaszcza, że mieliśmy dość słaby grudzień. Lepsze odczyty (szacunki mówią o 0,2 proc. m/m bez aut) mogłyby poprawić nastroje wokół dolara, które zostały nieco nadszarpnięte po niejednoznacznych danych Departamentu Pracy USA w piątek po południu (NFP w lutym to zaledwie 20 tys., ale dynamika płacy godzinowej przyspieszyła do 3,4 proc. r/r).

Krótkie spojrzenie na wykres koszyka FUSD (US Dollar Index) i widać, że znajdujemy się w ważnym technicznie miejscu (rejon oporów z listopada i grudnia ub.r.), a tygodniowe wskaźniki dały sygnały kupna (MACD, a RSI 9 przebił się przez linię oporu).

Wykres tygodniowy FUSD

Euro jest dzisiaj pod wpływem gorszych informacji z Niemiec, a także Francji. Obawy o wzrost gospodarczy będą dodatkowo podbijane przez brak konkretów ws. terminu spotkania prezydentów USA i Chin (kiedy „zakończą” się wojny handlowe?), oraz zbliżające się głosowania ws. Brexitu. Na wykresie EURUSD widać, że piątkowe odbicie po czwartkowym spadku okazało się nieco silniejsze (wybiliśmy 1,1233), ale nie zmieniło to znacząco układu technicznego, który pozostaje spadkowy.

Wykres dzienny EURUSD

Linię trendu wzrostowego z 3-miesięcy testuje natomiast GBPUSD. Teoretycznie może się wydawać, że złe informacje zostały w ostatnich dniach zdyskontowane (nikt nie liczył chyba na to, że May uda się wymusić jakieś ustępstwa na Brukseli), tym samym wynik jutrzejszego głosowania nad brexitowym porozumieniem w Izbie Gmin wydaje się być oczywisty - przegrana rządu. Obawy, że premier mogłaby po raz kolejny odroczyć głosowania, wydają się być nadmierne. W efekcie być może zobaczymy jakieś podbicie funta. Teraz kluczowe staje się to, co rząd przedstawi pod głosowanie w czwartek, czyli o ile zostanie odroczony Brexit.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52264.5466
Flaga USDUSD3.80233.8253
Flaga CHFCHF4.12814.1521
Flaga GBPGBP5.27775.3042
Flaga NOKNOK0.43830.4443
Flaga SEKSEK0.44080.4468
Flaga DKKDKK0.60570.6137
Flaga CZKCZK0.17440.1804
Flaga CADCAD3.05583.0898
Flaga AUDAUD2.84642.8804
2021-06-21 15:07:01
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij