Gasnąca zmienność na rynku FX

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Wczoraj pojawiły się niepotwierdzone informacje, że strona chińska rozważa prośbę USA o cofnięcie taryf celnych na produkty rolne, oraz zwiększenie skali ich zakupów - informacje te nie zostały jednak potwierdzone, strony zasłaniają się tajemnicą negocjacji.

- USA/ FED: Agencje zacytowały słowa „gołębiego” Charlesa Evansa z FOMC (szef oddziału FED w Chicago), który stwierdził, że gospodarka wygląda wprawdzie dobrze, ale presja inflacyjna pozostaje słaba, stąd też nie widzi on potrzeby do ruchu na stopach do jesieni 2020 r. (z jego ust padły też słowa wykluczające obniżkę). Opublikowano też wypowiedź „umiarkowanego” Erica Rosengrena z FOMC (szef oddziału FED w Bostonie), który zwrócił uwagę na silny rynek pracy, a w temacie przyszłych ruchów FED stwierdził, że kluczowym tematem w najbliższych miesiącach będą zmiany w programie QT, a nie w poziomie stóp procentowych.

- AUSTRALIA / RBA: Opublikowane o poranku zapiski z kwietniowego posiedzenia RBA pokazały, że bank analizuje scenariusze, które uzasadniałyby obniżkę stóp procentowych, choć jak dodano na razie nie spieszy się, co do takiej decyzji. Niemniej ton przekazu wybrzmiał „gołębio”, co podbiło oczekiwania rynku związane z cięciem stóp w tym roku (75 proc. wobec 70 proc. wcześniej).

- NOWA ZELANDIA / RBNZ: Szef banku centralnego (Adrian Orr) dał do zrozumienia, że „gołębie” nastawienie RBNZ nie ulegnie zmianie. Rozładował on jednak nieco napięcie rynku przed zaplanowaną na najbliższą noc (godz. 00:45) publikacją danych nt. kwartalnej inflacji CPI, dając do zrozumienia, że słaby odczyt został już zdyskontowany w działaniach RBNZ. Obecnie rynek wycenia szanse na cięcie stóp w maju na 30 proc.

- KANADA: Kwartalny indeks nastrojów w biznesie sporządzany przez Bank Kanady (BOC Business Outlook Survey) spadł w I kwartale b.r. najbardziej od blisko 3 lat (-0,6 proc. r/r wobec +2,2 proc. r/r wcześniej).

- WIELKA BRYTANIA: Opublikowane dzisiaj rano dane z rynku pracy wypadły nieco gorzej od oczekiwań. Wprawdzie stopa bezrobocia pozostała w lutym na poziomie 3,9 proc., a dynamika wynagrodzeń (średnia 3 miesięczna w ujęciu r/r) wyniosła 3,5 proc. r/r i 3,4 proc. r/r bez bonusów (tak jak szacował rynek), to jednak liczba wniosków o zasiłek od bezrobotnych liczona już na marzec wskazała na ich wzrost o 28,3 tys. wobec 20,0 tys. w prognozie.

- EUROSTREFA / NIEMCY: Nastroje wśród niemieckich analityków uległy w kwietniu dalszej poprawie - indeks ZEW wypadł na poziomie 3,1 pkt. wobec 0,8 pkt. szacowanych przez rynek, oraz -3,6 pkt. w marcu. Ale za to subindeks bieżącej sytuacji spadł do 5,5 pkt. z 11,1 pkt. (szacowano 8,5 pkt.).

Opinia: We wczorajszym wpisie wyraziłem obawy, że obserwowany marazm może przeciągnąć się na cały Wielki Tydzień. Wtorek na razie je potwierdza - amerykański dolar najbardziej zyskuje dzisiaj wobec swojego australijskiego, oraz nowozelandzkiego odpowiednika (ale zmiany wynoszą zaledwie 0,28 proc. i 0,12 proc.). Słabość Antypodów to wynik „gołębich” sygnałów, jakie popłynęły z banków centralnych (RBA i RBNZ), ale ważne publikacje dopiero przed nami. Teoretycznie RBNZ rozładował napięcie związane z publikacją inflacji CPI za I kwartał (odczyt napłynie o godz. 0:45), ale tylko po „gołębiej” stronie. Tym samym nawet minimalnie lepsze dane od wskazań (0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r) mogą dać pretekst do pokrycia krótkoterminowych, krótkich pozycji w NZD, zwłaszcza, że za chwilę mamy Święta. Analogicznie jest w przypadku AUD, chociaż tutaj ważne dane napłyną dopiero w czwartek w nocy (godz. 2:30) i będą dotyczyć sytuacji na rynku pracy w marcu. Niemniej zarówno dla AUD, jak i NZD, kluczową publikacją mogą okazać się dane z Chin, które pojawią się już jutro o godz. 4:00. Ich waga jest duża, gdyż poza miesięcznymi odczytami dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, oraz inwestycji (za marzec), poznamy też PKB za I kwartał (szacuje się jego wyhamowanie do 1,4 proc. k/k i 6,3 proc. r/r). Niemniej, nawet jeżeli PKB będzie zgodny z szacunkami, to niewykluczone, że pozostałe dane wypadną lepiej, co będzie sygnałem, że pakiet stymulacyjny wdrażany przez władze zaczyna przynosić efekty. Jutrzejsze odczyty z Chin mogą być, zatem szansą na to, aby spróbować nieco wybudzić rynki z marazmu (bardziej wyraźniejszy tryb risk-on).

Rzut oka na wykresy AUDUSD i NZDUSD i widać ciekawe wnioski. Na tygodniowym AUDUSD widać, że notowania „mocują” się z linią trendu spadkowego poprowadzoną od grudnia ub.r. Niemniej sam fakt, że AUD w ostatnich tygodniach rósł mimo nasilających się spekulacji nt. obniżki stóp procentowych przez RBA, czy też przeciągających się negocjacji handlowych USA-Chiny, należy odbierać pozytywnie.

Wykres tygodniowy AUDUSD

W przypadku NZDUSD uwagę zwraca natomiast sygnał kupna na dziennym MACD, oraz konsolidacja z pierwszej połowy kwietnia, co razem daje szanse przynajmniej na ruch powrotny do złamanej na początku miesiąca linii trendu wzrostowego - obecnie przy 0,68. O ile nie zanegowanie tego scenariusza.

Wykres dzienny NZDUSD

W Europie mamy pewne wyciszenie napięć wokół Brexitu, ale i też obaw wokół potencjalnej wojny handlowej pomiędzy USA, a UE (choć pytanie na jak długo). Dzisiejsze dane ZEW mimo, że teoretycznie nieco lepsze, to nie dały wsparcia euro. Wspólna waluta straciła na fali plotek, jakoby wśród decydentów w Europejskim Banku Centralnym dominował pesymizm, co do prognoz zakładających odbicie gospodarki w drugiej połowie roku. Na układzie EURUSD widać zejście poniżej 1,13, ale kluczowa linia trendu wzrostowego rysowana od 2 kwietnia nie została nawet przetestowana - przebiega ona obecnie w rejonie 1,1270 i dopiero jej naruszenie mogłoby podkopać oczekiwania, co do odbicia EURUSD. Niemniej dzisiejsze spekulacje wokół ECB powodują, że czwartkowe szacunki kwietniowych indeksów PMI nabierają jeszcze większego znaczenia…

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52324.5472
Flaga USDUSD3.80193.8249
Flaga CHFCHF4.12694.1509
Flaga GBPGBP5.27425.3007
Flaga NOKNOK0.43780.4438
Flaga SEKSEK0.44070.4467
Flaga DKKDKK0.60580.6138
Flaga CZKCZK0.17460.1806
Flaga CADCAD3.04993.0839
Flaga AUDAUD2.84692.8809
2021-06-21 11:31:26
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij