Gdzie jest pies przewodnik?

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT / BOE: Szef Komisji Europejskiej dał do zrozumienia, że Wielka Brytania nie powinna oczekiwać nadzwyczajnego złagodzenia stanowiska przez Brukselę w kluczowych tematach, tak aby przyspieszyć zawarcie porozumienia, chociaż najpewniej w przyszłą środę podczas posiedzenia UE w Salzburgu, szef unijnych negocjatorów może otrzymać specjalne pełnomocnictwa mające ułatwić rozmowy. Niemniej Jean Claude Juncker dodał, że jest optymistą co do zawarcia umowy w terminie, a także wyraził zainteresowanie koncepcją premier Theresy May dotyczącej umowy o wolnym handlu. Tymczasem jak spekuluje BBC, nawet 50 członków Partii Konserwatywnej spotkało się we wtorek wieczorem, aby omówić plan odsunięcia od władzy premier Theresy May. Według reguł wniosek o wotum zaufania dla szefowej partii może być zgłoszony przez grupę minimum 15 proc. członków, czyli co najmniej 48. To powoduje,, że zjazd torysów zaplanowany na początek października może mieć burzliwy przebieg. Tymczasem brytyjska prasa spekuluje na temat alternatywnych scenariuszy, gdyby UE odrzuciła propozycje May (plan z Chequers) - przewija się wątek casusu relacji Kanady z UE, który ma też poparcie frakcji Brexitowców. Niewykluczone, więc że nie uda się podpisać porozumienia z UE przed specjalnym szczytem, który może zostać zwołany na 11-13 listopada. Tymczasem wczoraj pojawiła się też informacja, że Mark Carney mógłby pozostać na stanowisku szefa Banku Anglii do stycznia 2020 r. - jego kadencja zostałaby wydłużona o pół roku.

- USA / JAPONIA: Prasa spekuluje, że 21 września może dojść rozmów nt. bilateralnego układu o handlu USA z Japonią. Wcześniej japońskie władze zdawały się bagatelizować tą sprawę, mimo nacisków ze strony USA.

- USA / KANADA / NAFTA: Donald Trump przyznał, że rozmowy USA z Kanadą idą „bardzo dobrze”, podczas kiedy zdaniem szefowej kanadyjskiego MSZ jest ona „nieuchronnie możliwa”. Dodatkowo pojawiły się spekulacje, jakoby Ottawa miała złagodzić swoje podejście do rynku mleka, pozwalając na konkurencję z USA - do tej pory była to jedna z poważniejszych przeszkód w rozmowach.

- EUROSTREFA: Dynamika produkcji przemysłowej w lipcu wypadła poniżej oczekiwań spadając o 0,8 proc. m/m i -0,1 proc. r/r. Tymczasem po rynku zaczynają krążyć spekulacje w kontekście jutrzejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Według źródeł Bloomberga może dojść do „nieznacznego” obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego, chociaż nie powinno to wpłynąć na plany związane z wychodzeniem z luźnej polityki. Niewykluczone, że pomimo nieco niższej projekcji Rada Prezesów może podtrzymać opinie o „zrównoważonych ryzykach” dla gospodarki.

Opinia: Globalne rynki wydają się nieco błądzić w krótkim terminie - wyraźnie brakuje im tzw. myśli przewodnich, chociaż takowe można próbować wskazywać w przypadku funta, oraz dolara kanadyjskiego. W pierwszym przypadku po raz kolejny widać, że rynek ignoruje złe newsy (zbierają się chmury nad polityczną przyszłością premier May), a próbuje rozgrywać pozytywne (duże nadzieje wiąże się ze szczytem UE w Salzburgu, jaki jest zaplanowany na 19 marca). Optymizm wprawdzie mógł nieco zgasić dzisiaj Jean Claude Juncker, ale widać wyraźnie, że rynki wybierają z przekazu to, co im w danej chwili pasuje. A dominującą koncepcją wydaje się być chęć podbicia funta przed szczytem w Salzburgu, tak jakby miał on przynieść jakiś polityczny przełom, a to może być błąd. Jeżeli UE nie da poparcia propozycjom May, oraz rzeczywiście nie złagodzi podejścia w temacie Irlandii, to w ciągu kolejnych dwóch tygodni możemy mieć trzęsienie ziemi na Downing Street i wzrost szans na tzw. no deal Brexit, które niedawno oscylowały wokół 25 proc. Jutro w kalendarzu mamy posiedzenie Banku Anglii, ale w obecnej chwili nie ma ono większego znaczenia.

Co podpowiada analiza techniczna na GBPUSD? Cofnięcie po próbie wybicia oporu przy 1,3042 nakazuje większą ostrożność w najbliższych dniach. Rynek jest emocjonalny, co pokazały już wczorajsze wahania intraday. Tak naprawdę mocne wsparcie to rejon 1,2956 (dołek z 19 lipca) i dopiero jego złamanie, wyraźnie zmniejszy szanse na scenariusz dalszego marszu w górę. Ale - w przypadku wybicia ponad 1,3042 warto pamiętać o potencjalnym scenariuszu kanału wzrostowego - mógłby on powstrzymywać wzrosty już przy 1.3125.

Wykres dzienny GBPUSD

W przypadku dolara kanadyjskiego liczy się głównie temat rozmów dotyczących nowej umowy NAFTA. Obie strony, tj. USA i Kanada, dobrze wiedzą, że powinny się porozumieć. Meksyk dał już do zrozumienia USA, że lepsza od bilateralnego układu jest umowa trójstronna, a politycy mają świadomość, że temat powinien zostać zamknięty do końca września, tak aby udało się przeprowadzić go przed drogę legislacyjną do 1 grudnia. Sygnały o tym, że Kanada może poluzować obostrzenia na rynku mleka, to dobry prognostyk. Dla rynku korelacja jest prosta - szanse na kompromis ws. NAFTA, to też podtrzymanie oczekiwań na podwyżkę stóp przez Bank Kanady już podczas październikowego posiedzenia. Stąd na wykresie USDCAD mamy wyraźny ruch w dół. Niemniej nie udało się na razie zejść wyraźnie poniżej 1,3040, gdzie przebiega górne ograniczenie dawnego kanału spadkowego.

Wykres dzienny USDCAD

Ważny dla rynków miernik „sentymentu” wokół tematu amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, czyli USDCNH nie daje wyraźniejszych sygnałów. Wprawdzie opór przy 6,88 został naruszony, ale nie okazało się to trwałe. Czekamy na kluczowe informacje - ruchy Białego Domu w temacie wyższych ceł na chińskie produkty warte 267 mld USD, oraz ewentualną kontrę Pekinu. Braku nowych informacji nie można jednak traktować jako zawieszenia broni.

Wykres dzienny USDCNH

W przypadku euro rynek czeka już na jutrzejsze informacje z Turcji (oczekiwana jest podwyżka stóp o 400-500 p.b., co miałoby zatrzymać odpływ kapitałów i ustabilizować lirę - jej słabość to problem dla spłacalności kredytów w walutach obcych, jakie zostały zaciągnięte przez tamtejsze firmy w tureckich bankach), ale i też posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Kluczowe będzie to na ile ECB, a także Mario Draghi podczas konferencji prasowej zwróci uwagę na nowe obszary ryzyk, a na ile „dopowie” coś więcej w temacie spodziewanego zacieśnienia polityki w 2019 r. W pewnym sensie pozytywnym faktem jest brak większej reakcji na euro na spekulacje Bloomberga, które zwiększyły ryzyko „gołębiego” przekazu.

Na wykresie EURUSD pozostajemy zawieszeni pomiędzy wsparciami w rejonie 1,1550, a oporem przy 1,1620 i czekamy na impuls do ruchu, jaki najpewniej pojawi się jutro.

Wykres dzienny EURUSD

(Opracował : ` `Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52354.5475
Flaga USDUSD3.80133.8243
Flaga CHFCHF4.12674.1507
Flaga GBPGBP5.27455.3010
Flaga NOKNOK0.43780.4438
Flaga SEKSEK0.44030.4463
Flaga DKKDKK0.60580.6138
Flaga CZKCZK0.17460.1806
Flaga CADCAD3.05133.0853
Flaga AUDAUD2.84672.8807
2021-06-21 11:52:40
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij