Informacje ustawiają nastroje?

KLUCZOWE INFORMACJE Z OSTATNICH GODZIN MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA RYNKI:

- USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strona amerykańska poinformowała, że rozmowy delegacji z udziałem wicepremiera Liu He rozpoczną się tydzień później, niż planowano wcześniej, tj. 7 października. Tymczasem chińskie władze poinformowały o kolejnych ulgach celnych dla firm handlujących z USA, w tym zezwolono na większy import soi (2-3 mln ton). Z kolei Ludowy Bank Chin uciął spekulacje związane z rychłą, potencjalną obniżką stóp procentowych twierdząc, że są one na odpowiednim poziomie, a bank ma w arsenale szereg narzędzi z których może skorzystać. Prezes Yi Gang dał do zrozumienia, że decydenci nie zamierzają ślepo naśladować inne banki centralne, które mocno idą w stronę zalewania rynku tanim pieniądzem. Kurs juana nieznacznie zyskał po tych informacjach. Większego przełożenia nie miało to jednak na waluty Antypodów.

- USA / JAPONIA / RELACJE HANDLOWE / DANE: Japońska prasa doniosła, jakoby było zbyt mało czasu, aby zakładać, że podczas zaplanowanego na środę spotkania premiera Abe z prezydentem Donaldem Trumpem miało dojść do formalnego podpisania nowego porozumienia handlowego. Szef japońskiego MSZ twierdzi jednak, że negocjacje zostaną formalnie zakończone dzisiaj. Informacje te nie miały jednak większego przełożenia na kurs jena. Poza tym poznaliśmy odczyty indeksów PMI - w obu przypadkach odnotowano spadek (przemysłowego do 48,9 pkt., a usługowego do 52,8 pkt.).

- EUROSTREFA / NIEMCY/ DANE: Indeks nastrojów w niemieckim biznesie nie zaskoczył negatywnie. Wrześniowy odczyt przyniósł odbicie do 94,6 pkt. z 94,3 pkt. Bardziej w górę poszedł subindeks bieżącej kondycji (do 98,5 pkt. z 97,3 pkt.), a mocniej w dół subindeks przyszłych oczekiwań (do 90,8 pkt. z 91,3 pkt.). Niemniej notowania EURUSD nie zdołały powrócić ponad poziom 1,10.

OPINIA ANALITYKA: INFORMACJE USTAWIAJĄ NASTROJE…

Dywergencja widoczna w odczytach indeksów PMI (pomiędzy USA, a Europą) sprawiła, że wczoraj po południu Amerykanie nie mieli powodów, aby zarazić się europejskim pesymizmem. W efekcie byliśmy świadkami próby nieznacznego korekcyjnego podbicia na głównych układach. Podczas sesji azjatyckiej napłynęły istotne informacje z Chin, przy czym nie traktowałbym faktu tygodniowego opóźnienia w starcie rozmów delegacji negocjatorów, jako coś niepokojącego, chociaż pewnie za chwilę pojawią się pytania, czy w związku z tym będzie kolejne odroczenie terminu wdrożenia wyższych stawek celnych (do 30 proc. z 25 proc. na chińskie produkty o wartości 250 mld USD). Na wniosek Chińczyków, strona amerykańska zgodziła się kilkanaście dni temu wprowadzić je o 2 tygodnie później, tj. w połowie października. Oczywiście, gdyby do tego ponownie doszło, to byłby to miły gest przekładający się też na rynkowy sentyment. A, że ten bywa chwiejny, co pokazała reakcja w piątek wieczorem na odwołanie spotkania Amerykanów z Chińczykami w Montanie. Niemniej chciałbym już w tym momencie zwrócić Państwa uwagę na ważną kwestię do której będę później wielokrotnie wracał - czy Donaldowi Trumpowi opłaca się zawrzeć tymczasową umowę handlową z Chińczykami ze względu w kontekście walki politycznej o swoją reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Właściwa odpowiedź na to pytanie i umiejętne „rozegranie” całego tego wątku, może być kluczem do tego, co będzie działo się na rynkach finansowych na jesieni…

Na wykresie USDCNH ciekawy układ - nie doszło do wygenerowania sygnałów, które mogły w najbliższych dniach doprowadzić do widocznego osłabienia juana. Wychodząc nieco w przyszłość przedstawiam też oznaczenia dla potencjalnej formacji RGR, chociaż prawe ramię cały czas jeszcze się rysuje, co sugeruje, że CNH raczej nie zacznie się już teraz umacniać….

Wykres dzienny USDCNH

Podczas europejskiego handlu liczyć się będą dwie kwestie. Pierwsza to indeks Ifo z Niemiec, jaki poznaliśmy o godz. 10:00. Odczyt tonuje wymowę wczorajszych fatalnych danych PMI, ale nie niweluje niepewności wokół perspektyw europejskiej gospodarki. Zwłaszcza, że przemawiający wczoraj w Parlamencie Europejskim szef EBC przestrzegł wprost przed rozlaniem się słabości w przemyśle na inne sektory. Z drugiej strony patrząc w kalendarz publikacji dla strefy euro, to w temacie istotności danych mamy kilka dni spokoju, co może stworzyć pole do odreagowania wczorajszych spadków. Jeżeli mowa o EURUSD, to niewykluczone, że być może pomogą w tym dane z USA - o godz. 16:00 mamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za wrzesień. Mediana oczekiwań wskazuje na 133,5 pkt. po bardzo mocnym sierpniu (135,1 pkt.), ale to jednocześnie może stwarzać pewne pole do negatywnej niespodzianki.

Na dziennym układzie EURUSD widać jednak, że pole do odbicia nie jest szczególnie duże. Mocny opór to już rejon 1,1025, a gdyby udało się go pokonać, to bardzo silny obszar to 1,1050. Uwagę zwraca dzienny RSI 9, który oparł się na linii trendu wzrostowego.

Wykres dzienny EURUSD

Drugi wątek podczas dzisiejszego handlu w Europie, to wyczekiwanie na wyrok SN Zjednoczonego Królestwa, który poznamy o godz.11:30. Sędziowie ocenią na ile ostatnie działania premiera Johnsona zawieszające do połowy października prace parlamentu były zgodne z prawem. Negatywna wykładnia mogłaby prowadzić do przywrócenia w najbliższych dniach prac parlamentu, oraz być może skłonić nawet Borisa Johnsona do rezygnacji ze stanowiska. Polityczny chaos nie byłby dobry dla funta. Scenariusz bazowy zakłada jednak pozytywny scenariusz. Odbicie funta może być jednak ograniczane przez oczekiwania związane z zaplanowanym na najbliższe dni spotkania premiera z europejskimi politykami ws. Brexitu.

Na dziennym układzie GBPUSD można wskazać mocne wsparcie przy 1,2380-1,2400. Dzienny oscylator RSI 9 dotarł do linii wsparcia, co może uzasadniać koncepcję potencjalnej korekty w górę. Najbliższy opór to 1,2475.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.51904.5430
Flaga USDUSD3.79853.8215
Flaga CHFCHF4.12154.1455
Flaga GBPGBP5.26965.2961
Flaga NOKNOK0.43680.4428
Flaga SEKSEK0.44030.4463
Flaga DKKDKK0.60530.6133
Flaga CZKCZK0.17440.1804
Flaga CADCAD3.04793.0819
Flaga AUDAUD2.84232.8763
2021-06-21 12:26:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij