Inwestorzy czekają na NFP. Dziś agencja Fitch zadecyduje o ratingu Polski

Amerykańska waluta na przestrzeni ostatnich dwóch dni nie miała zbyt dobrej passy, tracąc dosyć silnie w relacji do złotego. Wczoraj, kurs EUR/USD (EURUSD, 1.14107 -0.10%, News) zaledwie w kilka godzin wczoraj umocnił się aż o 0,7%, co pociągnęło za sobą również umocnienie złotego w relacji do pozostałych walut. Można powiedzieć, że dolar jest "bity z dwóch stron": w amerykańską walutę uderzają słabe dane makroekonomiczne z ostatnich dni - zwłaszcza wczorajsza publikacja ADP - oraz nieco bardziej jastrzębie komunikaty ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Wczorajsze "minutki" z ostatniego posiedzenia EBC pokazały, że bank centralny - oprócz podjętej decyzji o usunięciu z komunikatu fragmentu mówiącego o możliwości obniżki stóp procentowych - rozważał pozbycie się fragmentu komunikatu dotyczącego możliwości zwiększenia programu skupu aktywów (QE). Rynek interpretuje tą informację pozytywnie, a tym samym rosną oczekiwania co do tzw. “tapering", czyli stopniowego ograniczania programu skupu aktywów.

W obecnej chwili jest więcej istotnych argumentów przemawiających za tym, że dzisiejszy odczyt tzw. payrollsów będzie gorszy od oczekiwań, niż tych, mówiących o dobrej publikacji. Warto zwrócić uwagę szczególnie na wczorajszy, rozczarowujący odczyt ADP, mierzący zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym, z uwagi na podobieństwo wskaźników oraz pewną korelację między indeksami. Znaczenie ma również wzrost liczby zadeklarowanych bezrobotnych oraz rosnąca średnia liczby osób ubiegających się o zasiłek. Nieco gorsze dane rozczarowują inwestorów, gdyż to właśnie rynek pracy był bardzo pozytywnym elementem (ostatnio dość mieszanego) obrazu sytuacji gospodarczej w USA. Rynek pracy do tej pory notował coraz to bardziej imponujące wyniki, a jego stabilność pozostawała jednym z głównych czynników, z uwagi na który Rezerwa Federalna systematycznie i dość dynamicznie podnosiła stopy procentowe.

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych nie jest jednak jedyną istotną informacją z amerykańskiego rynku pracy, którą dziś poznamy: czekamy również na dane dotyczące bezrobocia oraz dynamiki płac w USA, które - o ile dojdzie tutaj do istotnej do zmiany na którą czeka FED - mogą wpłynąć na zmianę oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Rynki zdają się przygotowywać na gorszy odczyt wyprzedając dolara. Trzeba podkreślić, że taka sytuacja jednocześnie sugeruje, iż w przypadku zaskoczenia rynku (lepszego odczytu) - pozytywna reakcja USD powinna być większa niż w normalnej sytuacji.

W dniu dzisiejszym agencja Fitch Ratings podejmie decyzję o ocenie wiarygodności kredytowej Polski. W obecnej chwili agencja utrzymuje rating A- z perspektywą stabilną. Ocena Fitch jest o jedno oczko wyższa niż rating S&P i jednocześnie, o jedno oczko niższa od oceny agencji Moody's.

Sytuacja gospodarcza w Polsce jest wyraźnie lepsza niż podczas ostatniej aktualizacji oceny wiarygodności kredytowej Polski przez agencję (13.01.17), co mogłoby być jednym z bardziej istotnych czynników, mogących skłonić agencję do zmiany perspektywy z “neutralnej" na “pozytywną". Poprawiła się sytuacja fiskalna, rośnie dynamika produktu krajowego brutto, jednocześnie mamy do czynienia z większym spokojem w polskiej polityce oraz relacjach na szczeblu międzynarodowym, do czego szczególną uwagę przywiązuje agencja.

Mimo to, równie prawdopodobna jak zmiana perspektywy, jest również podtrzymanie bieżącej opinii agencji oraz uznanie poprawy sytuacji w Polsce jedynie w komentarzu do aktualizacji oceny wiarygodności kredytowej Polski. Agencja Fitch zwracała uwagę na dosyć dużą nieprzewidywalność w kraju nad Wisłą (zarówno w kwestii wzrostu gospodarczego, jak i w kwestii polityki), oprócz tego należy zauważyć, iż instytucje tego typu zwyczajowo starają się nie zmieniać ratingu zbyt gwałtownie (zwłaszcza jeśli mówimy o aktualizacji w górę). Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, iż Fitch jest agencją, która rating Polski na niezmienionym poziomie utrzymuje najdłużej - od 2002 r.

Agencje ratingowe są zobowiązane do podawania ocen wiarygodności kredytowej do wiadomości publicznej po zamknięciu europejskiego rynku, jednak najczęściej publikują informacje już po tym, jak amerykańscy inwestorzy zejdą z parkietu (czyli po godzinie 22 naszego czasu).

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN (EURPLN, 4.23212 -0.20%, News) w czwartek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,22 - 4,25. Wspólna waluta zyskiwała wczoraj, jednak siła złotego (który jest silnie powiązany ze wspólną walutą i z uwagi na to również zyskuje na umocnieniu euro) sprawiła, że skala aprecjacji kursu EUR/PLN była ograniczona.

GBP

Kurs GBP/PLN (GBPPLN, 4.78370 -0.65%, News) w czwartek osłabił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,80 - 4,84. Za wczorajszą słabość funta w relacji do złotego odpowiada przede wszystkim siła euro, która pozwoliła polskiej walucie zyskiwać w relacji do pozostałych walut. Dzisiejsza seria publikacji makro z Wielkiej Brytanii, na czele z danymi dotyczącymi brytyjskiej produkcji, negatywnie zaważyła na brytyjskiej walucie. Kluczowy indeks opisujący miesięczną zmianę dynamiki produkcji dóbr w fabrykach pokazał spadek o 0,2%, podczas gdy konsensus zakładał wzrost o 0,5%.

USD

Kurs USD/PLN (USDPLN, 3.70890 -0.09%, News) w czwartek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 3,70 - 3,74. Amerykańska waluta osłabiała się wczoraj m.in. również z uwagi na gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane ADP pokazały, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym (z wyłączeniem rolnictwa) w USA wzrosło w czerwcu br. o 158 tys. osób, co jest wynikiem niższym od oczekiwań. Pozostałe, drugorzędne dane rynkowe również rozczarowały, a niemal cały, amerykański kalendarz makroekonomiczny świecił się wczoraj na czerwono. Wyjątek stanowił wskaźnik ISM dla usług, którego aktualizacja pokazała wzrost do poziomu 57,4 w czerwcu, jednak nie była w stanie powstrzymać wyprzedaży dolara, który silnie reagował też na większy optymizm inwestorów po publikacji “minutek" EBC.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 - dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP, bezrobocie, dynamika płac)

22:00 (godzina estymowana) - agencja Fitch Ratings aktualizuje ocenę wiarygodności kredytowej Polski

(Roman Ziruk - Ebury)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24624.2632
Flaga USDUSD3.72943.7474
Flaga CHFCHF3.81573.8367
Flaga GBPGBP4.75024.7727
Flaga NOKNOK0.43650.4425
Flaga SEKSEK0.40130.4073
Flaga DKKDKK0.56650.5735
Flaga CZKCZK0.16250.1705
Flaga CADCAD2.82382.8498
Flaga AUDAUD2.59152.6175
2019-06-25 13:48:03
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij