Jastrzębia retoryka członków EBC wspiera euro

Ostatnie godziny przyniosły umocnienie euro w relacji do głównych walut. Kurs EUR/USD (EURUSD, 1.17639 +0.40%, News) od początku dnia wzrósł o 0,3%. Wzrosty na wspólnej walucie są związane z komentarzami członków EBC, które sugerują, że bank centralny w najbliższym czasie powinien ogłosić zakończenie programu luzowania ilościowego (QE).

W swojej ostatniej wypowiedzi główny ekonomista EBC, Peter Praet stwierdził, że członkowie banku centralnego podczas spotkania w przyszłym tygodniu będą dyskutowali nad tym, czy należy stopniowo wygaszać program QE. Prezes duńskiego banku centralnego, Klaas Knot ogłosił z kolei, że “odpowiednim" byłoby ogłoszenie zakończenia programu QE w niedalekiej przyszłości, w kontekście perspektyw wzrostu inflacji i faktu, iż jej dynamika jest w mniejszym stopniu zależna od stymulacji ze strony banku centralnego.

Zwrot w retoryce ze strony reprezentantów EBC nastąpił po ostatnim wzroście inflacji. Dynamika cen podskoczyła z poziomu 1,2% do 1,9% w maju, z kolei bazowa dynamika cen podskoczyła z poziomu 0,7% do 1,1% rocznie.

SYTUACJA WE WŁOSZECH NADAL WPŁYWA NA RYNEK

Wczorajszy dzień był stosunkowo mieszany dla euro. Wspólna waluta z jednej strony zyskiwała na słabości dolara amerykańskiego, z drugiej natomiast cierpiała nieco ze względu na wzrost ryzyka we Włoszech po zapowiedziach nowego, populistycznego premiera, które trudno nazwać “fiskalnie odpowiedzialnymi".

Świeżo desygnowany premier kraju, Giuseppe Conte w trakcie przemówienia w Senacie, które towarzyszyło wotum zaufania dla nowego rządu nieco zaskoczył rynki finansowe. Z jednej strony pozytywnie wyrażał się na temat relacji z “Europą", próżno w jego wypowiedzi było szukać wątków sugerujących, że Italia rozważa opuszczenie UE, czy bloku walutowego. Z drugiej natomiast Conte szokował planami prowadzenia bardzo ekspansywnej polityki fiskalnej. Nowy premier wspominał zarówno o wzroście wydatków państwa, jak i obniżeniu podatków, w swojej wypowiedzi informując również o planie wprowadzenia programu, który mógłby być włoską wersją dochodu podstawowego.

Wzrost ryzyka ponownie dostrzegalny był we wzroście rentowności włoskich obligacji. Rentowności 2-letnich papierów podskoczyły z okolic 0,8% do ok. 1,4%, obecnie znów jednak znajduje się w okolicy 1%. Skok może wydawać się duży, jednak w niczym nie przypomina wyprzedaży, z którą mieliśmy do czynienia w początkach ubiegłego tygodnia.

Ograniczona reakcja rynków sugeruje, że niespecjalnie przejęły się one populistycznymi zapowiedziami. Ich realizacja wiązałaby się z istotnym zwiększeniem włoskiego deficytu i pogorszeniem zaufania do kraju, przekładającego się na wzrost kosztów obsługi włoskiego długu, a na to populiści raczej nie mogą sobie pozwolić.

W dniu dzisiejszym uwagę inwestorów nadal powinna zwracać sytuacja we Włoszech. Nowy premier będzie dziś przemawiał w niższej izbie parlamentu, która będzie głosować nad wotum zaufania dla nowego rządu (powinna to być formalność, koalicja populistów ma bowiem większość w niższej izbie).

POLSKI ZŁOTY

Krajowa waluta w relacji do dolara amerykańskiego i euro zakończyła wczorajszy dzień w okolicy poziomów na których go rozpoczęła. Złoty nieco osłabił się natomiast w parze z funtem brytyjskim (o ok. 0,6%), nie było to jednak związane z wewnętrzną słabością PLN. GBP zyskiwał również w parze z głównymi walutami, wspierany przez dobre dane PMI opisujące aktywność w brytyjskim sektorze usług w maju.

Wczorajszy dzień nie obfitował w dane z krajowej gospodarki. Wtorek pod tym względem zapowiada się podobnie. Dziś jednak warto będzie zwrócić uwagę na konferencję po spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej - interesujące będzie przede wszystkim to, czy RPP odniesie się do zmian w europejskich gospodarkach (poprawy otoczenia inflacyjnego i pogorszenia perspektyw wzrostu) i ewentualnego wpływu tych zmian na krajową gospodarkę i politykę monetarną prowadzoną przez NBP.

Jeśli sytuacja na Półwyspie Apenińskim będzie się uspokajać, a siła dolara amerykańskiego będzie trzymana w ryzach, wspólna waluta i złoty powinny zyskiwać. Pole do umocnienia nadal jest jest spore, biorąc pod uwagę, że europejskie aktywa (i bardziej “ryzykownych" krajów strefy euro i krajów CEE) wyprzedawane właśnie m.in. ze względu na wzrost ryzyka na południu Europy nadal pozostają na relatywnie niskich poziomach.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 - dane o amerykańskim bilansie handlowym w kwietniu

14:30 - produktywność pozarolnicza i jednostkowe koszty pracy w USA w I kwartale

16:00 - konferencja prasowa po spotkaniu decyzyjnym PRP

18:00 - przemawia Ian McCafferty z BoE

(Roman Ziruk - Ebury)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25434.2713
Flaga USDUSD3.78893.8069
Flaga CHFCHF3.83743.8584
Flaga GBPGBP4.71154.7340
Flaga NOKNOK0.43910.4451
Flaga SEKSEK0.40250.4085
Flaga DKKDKK0.56740.5744
Flaga CZKCZK0.16240.1704
Flaga CADCAD2.89592.9219
Flaga AUDAUD2.64912.6751
2019-07-18 01:12:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij