Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki

USA / FED: Oczekiwania na cięcie stóp procentowych o 25 p.b. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu FED nadal spadają - to już tylko 56,5 proc. proc. (model CME FED Watch). Tymczasem wczoraj po południu nowojorski oddział FED poinformował o przeprowadzonej interwencji w celu ustabilizowania rynku overnight repo (limit operacji wynosi 75 mld USD dziennie - wczoraj FED skupił papiery skarbowe o wartości 53,2 mld USD, dzisiaj operacja ma zostać powtórzona). Wczorajsze działania NY FED były jedną z przyczyn obserwowanego po południu osłabienia dolara. Dzisiaj kluczowe będą informacje z FED, które zaczną napływać od godz. 20:00.

- USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strony potwierdziły spotkania grup roboczych negocjatorów w Waszyngtonie w czwartek i piątek (19-20 września), które mają przygotować grunt pod rozmowy delegacji na początku października. Tymczasem agencja Xinhua cytuje dzisiaj słowa prezydenta Xi Jinping’a, jakie padły w podczas jego wizyty w kompleksie kopalni węgla w Zhenzhou - wezwał on do przeprowadzenia reform mających na celu przejście gospodarki do kolejnego poziomu w łańcuchu (koncentracja na produktach wysoko przetworzonych i jakościowych). Kurs juana w tym tygodniu słabnie - pytanie na ile to wynik podbicia globalnego ryzyka w poniedziałek, a na ile pewnego sceptycyzmu, co do powodzenia negocjacji USA-Chiny.

- ARABIA SAUDYJSKA/ IRAN/ ROPA: Wczoraj pojawiły się informacje sugerujące, że przywrócenie pełnej mocy zniszczonych rafinerii może potrwać krócej niż sądzono. To przyczyniło się wczoraj do kolejnego zdjęcia presji na ryzyko z rynków. Niemniej na dzisiaj Saudyjczycy zapowiedzieli konferencję prasową na której mają podobno przedstawić dowody obciążające Iran za ostatni atak. Z kolei w najbliższy wtorek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo ma odwiedzić Arabię Saudyjską, a wiceprezydent Mike Pence dał do zrozumienia, że Amerykanie są gotowi bronić swoich interesów i sojuszników. Efekt? Ryzyko całkiem nie znikło…

- WIELKA BRYTANIA/ DANE / BREXIT: Napłynęły gorsze od oczekiwań dane dla inflacji CPI, która wyhamowała w sierpniu do 1,7 proc. r/r z 2,1 proc. r/r (szacowano 1,9 proc. r/r), a bazowa CPI do 1,5 proc. r/r z 1,9 proc. r/r (prognozowano 1,8 proc. r/r). Tymczasem w temacie Brexitu szef negocjatorów UE (Michel Barnier) ponownie dał do zrozumienia, że piłka ws. rozwiązania problemu Brexitu leży po stronie Brytyjczyków. Tyle, że wczoraj premier Johnson mówił podobnie wskazując na UE. Z kolei bank JP Morgan przestrzegł, że sytuacja może być bardziej poważna, niż to się wydaje. Efekt? Dzisiaj kurs funta wymazuje wczorajszą zwyżkę. Dzisiaj Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa ma też wydać opinię, czy zawieszenie prac parlamentu przez Borisa Johnsona było legalne.

- EUROSTREFA / DANE / EBC: Ostateczne dane nt. inflacji HICP za sierpień wypadły minimalnie poniżej pierwszych odczytów. Odczyt wypadł na poziomie 0,1 proc. m/m i 1,0 proc. r/r (szacowano 0,2 proc. m/m i 1,0 proc. r/r). Bazowa (core) potwierdziła odczyt na poziomie 0,9 proc. r/r. Reakcja na euro, to lekkie osuwanie się w dół. Wcześniej agencje opublikowały wypowiedź wiceprezesa EBC (Louis de Guindos), z której wynika, że EBC będzie długo trzymał niskie stopy procentowe (dopóki inflacja pozostanie poniżej celu), choć to teoretycznie nic nowego.

OPINIA ANALITYKA: FED ZNÓW ZASKOCZY?

Jedno jest pewne - dzisiaj wieczorem będzie ciekawie. Inwestorzy nie są pewni, tego co zobaczą o godz. 20:00- tradycyjnie? Nie do końca. Z jednej strony wczorajsze interwencje nowojorskiego oddziału FED na rynku overnight repo nieco wystabilizowały nastroje, ale warto szukać przyczyny tego, co stało się w poniedziałek (mocny ruch w górę rynkowej stopy procentowej). Czy to tylko zbieg okoliczności w problemów z płynnością, czy też coś więcej? I skoro FED po raz pierwszy od 10 lat został zmuszony do interwencji, to czy nie podejmie działań, które mogą wyeliminować takie sytuacje w przyszłości? Pisałem o tym już wczoraj - ten wątek jest tylko jednym z wielu, ale inne też charakteryzuje duża doza niepewności. Tymczasem w ostatnich dniach rynek przesunął swoje oczekiwania w stronę „jastrzębiego” zaskoczenia - nawet po stronie samej stopy procentowej - model CME FED Watch wskazuje na 43,5 proc. prawdopodobieństwo tego, że nic się nie zmieni (!). Teoretycznie, zatem pole do „gołębiego” zaskoczenia - zwłaszcza jako „krótkoterminowy efekt” reakcji na informacje - jest teraz większe, niż mniejsze.

Jaki będzie przekaz? Wątpię, aby FED wycofał się dzisiaj z drugiej w tym roku obniżki stóp o 25 p.b. Projekcje makro mogą minimalizować zagrożenia na gospodarki (niewielkie rewizje), ale wykres projektujący oczekiwania członków FED wobec rozkładu stóp procentowych w przyszłości może dopuszczać dalsze luzowanie (na zasadzie podejścia asekuracyjnego). Podczas konferencji prasowej Jerome Powell najpewniej będzie starał się przekazać, że cięcie było kolejnym „dostosowaniem”, a nie rozpoczęciem nowego cyklu obniżek, ale raczej nie będzie jego intencją umniejszanie wcześniejszych oczekiwań rynku na jeszcze jedno cięcie w tym roku (w efekcie mogą one jeszcze wzrosnąć).

Ryzyko idące w stronę zaskoczenia „gołębim” przekazem może osłabić dolara. Wskazania płynące ze strony wykresu koszyka BOSSA USD, jakie były przytaczane wczoraj, pozostają niezmienione. Zwłaszcza, że dolar oddał już nieco pola. To zwiększa ryzyko wykształcenia się czarnej świecy z górnym knotem w tym tygodniu - podobnie, jak dwie poprzednie. Byłbym jednak daleki od tego, że może to później inicjować możliwość połamania ważnego wsparcia przy 82,35-82,45 pkt. (linie trendu). Negatywny obraz świec nie musi tym samym inicjować głębszej korekty dolara w średnim terminie. Przynajmniej na obecną chwilę…

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Na układzie technicznym EURUSD świecowy rollercoaster nadal trwa, ale mix sygnałów niejako wygładza przebieg oscylatora RSI9. Tu układ nie jest negatywny. Efekt? Możliwość naruszenia ważnego oporu przy 1,11 (średnioterminowe linie trendu) nie jest dzisiaj wykluczona. Zwłaszcza, że wczoraj wieczorem rynek miał siłę wyłamać się ponad rejon 1,1060, chociaż teraz powróciliśmy poniżej.

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.55824.5842
Flaga USDUSD3.78203.8060
Flaga CHFCHF4.16154.1855
Flaga GBPGBP5.25755.2870
Flaga NOKNOK0.45360.4596
Flaga SEKSEK0.44670.4527
Flaga DKKDKK0.61080.6188
Flaga CZKCZK0.17470.1807
Flaga CADCAD3.09463.1286
Flaga AUDAUD2.93262.9666
2021-05-06 18:30:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij