Napięcie na rynkach nadal się utrzymuje

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA/ UMOWY HANDLOWE/ JAPONIA: Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin dał wczoraj do zrozumienia, że nowe porozumienie handlowe z Japonią powinno zawierać klauzule zabraniające manipulacji kursem waluty. Podczas spotkania w MFW w Indonezji dodał, że USA będą chciały, aby takie zapisy penalizujące znalazły się w każdej umowie handlowej.

- USA / ARABIA SAUDYJSKA: Prezydent Donald Trump w weekendowym wywiadzie dla telewizji CBS przyznał, że jeżeli potwierdzą się zarzuty, że Arabia Saudyjska odpowiada za zniknięcie dziennikarza Khashoggi w konsulacie na terenie Turcji, to USA wymierzą „poważne kary”. W odpowiedzi władze w Rijadzie zapowiedziały, że są gotowe użyć swojej „siły gospodarczej”, jeżeli USA wprowadzą sankcje. To może otworzyć nowy obszar „konfliktu” na Bliskim Wschodzie.

- WIELKA BRYTANIA/ BREXIT: Financial Times podał, że premier Theresa May miała odrzucić draft umowy proponowany przez stronę unijną. W oświadczeniu unijny negocjator Michel Barnier podaje, że nadal pozostaje „szereg nierozwiązanych kwestii” związanych z tzw. back stop, czyli planem awaryjnym, który ma pozwolić uniknięcia twardej granicy pomiędzy dwoma Irlandiami. Spekuluje się, że strona unijna nie jest zbyt chętna propozycji, którą miał złożyć Londyn, aby w okresie przejściowym, cały obszar Wielkiej Brytanii pozostawał w unii celnej.

- EUROSTREFA/ NIEMCY/ WYBORY W BAWARII: W lokalnych wyborach rządząca CSU utraciła bezwzględną większość, jaką miała od ponad 50 lat. Po przeliczeniu głosów uzyskała 37,2 proc., za nią uplasowali się Zieloni z wynikiem 17,2 proc., a na trzeciej pozycji znalazła się lokalna partia centroprawicowa Wolni Wyborcy (11,6 proc.). Aż 10,2 proc. dostała antyimigrancka Afd, a SPD uzyskała zaledwie 9,7 proc., co jest najgorszym wynikiem tego ugrupowania w historii. Do lokalnego parlamentu dostała się jeszcze partia FDP zyskując 5,1 proc. Spekuluje się o możliwej koalicji CSU-FW-FDP.

Opinia: Napięcia na globalnych rynkach nadal są obecne, chociaż inwestorzy zdają się nie być do końca przekonani, na ile może to przełożyć się na umocnienie dolara, niemniej wiele zależy od kondycji drugiej waluty wobec której jest kwotowany USD. W temacie rentowności amerykańskich obligacji to nadal pozostają one wysoko (3,16 proc. dzisiaj rano dla 10-latek) - w ostatnich dniach mieliśmy cofnięcie, ale nie tak duże. Wcześniej ich wysokie poziomy były uznawane przez rynek jako jeden z argumentów za umocnieniem USD. Słowa Sekretarza Mnuchina, jakie padły w Indonezji to sygnał, że Biały Dom za jeden z nowych celów obiera też zakazywanie manipulacji kursem waluty w celu osiągnięcia korzyści w postaci wsparcia konkurencyjności własnej gospodarki. Pytanie tylko na ile strona amerykańska będzie je właściwie interpretować - to nawiązanie do niektórych wypowiedzi samego Trumpa z ostatnich miesięcy na temat manipulowania walutą.

Skupmy się jednak na tym, co teraz się liczy. Po pierwsze Brexit - optymistyczny ton wypowiedzi z ostatnich dni wyparował, a im bliżej unijnego szczytu w środę i czwartek, tym więcej jest niejasności i ryzyk, że znów zostaniemy z niczym. Słowa premier May, jakie padły w materiale Financial Times są mocne - szefowa rządu obawia się, że jeżeli najbliższe spotkanie zakończy się fiaskiem, to te w listopadzie może nie być potrzebne. Trzeba pamiętać o tym, że May musi brać pod uwagę kilka aspektów na raz - umowa z UE powinna dobrze zabezpieczać brytyjskie interesy po okresie przejściowym, ale i tez powinna być tak skonstruowana, aby nie została odrzucona przez brytyjski parlament, który ma ostatni głos. A tu jest problem, gdyż pojawiają się już opinie, że ostatecznie cały obszar Wielkiej Brytanii (a nie tylko Irlandia Północna, na co Londyn nie chce się zgodzić obawiając się utraty poparcia przez partię unionistów DUP) mógłby zbyt długo pozostawać w unii celnej z UE wypaczając tym samym ideę Brexitu, a stawiając też Brukselę w niezręcznej sytuacji (unia celna bez reszty wspólnotowych ustaleń, jak wpłaty do budżetu itd.). Co teraz? Niezależnie od przeciwności obie strony dobrze wiedzą, że tzw. wyjście bez porozumienia (no deal Brexit) będzie fatalnym rozwiązaniem dla wszystkich, zwłaszcza pod względem gospodarczym.

Na wykresie dziennym GBPUSD widać, że mamy weekendową lukę i złamanie przyspieszonej linii wzrostowej trendu. Teraz rynek próbuje odbijać, ale o domknięcie luki przy 1,3150 może być trudno. Wiele będzie zależeć od kolejnych spekulacji przed szczytem UE, ale rośnie ryzyko przetestowania rejonu 1,3030, gdzie przebiega linia trendu rysowana od dołka z połowy sierpnia.

Wykres dzienny GBPUSD

Z kolei w przypadku EURUSD rynek będzie dzisiaj falował w ślad informacji napływających z Włoch - tamtejsze władze mają oficjalnie zaprezentować przyszłoroczny projekt budżetu ze szczegółami przed Komisją Europejską. Co zobaczymy? Czy będą jakieś ruchy zmierzające do znalezienia kompromisu, czy też nadal obie strony będą pozostawać przy swoim? Kolejna fala krytyki z KE wobec Włoch, nie pomoże euro, które dzisiaj i tak ma się gorzej po wynikach lokalnych wyborów w Niemczech. Przy czym nie chodzi tu tylko o słaby wynik CSU, która utraciła bezwzględną większość (bo tego obawiano się wcześniej), a fatalny bilans dla SPD, co może zwiększać tarcia w Wielkiej Koalicji (GroKo) z CDU/CSU na szczeblu federalnym w nadchodzących miesiącach (każda ze stron będzie chciała coś ugrać przed wyborami do Europarlamentu zaplanowanymi na maj przyszłego roku).

Na dziennym wykresie EURUSD widać, że rynek pozostaje w ważnym obszarze wsparcia/oporu tj. 1,1550-70. Jeżeli nie uda się z niego wyjść górą (a takie jest ryzyko biorąc pod uwagę zachowanie się rynku w piątek), to możemy zejść poniżej 1,1530, co otwierałoby drogę do kontynuacji korekty z piątku.

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54414.5681
Flaga USDUSD3.73223.7562
Flaga CHFCHF4.14534.1693
Flaga GBPGBP5.22885.2583
Flaga NOKNOK0.45280.4588
Flaga SEKSEK0.44730.4533
Flaga DKKDKK0.60870.6167
Flaga CZKCZK0.17470.1807
Flaga CADCAD3.06843.1024
Flaga AUDAUD2.92082.9548
2021-05-07 22:59:56
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij