Napięcie spada, złoty odrabia straty

Wczorajszy dzień obfitował w jedne z najbardziej interesujących sesji na rynkach finansowych od początku roku. Zmiany polityczne na Półwyspie Apenińskim - rozpad koalicji populistów i nominacja rządu technicznego przewodzonego przez byłego ekonomistę MFW, Carlo Cottarelliego - na rynki zadziałały niejako “z opóźnionym zapłonem". Informacje z Włoch napłynęły w weekend, jednak największą zmienność odnotowaliśmy właśnie we wtorek. Było to związane z tym, iż poniedziałek był dniem bez handlu zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii.

Gdy we wtorek inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa wrócili na rynek, dołączyli do wyprzedaży włoskich aktywów, z których najbardziej znamienną było pozbywanie się włoskiego długu. To ono sprawiło, że od początku tygodnia rentowności włoskich obligacji 2-letnich wzrosły z okolic 0,3% nawet do 2,8%. Tak ogromne ruchy są zjawiskiem bez precedensu: w przypadku gospodarek rozwiniętych, tak gwałtowne i duże skoki cen obligacji po prostu nie mają miejsca.

Panika we Włoszech zaczęła przelewać się również na inne rynki - inwestorzy odwrócili się od większości aktywów uznawanych w danym momencie za ryzykowne, pozbywając się nie tylko włoskiego długu (i euro), ale również globalnych akcji, czy walut EM. To właśnie z tego powodu cierpiał złoty, który tracił najbardziej w relacji do walut, które znalazły się “po bezpiecznej stronie", czyli franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Sam “timing" odwrotu od ryzyka na rynku walutowym był interesujący - złoty tracił przede wszystkim w drugiej części dnia, kiedy z rynku zeszli europejscy, brytyjscy i krajowi inwestorzy, których miejsce zastąpili Amerykanie.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

PLN

Polski złoty wczorajszy dzień zakończył osłabieniem, dziś jednak odrabia straty. Zyskuje podobnie jak pozostałe ryzykowne aktywa, które znalazły się na nieuzasadnionych, wyjątkowo niskich poziomach w następstwie wczorajszych ruchów.

Dzisiejsze umocnienie nie ma istotnego związku z krajowymi danymi, które w ujęciu ogólnym rozczarowały. Inflacja CPI w maju jest wyraźnie niższa od oczekiwań (1,7% wobec szacowanych przez konsensusu 1,9% rocznie). Ekspansja krajowego PKB wprawdzie jest nieco większa niż wcześniej szacowano (5,2% wobec 5,1% rocznie), jednak struktura wzrostu gospodarczego, w której przeważa udział konsumpcji prywatnej i zapasów (rozczarowały inwestycje i eksport) sugeruje, że w kolejnych kwartałach polska gospodarka może nieco zwolnić.

EUR

Kurs EUR/PLN (EURPLN, 4.31043 -0.53%, News) we wtorek umocnił się o 1%, wahając się w widełkach 4,29-4,34. Wspólna waluta zyskiwała w parze ze złotym, istotnie tracąc jednak w relacji do głównych walut. Euro nie sprzyjał wzrost niepokoju we Włoszech: rozwiązanie koalicji partii populistycznych oraz utworzenie rządu technicznego oznacza niemal pewne kolejne wybory w kraju - może do nich dojść już we wrześniu.

Przejdźmy do informacji z EBC: we wczorajszej wypowiedzi Sabine Lautenschlaeger stwierdziła, że Bank może podjąć decyzję w kwestii wygaszenia programu QE już w czerwcu, a stopy mogą pójść w górę za rok. W kontekście decyzji EBC w kwestii programu QE interesujące jest, czy EBC nie będzie chciał wstrzymać się z wygaszeniem zakupów. Zakończenie QE przełożyłoby się prawdopodobnie m.in. na wzrost kosztów obsługi długu we Włoszech (EBC jest głównym kupującym włoskie obligacje, bez popytu ze strony banku centralnego ceny obligacji powinny spaść, a rentowności pójść w górę).

Dzisiejsze dane makro ze strefy euro są stosunkowo dobre. Notujemy wyższy od oczekiwanego wzrost sprzedaży detalicznej i lepsze dane z rynku pracy w Niemczech. Oprócz tego na zachodzie Europy przyspiesza inflacja - dynamika HICP w Hiszpanii zdecydowanie przebiła oczekiwania (2,1% wobec szacowanych 1,7% rocznie). Wzrost inflacji w innych gospodarkach mógłby dać pretekst do rewizji w górę prognoz inflacji EBC (jednak z uwagi na to co stoi za wzrostem inflacji - wzrost cen surowców - aktualizacja prawdopodobnie nie dotyczyłaby indeksu bazowego). Po czterech miesiącach, w maju indeks nastrojów biznesowych w strefie euro odnotował minimalny wzrost, co jest kolejną dobrą informacją.

GBP

Kurs GBP/PLN (GBPPLN, 4.92363 -1.06%, News) we wtorek umocnił się o 1,2%, wahając się w widełkach 4,91-4,98. Szterling zyskuje w parze ze słabym złotym, jednak jest wyraźnie słabszy w relacji do głównych walut. Brytyjskiej walucie cały czas nie sprzyjają: odsuwanie w czasie oczekiwań względem podwyżek stóp procentowych (rynek raczej nie spodziewa się, żeby do kolejnego podniesienia kosztów kredytu doszło przed listopadem), obawy o perspektywy gospodarcze kraju oraz brak postępów w kwestii negocjacji dotyczących Brexitu.

USD

Kurs USD/PLN (USDPLN, 3.70641 -1.25%, News) we wtorek umocnił się o 1,6%, wahając się w widełkach 3,69-3,76. Dolar amerykański zakończył dzień umocnieniem nie tylko w parze ze złotym, USD był nieco silniejszy w relacji do ważonego koszyka walut - wyraźnie osłabił się kurs EUR/USD (EURUSD, 1.16297 +0.73%, News), jednak było to związane przede wszystkim ze słabością wspólnej europejskiej waluty.

Wczorajszy dzień nie przyniósł zbyt wielu istotnych danych gospodarczych z amerykańskiej gospodarki. Zaufanie konsumentów w USA mierzone przez wskaźnik Conference Board wzrosło w maju do poziomu 128 z 125,6 notowanych w kwietniu.

Dziś opublikowane zostaną dane ADP z amerykańskiego rynku pracy, które stanowić będą przedsmak piątkowych payrollsów. Po południu poznamy również rewizję dynamiki PKB USA w I kwartale br. Pod koniec dnia opublikowana zostanie tzw. Beżowa Księga FED zawierająca informacje o sytuacji gospodarczej 12 dystryktów, w których FED ma swoje regionalne siedziby.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:15 - raport ADP z amerykańskiego rynku pracy w maju

14:30 - rewizja dynamiki PKB USA w I kwartale br.

20:00 - publikacja “Beżowej Księgi" FED

(Roman Ziruk - Ebury)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25424.2712
Flaga USDUSD3.78833.8063
Flaga CHFCHF3.83663.8576
Flaga GBPGBP4.70984.7323
Flaga NOKNOK0.43910.4451
Flaga SEKSEK0.40250.4085
Flaga DKKDKK0.56740.5744
Flaga CZKCZK0.16240.1704
Flaga CADCAD2.89612.9221
Flaga AUDAUD2.64832.6743
2019-07-18 00:47:04
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij