Podatki trzęsą dolarem

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA/ PODATKI: Głosowanie nad ustawą podatkową w Senacie zostało przesunięte na piątek - godz. 17:00 polskiego czasu. Poparcie projektu zapowiedział wpływowy John McCain, który wcześniej zaskoczył wszystkich swoim sprzeciwem wobec uchylenia systemu Obamacare. Z kolei senator Susan Collins stwierdziła, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, w swojej wypowiedzi przesunęła akcenty na prace nad tzw. bezpiecznikami przychodowymi (założenie, że podatki mogą wzrosnąć w sytuacji, kiedy budżet nie osiągnie odpowiednich przychodów), chociaż zdaniem senatora Johna Cornyna nie uda się w tej sprawie wypracować dobrego rozwiązania.

- USA/ FED: Zdaniem Loretty Mester z oddziału FED w Cleveland, ustawa podatkowa może mieć ograniczony wpływ na wzrost gospodarczy, jej zdaniem oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone. Z kolei w opinii Roberta Kaplana z oddziału FED w Dallas, osiągnięciem FED jest osiągnięcie stanu bliskiego pełnemu zatrudnieniu w gospodarce.

- USA/ POLITYKA: Pojawiły się spekulacje, jakoby szef dyplomacji Rex Tillerson miał zostać zastąpiony w najbliższych miesiącach przez dyrektora CIA Mike’a Pompeo.

- EUROSTREFA: Opublikowane wczoraj przed południem szacunki inflacji HICP za listopad nieco rozminęły się z oczekiwaniami (wzrost o 1,5 proc. r/r wobec szacowanych 1,6 proc. r/r i 1,4 proc. r/r zanotowanych w październiku). Z kolei dzisiaj rano opublikowane zostały ostateczne dane PMI dla przemysłu w strefie euro w listopadzie (60,1 pkt. wobec 60,0 pkt. zanotowanych w pierwszych szacunkach).

- CHINY: Opublikowane dzisiaj w nocy dane nt. indeksu PMI dla przemysłu liczonego przez Caixin pokazały spadek do 50,8 pkt. wobec szacowanych 50,9 pkt.

- JAPONIA: Dane nt. inflacji CPI w październiku wypadły zgodnie z szacunkami (0,2 proc. r/r, oraz 0,8 proc. r/r po wyłączeniu wpływu świeżej żywności). Poznaliśmy też dane nt. wydatków kapitałowych przedsiębiorstw, które wzrosły w III kwartale o 4,2 proc. r/r (szacowano 3,2 proc. r/r), a także dane nt. stopy bezrobocia w październiku (2,8 proc.).

- NOWA ZELANDIA: Minister finansów stwierdził, że oczekuje przyspieszenia wzrostu gospodarki w latach 2019-2020, chociaż w przyszłym ta może nieco spowolnić. Dodał, że rząd chce zredukować dług publiczny do poziomu 20 proc. PKB w ciągu najbliższych 5 lat.

Opinia: Nastroje wokół dolara uległy wczoraj po południu wyraźnemu ochłodzeniu po tym, jak na rynku pojawiły się wątpliwości związane z wynikami głosowania w Senacie nad ustawą podatkową. Decyzja o przesunięciu terminu na piątek (godz. 17:00) wzbudziła obawy, że Republikanie mogą jednak nie mieć wystarczającej większości. Z informacji napływających do mediów wynikało, że część senatorów chce kontynuacji prac nad tzw. bezpiecznikiem przychodowym, który zakładałby, że w sytuacji nie osiągnięcia zakładanych przychodów w budżecie w danym roku, stawki podatków w kolejnym, mogłyby zostać podniesione. Tylko, czy to nie wypacza idei ustawy (wsparcia wzrostu gospodarczego) i rodzi niepewność ze względu na niestabilność podatków? Sama idea zagwarantowania pewnego poziomu przychodów w budżecie jest słuszna, ale jej wykonanie - nie do końca. Tak czy inaczej - kluczowe głosowanie dzisiaj o godz. 17:00. Można mieć nadzieję, że zwycięży polityczna arytmetyka i rozsądek - problemy z przyjęciem ustawy podatkowej mogą obrócić się przeciwko Republikanom przy okazji wyborów do Kongresu zaplanowanych na listopad 2018 r. Niemniej, samo przyjęcie ustawy przez Senat może nie wywołać nadmiernego „aplauzu” rynku, jeżeli temat „bezpieczników przychodowych” będzie powracał przy okazji ustalania wspólnej wersji ustawy pomiędzy Senatem, a Izbą Reprezentantów. Rynek będzie mógł poczuć ulgę dopiero wtedy, kiedy ustawa trafi do podpisu prezydenta, gdyż trudno, aby Donald Trump jej nie podpisał.

Wczoraj jeden z czołowych „jastrzębi” w FED, Loretta Mester, która w przyszłym roku będzie mieć prawo głosu w FOMC przyznała, że temat podatków nie będzie miał większego znaczenia dla oczekiwań związanych z wzrostem gospodarczym. Im więcej będzie takich głosów, tym rynki będą utwierdzać się w przekonaniu, że podatki nawet, jeżeli „przejdą” przez Kongres, to w długiej perspektywie nie będą mieć większego znaczenia. Nie jest to nazbyt dobra informacja dla dolara.

Na wykresie koszyka dolara FUSD widać, że powróciliśmy wczoraj poniżej oporu 93,14 pkt, który jest kluczowy w średnioterminowych układach. Nie można jednak wykluczyć, że kolejna próba zostanie podjęta dzisiaj - głosowanie w Senacie mamy o godz. 17:00, wiec rynek będzie miał czas na reakcję wieczorem. Jeżeli uda się zamknąć tydzień ponad w/w poziomem, to będzie to sygnał zapowiadający zakończenie korekty obserwowanej w listopadzie.

Wykres tygodniowy FUSD

Na wykresie EUR/USD (EURUSD, 1.18891 -0.01%, News) nie można wykluczyć, że obserwowana wczoraj po południu zwyżka jest korektą poprzedniego ruchu, a nie sygnałem kontynuacji trendu rozpoczętego w pierwszej dekadzie listopada. Przemawia za tym chociażby fakt, że nie udało się utrzymać ponad poziomem oporu 1,1909, a zwłaszcza zachowane się dziennego oscylatora RSI 9.

Wykres dzienny EUR/USD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.50624.5282
Flaga USDUSD4.13674.1587
Flaga CHFCHF4.25314.2791
Flaga GBPGBP5.03795.0664
Flaga NOKNOK0.41080.4178
Flaga SEKSEK0.42510.4321
Flaga DKKDKK0.60170.6097
Flaga CZKCZK0.16030.1703
Flaga CADCAD2.94122.9872
Flaga AUDAUD2.68772.7337
2020-05-25 06:25:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij