Powiew optymizmu z Chin

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- CHINY / DANE: Opublikowane dzisiaj nad ranem dane przebiły oczekiwania ekonomistów. Dynamika PKB w I kwartale wyniosła 1,4 proc. k/k i 6,4 proc. r/r (szacowano 1,4 proc. k/k i 6,3 proc. r/r), stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc., produkcja przemysłowa rosła w tempie najwyższym od blisko 5 lat (8,5 proc. r/r), sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 8,7 proc. r/r. Tylko dynamika inwestycji w miastach wypadła zgodnie z szacunkami (6,3 proc. r/r).

- NOWA ZELANDIA / DANE: Inflacja CPI w I kwartale b.r wyhamowała do 0,1 proc. k/k i 1,5 proc. r/r, to dane wyraźnie poniżej oczekiwań rynku na poziomie 0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r. Szanse na podwyżkę stóp na posiedzeniu RBNZ w maju wzrosły do 80 proc.

- EUROSTREFA / ECB: Wczoraj napływały różne plotki oparte o źródła w Europejskim Banku Centralnym. Według jednych decydenci ECB mieliby wyrażać obawy, co do szans na odbicie gospodarki w II półroczu, według drugich podobno nie ma woli do procedowania pomysłu zróżnicowania kryteriów dla przechowywanych nadwyżek środków z banków komercyjnych w banku centralnym, które obecnie są objęte ujemną stopą. To, że temat ten na razie nie będzie dyskutowany potwierdził po południu członek ECB, Ewald Nowotny.

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rzecznik Partii Pracy próbował dementować wczorajsze słowa Jeremy’ego Corbyna, jakoby ponadpartyjne negocjacje z torysami nt. Brexitu miały utknąć w martwym punkcie i być może lepszym rozwiązaniem będzie powrót do idei głosowań indykatywnych w Izbie Gmin (informację taką podał dziennik The Guardian).

- WIELKA BRYTANIA / DANE: Marcowa inflacja CPI wypadła nieco poniżej szacunków. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,2 proc. (szacowano 0,3 proc. wobec 0,5 proc. w lutym), a w relacji rocznej o 1,9 proc. (spodziewano się podbicia do 2,0 proc.). W przypadku danych bazowych odczyt wyniósł 0,2 proc. m/m i 1,8 proc. r/r przy prognozie 0,3 proc. m/m i 1,9 proc. r/r.

Opinia: O ile wtorek był „dolarowy”, to środa wygląda zgoła inaczej. To niewątpliwie zasługa pozytywnych danych z chińskiej gospodarki, które zdają się wskazywać, że przynajmniej Chińczycy na jakiś czas nie będą musieli odmieniać słowa „spowolnienie” przez wszystkie przypadki, tak jak to robią inni. Oczywiście, należy zaznaczyć, że to w dużej mierze zasługa tamtejszych władz, które zaserwowały kolejny pakiet stymulacyjny, co pozwoliło zrównoważyć przedłużający się proces negocjacji nowej umowy handlowej z USA i negatywny wpływ cały czas trwającej wojny celnej. Inni nie mają tak szybkiego procesu decyzyjnego (cóż, takie uroki demokracji i wolnego rynku - przepraszam za sarkazm), ale nie oznacza to bynajmniej, że lepsze nastroje nie rozleją się szerzej po rynku. Na to od początku miesiąca liczą rynkowi optymiści, którym udało się przestawić rynki na tryb risk-on, chociaż nie jest on tak wyraźny, jakby mógł. Obecnie kluczowe jest to, czy uda się wyrwać rynki z marazmu, a do tego potrzebne będą lepsze dane makroekonomiczne, ale spoza USA. Casus Amerykanów został obecnie związany przez FED - lepsze dane makro nie mają większego znaczenia dla dolara, gdyż nie zmienią nastawienia na „jastrzębie”, ale mogą pomóc rynkom akcji. Tyle, że słabsze odczyty mogą teoretycznie przybliżać nas do cięcia stóp, więc teoretycznie też nie będą złe dla rynków akcji. Ale dla dolara już tak. Najbardziej niekomfortowa sytuacja to taka w której dane z USA byłyby fatalne, gdyż to podcięłoby nastroje na rynkach akcji (pojawiłyby się obawy, czy FED aby jest gotowy na radykalne działania), a przy wyraźnym trybie risk-off, dolar nie musiałby być słaby. Skupmy się, zatem na tym, co poza USA. Dzisiejsze dane z Chin podbiły nastroje w Azji, na czym skorzystał dolar australijski. Na wykresie AUDUSD widoczne jest wyłamanie spadkowej linii trendu rysowanej od grudnia ub.r.

Wykres tygodniowy AUDUSD

Na przeciwnym biegunie znalazł się dolar nowozelandzki, któremu zaszkodził słaby odczyt inflacji CPI za I kwartał. Wydawało się jednak, że szef RBNZ przygotował wczoraj rynek na takie dane, ale rynek wykorzystał je do podbicia oczekiwań na majową obniżkę stóp procentowych. W efekcie NZDUSD wypadł dzisiaj dołem przez ważne wsparcia przy 0,6690-0,6710, ale szybka kontra popytu sprawiła, że ostatecznie wykres nie wygląda aż tak źle. Szanse na ruch w stronę 0,68 znacząco jednak się obniżyły, dryf na południe jest bardziej prawdopodobny.

Wykres dzienny NZDUSD

Lepsze dane z Chin pomogły nieco notowaniom euro na którym zaciążyły wczoraj spekulacje nt. ECB, z których zaczął wyłaniać się obraz mieszanki niepewności z brakiem decyzyjności. Kluczowe dane tego tygodnia jednak dopiero przed nami - mam na myśli jutrzejsze szacunki indeksów PMI. Jeżeli będą lepsze od prognoz, to może to wyzwolić rajd na euro, który może być „podbity” przez niższą płynność przed Świętami. W każdym razie układ techniczny na EURUSD wygląda nieźle - powróciliśmy w okolice 1,1320, po tym jak udało się wybronić wsparcia przy 1,1270-80. Wyraźniejsze wybicie ponad 1,1320 może teoretycznie dać miejsce na ruch nawet w stronę 1,1400-1,1450.

Wykres dzienny EURUSD

Pod presją informacji około-Brexitowych pozostaje funt - to „zasługa” spekulacji, jakoby rozmowy torysów z laburzystami utknęły w martwym punkcie, co oddala szanse na wyjście z UE bez konieczności przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja, które najprawdopodobniej jeszcze bardziej skomplikują sytuację polityczną na Wyspach i nasilą obawy, że Brexitu nie uda się przeprowadzić w terminie wyznaczonym przez UE (do końca października). Funtowi nie pomogły też informacje nt. marcowej inflacji CPI, gdyż nie budują one presji na Bank Anglii (czy w tym roku będzie w ogóle podwyżka stóp?).

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52354.5475
Flaga USDUSD3.80123.8242
Flaga CHFCHF4.12674.1507
Flaga GBPGBP5.27455.3010
Flaga NOKNOK0.43760.4436
Flaga SEKSEK0.44030.4463
Flaga DKKDKK0.60580.6138
Flaga CZKCZK0.17460.1806
Flaga CADCAD3.05063.0846
Flaga AUDAUD2.84632.8803
2021-06-21 11:51:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij