Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Ponowna eskalacja ryzyka wojen handlowych w wakacyjnych warunkach obniżonej płynności tworzy klimat dla podwyższonej zmienności z niekorzystnym wynikiem dla aktywów ryzykownych. TO powinien być motyw przewodni kolejnych dni z danymi zepchniętymi na dalszy plan. Indeksy PMI dla usług powiedzą więcej o kondycji globalnej gospodarki i mogą być wskazówką dla decyzji banków centralnych - głównie Fed i EBC. Decyzje w następnym tygodniu podejmują RBA i RBNZ.

Przyszły tydzień: ISM dla usług z USA, komentarze z Fed, produkcja/zamówienia z Niemiec, PMI dla usług/PLB z Wlk. Brytanii, RBA, RBNZ, rynek pracy z Kanady

Sektor usługowy jest ważnym segmentem gospodarki USA i wskaźnik ISM (pon) będzie ważnym dowodem kondycji gospodarczej. Rynek liczy na odbicie po ostrym spadku w czerwcu, choć rozczarowanie w danych z przemysłu podnosi ryzyko, że napięcia wśród firm są obecne. Rynek będzie też śledził komentarze członków Fed rozwijające komunikat po lipcowym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu ważne mogą być komentarze Bullarda (wt) i Evansa (śr). Obaj byli zwolennikami obniżek i ciekawe, po lipcowej decyzji widzą pole do dalszego luzowania.

Finalny PMI dla usług ze strefy euro (pon), mimo pozostawania powyżej granicy 50 pkt, nie zbuduje optymizmu wokół stanu gospodarki. Dane z niemieckiego przemysłu (wt, śr) najprawdopodobniej potwierdzą zapaść sektora w podobnym stylu, co indeksy PMI. Jakikolwiek impuls do odbicia EUR/USD (EURUSD, 1.10992 +0.14%, News) będzie się brał przede wszystkim z rewizji wyceny siły dolara.

Jest mało realne, aby dane z Wielkiej Brytanii mogły wyraźnie wpłynąć na wycenę funta, która przede wszystkim wyraża strach przed bezumownym brexitem. PMI dla usług (pon) ledwo utrzymuje się w rejonie ekspansji i niespodziewane zejście pod 50 pkt może być zaskakującym ciosem w funta. Kwartalny PKB (pt) będzie wypadkową wahań w stanie zapasów firm przygotowujących się na kwietniową datę brexitu z późniejszym opróżnianiem magazynów. Zerowy wzrost będzie najmniejszym wymiarem kary w niepewnych czasach.

Kalendarz z Polski jest pusty, gdyż w sierpniu nie ma posiedzenia RPP. Za nami słaby tydzień w wykonaniu złotego, ale nie sądzimy, aby pole do dalszego osłabienia było duże. Wyprzedaż waluty zwykle bierze się z ucieczki kapitału, który wcześniej napływał na rynek, a mając na uwadze, że EUR/PLN (EURPLN, 4.30062 -0.16%, News) jest blisko wielomiesięcznych szczytów, najzwyczajniej nie ma już zbytnio komu dalej uciekać.

Pierwszy szacunek PKB za II kw. z Japonii (pt) ma pokazać minimalny wzrost o 0,1 proc., ale nie brakuje prognoz sugerujących skurczenie się gospodarki. Ryzyka leżą po stronie słabego eksportu w obliczu globalnego spowolnienia, które nie zostanie w pełni zneutralizowane przyspieszeniem konsumpcji zanim w życie wejdzie podwyżka VAT w październiku. Z perspektywy rynku FX JPY pozostaje największym beneficjentem ostatnich zawirowań, biorąc pod uwagę bierność Banku Japonii.

Nie spodziewamy się obniżki stopy kasowej na posiedzeniu RBA (wt), jednak interesujący będzie komunikat banku i ocena aktulanej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Nowe prognozy będą wskazówką, ile jeszcze RBA będzie musiał zrobić, być wesprzeć wzrost. Dane o bilansie handlowym (wt) w ostatnich miesiącach pokazują rosnącą nadwyżkę i tym razem także mogą mieć pozytywny wydźwięk. Ogólnie jednak to sygnały z RBA będą kierować AUD, choć przy obecnej nerwowości potencjalne wzrosty będą szybko gaszone.

W Nowej Zelandii przed decyzją RBNZ (śr) rynek w przytłaczającej większości zakłada cięcie stopy OCR o 25 pb, ale sądzimy, że może czekać nas zaskoczenie i brak obniżki. Wyniki CPI za II kw. były zgodne z prognozą, a zrealizowana słabość kiwi sugeruje, że bank nie musi równać z łagodzeniem polityki do innych banków centralnych dla powstrzymają relatywne aprecjacji. Komunikat do decyzji pozostanie jednak w gołębim tonie, co może hamować rajd ulgi NZD. Dzień wcześniej (wt) dane z rynku pracy, jeśli wypadną powyżej prognoz, mogą zasiać ziarno niepewności wokół skłonności RBNZ do cięcia.

W Kanadzie w centrum uwagi będą dane z rynku pracy (pt). Przed miesiącem dane rozczarowały spadkiem ogólnej liczby miejsc pracy, choć przy dodatniej zmianie zatrudnienia i silnym wzroście płac. Dane z Kanady są wsparciem dla CAD, ale zmienność i awersja do ryzyka na rynkach zewnętrznych mogą mieć przejściowo większe odbicie w notowaniach.

(Konrad Białas - DM TMS Brokers SA)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.51954.5435
Flaga USDUSD3.79793.8209
Flaga CHFCHF4.12204.1460
Flaga GBPGBP5.26745.2939
Flaga NOKNOK0.43760.4436
Flaga SEKSEK0.44040.4464
Flaga DKKDKK0.60530.6133
Flaga CZKCZK0.17450.1805
Flaga CADCAD3.04683.0808
Flaga AUDAUD2.84292.8769
2021-06-21 12:10:08
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij