RPP osłabia złotego. Draghi z asem w rękawie?

Euro pozostaje tylko nieznacznie słabsze do dolara po krótkiej przecenie, której doświadczyła po informacji, że Europejski Bank Centralny (EBC) obniży prognozy inflacji. Projekcje, które powinny zostać odtajnione dopiero dziś po posiedzeniu w sprawie stóp proc., zakładają utrzymanie wskaźnika CPI w strefie euro na poziomie ok. 1,5 proc. w latach 2017-2019. Wcześniej EBC szacował, że inflacja wyniesie 1,7 proc. w 2017 r., 1,6 proc. w 2018 r. i 1,7 proc. rok później. Uzasadnieniem rewizji są oczekiwane niższe koszty energii. Prognozy wzrostu gospodarczego mają zostać podniesione o 0,1 pkt proc., do 1,8 proc. w 2017 r., 1,7 proc. w 2018 r. i 1,6 proc. w 2019 r.

Rewizja przewidywań podstawowych wskaźników makroekonomicznych jest niewielka. W szerszym kontekście nie zmienia sytuacji w kwestii polityki pieniężnej EBC. Nie powinna zatem wywoływać poważniejszych wahań na rynkach. Obserwowana wczoraj reakcja graczy to bardziej efekt zaskoczenia samym przeciekiem oraz spekulacji, że sprawa może mieć głębszy podtekst. Rozbudza to wyobraźnię, że dzisiejsze posiedzenie będzie szczególne; że M. Draghi wyciągnie asa z rękawa, czym zahamuje aprecjację euro. Ruch rozpatrujemy w kontekście możliwości oddziaływania EBC na zachowania inwestorów. Umacniające się ożywienie powoduje, że bank centralny ma coraz mniej narzędzi, którymi mógłby podtrzymywać słabość waluty. Łagodna retoryka Draghiego przestaje działać. Widać akumulację długich pozycji w oczekiwaniu na dalszy wzrost wartości euro, także w związku ze spadkiem oczekiwań na podwyżki stóp Fed oraz wzrostem ryzyka politycznego w USA.

Opublikowane przed zaplanowanym na dziś przesłuchaniem byłego szefa Fed J. Comeya ws. nacisków ze strony prezydenta USA oświadczenie nie pogrążyło D. Trumpa. Potwierdziło wcześniejsze zarzuty, ale nie wniosło nowych informacji, czego obawiał się rynek. Sam Trump podtrzymał w środę obietnicę wdrożenia programu inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1 bln dolarów. Plan zakłada prywatyzację systemu kontroli lotów, wzmocnienie infrastruktury poza miastami, naprawę dróg lądowych i wodnych oraz mostów.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych bez zaskoczeń, ale przekaz ze strony banku centralnego należy uznać za gołębi, co, oprócz czynników o charakterze globalnym, częściowo wpłynęło także na słabsze zachowanie złotego. RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, a w komunikacie podtrzymała stanowisko, że ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapiński podtrzymał opinię, że nie ma powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych prze kolejne kilka kwartałów. „Osobiście zdziwiłbym się, gdybyśmy podwyższali stopy w 2018 r., ale oczywiście obserwujemy sytuację, szukamy każdego szczegółu” - stwierdził. „Obiecuję, że jako Rada nie przegapimy żadnego momentu (do podwyżek stóp - przyp.), ale nie ulegniemy też presji” - dodał.

RPP spodziewa się podtrzymania w kolejnych kwartałach dobrej koniunktury oraz mocnego wzrostu inwestycji w momencie, gdy wdrażane zaczną być środki unijne. „Wzrost PKB też będzie taki skokowo silny” - powiedział Glapiński. Dodał, że bank centralny od dłuższego czasu jest zaniepokojony tym, że inwestycje nie rosną tak, jak można się spodziewać ze względu na dobrą sytuację, tani kredyt itd. Obecny na konferencji prasowej E. Łon zwrócił uwagę, że poprawia się koniunktura giełdowa. W jego ocenie to czynnik, który może sprzyjać inwestycjom. „Jest pewien związek między sytuacją na rynku akcji w roku, a wzrostem nakładów inwestycyjnych w roku następnym, ale to wymaga czasu. Spodziewam się ożywienia inwestycji pod koniec roku" - dodał.

Łagodna retoryka RPP to czynnik, który powinien zostać przez rynek na trwałe uwzględniony w cenie złotego. Nie będzie to oddziaływanie w kierunku jego aprecjacji. To element sprzyjający strategii wyczekiwania na korekcyjny wzrost notowań walut obcych.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25434.2713
Flaga USDUSD3.79133.8093
Flaga CHFCHF3.79443.8154
Flaga GBPGBP4.75294.7754
Flaga NOKNOK0.43210.4381
Flaga SEKSEK0.39780.4038
Flaga DKKDKK0.56730.5743
Flaga CZKCZK0.16280.1708
Flaga CADCAD2.81942.8454
Flaga AUDAUD2.59082.6168
2019-06-17 22:52:03
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij