Spada globalne ryzyko i zainteresowanie dolarem

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Nadal nie ma porozumienia w temacie finansowania administracji, a Trump zagroził ogłoszeniem „stanu wyjątkowego”, co pozwoliłoby przesunąć środki z funduszu obronnego na budowę muru z Meksykiem. Eksperci twierdzą jednak, że to i tak wymagałoby zgody Kongresu, który jest teraz mocno podzielony (Izba Reprezentantów vs Senat). Pojawiły się spekulacje, że mur mógłby zostać wykonany ze stali, a nie z betonu, co mogłoby bardziej przekonać Demokratów do realizacji tego pomysłu.

- USA / DANE: Grudniowe odczyty Departamentu Pracy nieoczekiwanie zaskoczyły mocno na plus - liczba etatów poza rolnictwem wzrosła o 312 tys. (a dane listopadowe zrewidowano w górę do 176 tys.), a dynamika płacy godzinowej przyspieszyła do 3,2 proc. r/r z 3,1 proc. r/r. (szacowano 3,0 proc. r/r).

- USA / FED: W piątek po południu szef FED dał do zrozumienia, że „będziemy teraz cierpliwi” w ocenie ryzyk dla gospodarki, oraz bardziej skłonni do dokonywania modyfikacji w polityce monetarnej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Powell nie wykluczył pauzy w podwyżkach, tak jak to miało miejsce w 2016 r. Dodał też, że bank centralny mógłby zrewidować swoje podejście do procesu redukowania bilansu banku centralnego (program QT), jeżeli byłoby to konieczne (chociaż dodał, że nie uważa, aby była to istotna kwestia na teraz). Obecnie QT wynosi 50 mld USD miesięcznie, a Powell powtarzał wcześniej, że w tym względzie FED pozostanie na „autopilocie”. Agencje wspominają też słowa uznawanej za mocnego „jastrzębia” Loretty Mester z oddziału FED w Cleveland, której zdaniem w najbliższych miesiącach można spodziewać się jednej, lub dwóch podwyżek, a FED może zatrzymać cykl zacieśniania, jeżeli inflacja nie będzie rosnąć. Mester dodała też, że nie ma pośpiechu z kolejnymi posunięciami i nie oponowała, co do zmiany tempa programu QT, gdyby zaszła taka potrzeba.

- USA / CHINY: W dniach 7-8 stycznia odbędzie się pierwsza runda negocjacji handlowych z udziałem przedstawicieli obu stron. Do Pekinu udał się przedstawiciel agencji Białego Domu ds. handlu (USTR), Robert Lighthizer. Tymczasem pojawiają się informacje, że Trump mógłby spotkać się z wiceprezydentem Chin (Wang Qishan) podczas swojej wizyty w Davos w końcu stycznia.

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: W tym tygodniu (9-10 stycznia) rozpocznie się debata w Izbie Gmin przed głosowaniem nad wypracowanym porozumieniem ws. Brexitu z Unią Europejską, które może mieć miejsce po 14 stycznia (najprawdopodobniej 15 stycznia). Premier Theresa May odrzuciła wczoraj spekulacje, że mogłoby ono zostać ponownie przesunięte w czasie. Przestrzegła, że odrzucenie porozumienia wprowadzi kraj na „niezbadane terytorium”. Tymczasem najnowszy sondaż YouGov pokazał, że większość Brytyjczyków chciałaby pozostania w UE (54-46 proc.).

- EUROSTREFA / FRANCJA: Ostatni weekend był kolejnym w którym odbywały się protesty „żółtych kamizelek” - liczba uczestników demonstracji wzrosła. Tymczasem minister finansów La Maire stwierdził, że pomimo, że za rogiem czai się „niepewność”, to rząd trzyma się projekcji wzrostu gospodarki.

- EUROSTREFA / NIEMCY: Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w listopadzie o 1,0 proc. m/m (bardziej, niż szacowano), ale sprzedaż detaliczna odbiła o 1,4 proc. m/m (szacowano 0,3 proc. m/m).

- EUROSTREFA / DANE: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 0,6 proc. m/m (lepiej od szacowanych 0,1 proc. m/m), a dane z październik zostały zrewidowane w górę do 0,6 proc. m/m z 0,3 proc. m/m.

Opinia: W poprzednich komentarzach zwracałem uwagę, że klaruje się scenariusz słabego dolara na najbliższe tygodnie. Informacje z piątkowego popołudnia tylko wsparły ten scenariusz. Teoretycznie naprawdę niezłe dane z rynku pracy, oraz „gołębie” słowa Jerome Powella, oraz pozostałych przedstawicieli FED (Mester, Williams), którzy nie wykluczyli nawet możliwości „majstrowania” przy programie QT (redukcji bilansu FED), zdają się stać ze sobą w sprzeczności. W rzeczywistości jednak dają „świetne środowisko” dla zainteresowania się bardziej ryzykownymi walutami kosztem dolara. Bo odczyty Departamentu Pracy mogą sugerować, że z amerykańską gospodarką nie jest tak źle, jak mógłby to sugerować fatalny ISM dla przemysłu z czwartku (swoja drogą warto będzie obserwować dzisiejszy ISM dla usług o godz. 16:00), a „duża elastyczność” ze strony FED (Powell i drużyna stawiają się w roli strażaka, który w razie gotowości zacznie gasić pożar na rynkach) daje tak potrzebne poczucie, że „Ktoś” kontroluje obecną sytuację. Komunikatami o tym, że możliwe byłyby zmiany w programie QT (obecnie 50 mld USD miesięcznie) FED de facto podtrzymuje rynkowe oczekiwania związane z cięciem stóp procentowych w tym roku, chociaż najpewniej intencje były nieco inne (ewentualnie ruszymy QT, ale obniżka stóp to gospodarcza fikcja).

Sytuacja techniczna na koszykach dolara zaczyna być bardziej klarowna dla scenariusza spadkowego. Na BOSSA USD złamaliśmy linię trendu wzrostowego i możemy celować w stronę wsparcia przy 80,57 pkt. (szczyty z jesieni 2017 r.). Przy FUSD (US Dollar Index) mieliśmy w zeszłym tygodniu ruch powrotny do przebitych wsparć (w tym 8-miesięcznej linii wzrostowej trendu). FUSD zdaje się też sugerować, że korekta dolara będzie głębsza, niż to wskazuje BOSSA USD.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres tygodniowy FUSD (US DOLLAR INDEX)

W obszarze G-10 dolar najbardziej traci dzisiaj w relacji do korony norweskiej, a w szerszym ujęciu też do rubla. Wspólnym mianownikiem jest tu spadek globalnego ryzyka, ale i też zwyżki cen ropy naftowej. W przypadku NOK czekamy też na dane nt. inflacji CPI za grudzień, jakie pojawią się 10 stycznia - tu będzie warto zachować większą ostrożność, gdyż marcowa podwyżka stóp w kontekście zmieniających się oczekiwań globalnych może być mniej prawdopodobna. Z tego też powodu NOK zdaje się lepiej układać w relacji do USD, niż do EUR, o czym mogą świadczyć poniższe wykresy.

Wykres dzienny EURNOK

Wykres dzienny USDNOK

Na głównych układach uwagę zwraca wyjście EURUSD ponad złamaną wcześniej lokalną linię trendu wzrostowego (1,1422) - w zasięgu jest znów rejon 1,15 - chociaż pewnym ograniczeniem dla euro mogą okazać się publikowane w najbliższy czwartek zapiski z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (nasilenie spekulacji odnośnie możliwości wdrożenia programu TLTRO dla banków w tym roku).

Wykres dzienny EURUSD

Z kolei GBPUSD praktycznie odrobił już prawie wszystkie straty z „dramatycznej” środy 2 stycznia. W kolejnych dniach rynek może przymierzać się do ataku na rejon 1,28, chociaż wiele będzie zależeć od przebiegu debaty parlamentarnej w Izbie Gmin, która rozpocznie się 9 stycznia. Premier May zdaje się, że obawia się podjąć wątku kolejnego przesunięcia głosowania nad porozumieniem ws. Brexitu, co mogłoby dać jej preteksty do odsunięcia w czasie marcowego terminu opuszczenia struktur UE. Tymczasem opozycyjna Partia Pracy wciąż waha się, czy poprzeć ideę przeprowadzenia drugiego referendum, które prędzej czy później będzie konieczne, jeżeli politycy zaczną „grzebać” przy Art. 50 TL. Laburzyści próbują powiązać ten temat z ogłoszeniem przez May terminu przedterminowych wyborów uzasadniając to tym, że fiasko głosowania w parlamencie, będzie jednocześnie utratą możliwości dalszego sprawowania władzy przez torysów. Im większe będą szanse na odwleczenie terminu głosowania zaplanowanego wstępnie na 15 stycznia, tym lepiej będzie dla funta. Inaczej rynek może być ponownie nerwowy już w drugiej połowie tygodnia.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.68204.7080
Flaga USDUSD4.35674.3830
Flaga CHFCHF4.70084.7282
Flaga GBPGBP5.33665.3693
Flaga NOKNOK0.40930.4178
Flaga SEKSEK0.41800.4270
Flaga DKKDKK0.62560.6356
Flaga CZKCZK0.19370.1997
Flaga CADCAD3.18113.2231
Flaga AUDAUD2.90212.9305
2023-03-21 11:29:01
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij