Sytuacja na rynkach 12 maja

Po poniedziałkowej zwyżce dolar próbuje się nieco korygować, ale marnie mu to wychodzi.  Zmiany są kosmetyczne - z G-10 najlepiej zachowuje się szwedzka korona, a na szerszym rynku odbijają turecka lira i rosyjski rubel. Nastroje są słabsze po tym jak powracają obawy związane z relacjami amerykańsko-chińskimi, a także mamy kryzys na linii Chiny-Australia.  Kluczowy pozostaje też wątek koronawirusa po tym, jak wczoraj mieliśmy niepokojące informacje z Niemiec, oraz Korei Południowej. W nocy pojawiły się niepotwierdzone spekulacje, że pozytywny wynik stwierdzono u szefa senackiej większości w Kongresie USA (McConnell).

Po rynku krążą plotki sugerujące, że pewna grupa chińskich oficjeli chce renegocjacji umowy handlowej z USA zawartej w styczniu, tak aby lepiej uwzględniała chińskie potrzeby. Inni rozważają wręcz zerwanie obecnego porozumienia. Po drugiej stronie też narasta frustracja - Donald Trump powtórzył, że nie jest zadowolony z dotychczasowego porozumienia, ale nie chce też jego renegocjacji. Ponownie pojawiły się też plotki, że Biały Dom może nakazać amerykańskim funduszom emerytalnym wycofanie się z inwestycji w chińskie akcje. Słowem, porozumienie trzeszczy, chociaż kilka dni temu oficjele z obu stron pozytywnie wypowiadali się na temat szans jego realizacji, zapewniając o wzajemnym wsparciu. Pozytywnym sygnałem jest natomiast ogłoszenie przez Chiny we wtorek rano kolejnej listy amerykańskich produktów wyłączonych spod ceł (jest ich 79).

Nerwowo jest też na linii Chiny-Australia. Chińczycy nieoczekiwanie zablokowali import wołowiny z czterech największych  australijskich rzeźni, które odpowiadają za 35 proc. eksportu tego mięsa przez Australię. Premier Australii domaga się oficjalnych wyjaśnień, ale jest to odbierane jako zemsta za wcześniejsze, dość krytyczne wypowiedzi australijskich polityków wobec Chin. Dolar australijski jest dzisiaj najsłabszą walutą w ramach G-10, chociaż spadki nie są duże.

Warto też wspomnieć o wczorajszych wypowiedziach członków FED, Raphaela Bostica, oraz Charlesa Evansa, którzy odrzucili pomysł wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Dzisiaj po południu mamy kolejne wystąpienia członków FED (Bullard, Kashkari, Harker, Quarles), którzy najpewniej poruszą ten wątek, który próbuje być rozgrywany przez rynki (kontrakty na stopę procentową wyceniają taką możliwość na przełomie roku).

OKIEM ANALITYKA - WTÓRNE WĄTKI…

Wczorajsze, ranne informacje z niemieckiego Instytutu Roberta Kocha, nadały ton rynkowym nastrojom. Na oczekiwania związane z odmrażaniem gospodarek, nałożyły się obawy związane z nawrotem pandemii. Zresztą wieczorem pojawiły się też niepokojące informacje z Chin - przypadki zakażenia COVID-19 pojawiły się w samym Wuhan, gdzie zapowiedziano już masowe badania przesiewowe, a chińskie miasto Shulan zostało „zamknięte”. Z kolei w nocy pojawiły się plotki (McConnell zakażony COVID-19?), które podkręcają tylko wcześniejsze obawy o epidemii w czołowych kręgach amerykańskiej administracji. Każda z tych informacji, jeżeli będzie dalej ewoluować, to może negatywnie przekładać się na globalne nastroje.

EURUSD - NADAL PONAD WAŻNYM WSPARCIEM

Okolice wsparcia przy 1,0777 dały pretekst do odbicia i powrotu ponad 1,08, chociaż dynamika nie jest duża. Włoski dług zachowuje się stabilnie, nie dając pretekstów do rozegrania scenariusza spadkowego na euro. Na wykresie opory można wskazać już przy 1,0830-40. Dzienny oscylator RSI9 pozostaje na kilkutygodniowej linii trendu wzrostowego, ale ryzyko jej przełamania wciąż pozostaje duże.

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

 

www.stooq.pl

 
<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.29574.3218
USDUSD4.00974.0365
CHFCHF4.39794.4299
GBPGBP4.99705.0277
NOKNOK0.36620.3741
SEKSEK0.36790.3769
DKKDKK0.57270.5827
CZKCZK0.16800.1740
CADCAD2.92732.9701
AUDAUD2.60652.6352
2024-04-24 05:07:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij