Sytuacja na rynkach 24 kwietnia

Testy kliniczne leku Remdesevir, który wzbudził nadzieje rynku tydzień temu, okazały się mieszane - poinformowała wczoraj wieczorem firma Gilead Sciences, dodając jednak, że po części wynika to ze zbyt szybkiego zakończenia testów w Chinach. Dla rynków oznacza to jednak, że proces poszukiwania leku/szczepionki na COVID-19 potrwa dłużej, a razem z nim faza „nowej normalności”, która tylko utrzyma globalną niepewność - niezależnie od planów częściowego znoszenia lockdownu. Nadzieje się rozpłynęły i  rynki muszą zmierzyć się z trudną rzeczywistością. Informacje o poważnych problemach JC Penney (jednego z największych detalistów w USA, to dowód na to, jakie zmiany niesie ze sobą pandemia). W Europie nastroje są słabe po tym, jak politykom nie udało się wypracować wczoraj konkretnych ustaleń nt. programu wsparcia dla krajów poszkodowanych przez koronawirusa. Padły tylko ogólne zdania zrozumienia, że jest to konieczne, ale szczegóły będą dopracowywane  w wakacje (niemniej możliwa kwota finansowania została podniesiona z 1,5 bln EUR do 2,0 bln EUR). W obliczu słabych danych z gospodarki (wczorajsze fatalne PMI) rynki potrzebują jednak szybkich decyzji i konkretów. Dodatkowo taka narracja zwiększa tylko ryzyko cięcia ratingu dla Włoch - decyzję podejmie dzisiaj wieczorem agencja S&P (teraz jest to BBB z perspektywą negatywną) - co może zwiększyć nerwowość na rynkach. O godz. 10:00 poznaliśmy odczyt indeksu Ifo z Niemiec za kwiecień, który okazał się słabszy (głównie za sprawą  niskiego odczytu przyszłych oczekiwań), co też nie buduje lepszej narracji na rynkach.

Przejście w lekki tryb risk-off na giełdach przekłada się już na zachowanie się dolara, który zyskuje dzisiaj na szerokim rynku. Euro jest dzisiaj w czołówce najsłabszych walut, co wskazuje tylko, że rynek będzie uważnie śledził wątek włoski.

OKIEM ANALITYKA - WIĘKSZE RYZYKO NIESPODZIANEK

Przez kilka tygodni rynki finansowe próbowały uciec od konieczności zmierzenia się z trudną rzeczywistością. Wpierw był doping ze strony FED,  a później nadzieja na szybkie znoszenie lockdownu, przeplatane w międzyczasie spekulacjami dotyczącymi poszukiwania skutecznego leku na COVID-19. Przede wszystkim oczekiwano jednak tego, że wszystko odbędzie się szybko, a cały proces przybierze kształt litery  „V”. Ignorowano fakt, że najprawdopodobniej czeka nas długi i trudny proces dochodzenia do normalności. Wczoraj mocno podkreśliła to Angela Merkel.

Ostatnie dni pokazały, że pandemia COVID-19 uruchomiła kolejne obszary kryzysowe - to rynek ropy, którego nie zamyka drastyczna przecena surowca (wczoraj administracja USA podała, że rozważa rządowe wsparcie dla sektora wydobywczego), ale zaraz również tzw. wątek ratingów. To zarówno może być problem Europy, ale i też bardziej krajów rozwijających się, które gorzej radzą sobie z pandemią i jej skutkami. Dlatego też dzisiejsza wieczorna decyzja agencji S&P wobec Włoch, ale i też Wielkiej Brytanii będzie śledzona z dużą uwagą.

EURUSD - NEGATYWNE SYGNAŁY JUŻ PADŁY

Od startu sesji europejskiej widać próbę odbicia spadku EURUSD, w czym pomaga nie tak dramatyczny odczyt indeksu Ifo z Niemiec o godz. 10:00. Niemniej technicznie sytuacja jest słaba i każe przyjąć scenariusz zakładający, że jest to tylko korekcyjne odbicie (ruch powrotny do naruszonego obszaru 1,0767-77).

Wykres dzienny EURUSD

Uwagę zwraca naruszenie linii wzrostowej trendu przez oscylator RSI9, co może sugerować przyspieszenie spadków EURUSD w kolejnych dniach handlu. Niewykluczone, że pretekstem do takiego ruchu mogą okazać się gorsze noty dla Włoch ze strony agencji S&P, jakie mogą pojawić się dzisiaj wieczorem.

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

www.stooq.pl

 
<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54164.5656
Flaga USDUSD3.75623.7802
Flaga CHFCHF4.13494.1589
Flaga GBPGBP5.28185.3113
Flaga NOKNOK0.44850.4545
Flaga SEKSEK0.44440.4504
Flaga DKKDKK0.60830.6163
Flaga CZKCZK0.17480.1808
Flaga CADCAD3.08793.1219
Flaga AUDAUD2.89222.9262
2021-05-13 08:14:01
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij