TYDZIEŃ NA RYNKACH: Decyzja Fed, payrolls, inflacja w USA, HICP w eurolandzie

29.01.2018, Warszawa (PAP) - Uwaga rynków finansowych skupi się w tym tygodniu na szeregu istotnych wydarzeń i publikacji makro w USA: posiedzeniu Fed, raporcie z rynku pracy za styczeń oraz odczycie deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji. W strefie euro, kluczowa może być publikacja wstępnej inflacji za styczeń.

USA - FED, INFLACJA I PAYROLLS

W nadchodzących dniach z USA napłynie sporo ważnych odczytów makro. Serię publikacji rozpoczął w miniony piątek wyraźnie niższy od oczekiwań pierwszy szacunek PKB USA za IV kw. - gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się pod koniec roku w tempie 2,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk. Oczekiwano 3,0 proc. SAAR kdk. wobec 3,2 proc. w III kw. Struktura wzrostu nie wzbudziła jednak zaniepokojenia ekonomistów (PKB napędzany był głównie przez konsumpcję i wydatki inwestycyjne), którzy w zgodnym tonie wskazywali, że amerykańska gospodarka pozostaje na ścieżce zdrowego wzrostu powyżej historycznego trendu. Ponadto oczekuje się, że na wzrost w USA w krótkim terminie pozytywnie wpłyną skutki reformy podatkowej, która obowiązuje od początku 2018 r.

Sentyment do dolara i Treasuries na początku tygodnia mogą wyznaczyć poniedziałkowe odczyty deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji. Rynek oczekuje odczytu za grudzień na poziomie 1,7 proc. rdr wobec 1,8 proc. rdr w listopadzie. Bazowy PCE ma w ocenie rynku przyspieszyć do 1,6 proc. rdr z 1,5 proc. w listopadzie.

Zagadka niskiej inflacji pozostaje głównym problemem amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Impulsu inflacyjnego nie wzbudziła do tej pory bardzo dobra sytuacja na rynku pracy (minimum bezrobocia w cyklu - 4,1 proc. w grudniu), co nie może przełożyć się na dynamikę płac. Do tej pory członkowie Fed oceniali, że niska inflacja jest pochodną czynników o charakterze przejściowym i w średnim terminie wskaźnik cen wzrośnie do celu Fed.

Kończące się w środę posiedzenie Rezerwy Federalnej będzie ostatnim spotkaniem bankierów, któremu przewodniczyć będzie obecna prezes Janet Yellen. Ekonomistka żegna się z Fed po kilkudziesięciu latach pracy w systemie Rezerwy - jej miejsce 3. lutego zajmie Jerome Powell, obecny członek zarządu Fed. Pierwsza konferencja prasowa nowego szefa Rezerwy odbędzie się po posiedzeniu w połowie marca.

O ile Fed nie zdecyduje się zasadniczo zmienić treści komunikatu (np. w związku z zaskakującym poniedziałkowym odczytem PCE), spotkanie bankierów może przejść bez większego echa. Ekonomiści nie spodziewają się, by Fed zaskoczył inwestorów podwyżką stóp procentowych - ta nastąpi najprawdopodobniej w marcu. Grudniowe projekcje ścieżki stóp procentowych sugerują w sumie 3 ruchy w górę o 25 pb. w 2018 i 2019 r. Rynek wycenia na bieżący rok nieco mniej niż trzy podwyżki.

Znacznie ciekawszy dla analityków może być protokół z nadchodzącego spotkania bankierów z Fed, który zostanie upubliczniony za kilka tygodni.

Jednym z wątków, które bankierzy mogą poruszyć jest postępująca, trwająca od kilku tygodni deprecjacja dolara. Z drugiej strony, wbrew tradycyjnym zależnościom makroekonomicznym, dolar słabnie w środku cyklu zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, przy coraz wyższych dochodowościom amerykańskich papierów skarbowych. 10-letnie Treasuries kwotowane były na koniec poprzedniego tygodnia przy 2,66 proc., a dwuletnie przy 2,12 proc., co ostatnio notowano w 2014 i 2009 r. Uwagę decydentów z Fed mogą zwrócić również kolejne rekordy na Wall Street, gdzie nie widać oznak pauzy w obecnym rynku byka.

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) mogą również zechcieć odnieść się do protekcjonistycznych sygnałów wysyłanych przez obecną administrację Białego Domu, które wzbudzają na rynku obawy o globalną wojnę handlową. W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump wyraził zgodę na nałożenie ceł na importowane do USA pralki oraz panele słoneczne, a przedstawiciele jego administracji zapowiedzieli wprowadzenie kolejnych taryf.

Ponadto, Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, publicznie opowiedział się za polityką słabego dolara, który jego zdaniem korzystnie wpływa na amerykańską gospodarkę. Mnuchin wycofał się później ze swoich słów, a D. Trump powiedział, że "chce widzieć silnego dolara", co jednak nie uspokoiło nastrojów na rynku.

W piątek kluczową publikacją będzie raport z rynku pracy USA za styczeń. Konsensus zakłada przyrost miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w okolicach 190 tys. po zaskakująco niskim odczycie za grudzień (148 tys.). W kontekście sytuacji inflacyjnej, jak już wspomniano, uwagę przykują odczyty stopy bezrobocia oraz dynamiki płac. Oczekuje się wzrostu przeciętnej płacy godzinowej o 2,7 proc. rdr po 2,5 proc. w grudniu.

Pozostałe dane i wydarzenia z USA:

Poniedziałek: dochody i wydatki Amerykanów za XII

Wtorek: indeks cen domów Case-Shiller, indeks zaufania konsumentów Conference Board

Środa: indeks kosztów zatrudnienia za IV kw. '17, pending home sales za XII, Chicago PMI za I

Czwartek: indeks aktywności ISM z przemysłu za I, jednostkowe koszty pracy i wydajność poza rolnictwem za IV kw. '17

Piątek: końcowy odczyt indeksu optymizmu konsumentów U. Michigan za I, zamówienia w przemyśle oraz końcowy odczyt zamówień na dobra trwałe za XII

EUROPA - FLASH HICP ZA I, WSTĘPNE ODCZYTY PKB

Wśród publikacji makro ze strefy euro, uwagę zwrócą przede wszystkim wstępne odczyty inflacji za styczeń (środa) oraz PKB za IV kw. (wtorek).

Rynek oczekuje spadku wskaźnika HICP w styczniu do 1,3 proc. rdr wobec 1,4 proc. na koniec roku. Dla bazowego HICP rynek oczekuje 1,0 proc. rdr wobec utrzymywania się wskaźnika w IV kw. 2017 r. na poziomie 0,9 proc. rdr.

Niskie odczyty inflacji na początku roku byłyby zbieżne z ostatnimi projekcjami Europejskiego Banku Centralnego, który spodziewa się że dynamika cen osiągnie na początku 2018 r. lokalny dołek (głównie przez efekty bazy), by w średnim terminie zbliżyć się do celu. Taką ocenę sytuacji inflacyjnej podtrzymał w ubiegłym tygodniu prezes EBC M. Draghi, podkreślając, że "ekspansja" gospodarcza w strefie euro umacnia się, a wraz z nią pojawią się presje cenowe.

We wtorek wstępne odczyty PKB za IV kw. zostaną opublikowane dla strefy euro oraz we Francji i Hiszpanii. W eurolandzie spodziewany jest odczyt na poziomie 0,6 proc. kdk, o 0,1 pkt. proc. mniej niż kwartał wcześniej.

Rynek uważnie śledzić będzie także wystąpienia przedstawicieli EBC. Po dłuższej przerwie głos w czwartek zabierze główny ekonomista banku Peter Praet. Na poniedziałek, środę i piątek zaplanowano wystąpienia coraz bardziej ostatnio jastrzębiego Benoita Coeure. (PAP Biznes)

tus/ ana/

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24734.2643
Flaga USDUSD3.73173.7497
Flaga CHFCHF3.82803.8490
Flaga GBPGBP4.74304.7655
Flaga NOKNOK0.43550.4415
Flaga SEKSEK0.40070.4067
Flaga DKKDKK0.56660.5736
Flaga CZKCZK0.16320.1712
Flaga CADCAD2.82462.8506
Flaga AUDAUD2.59222.6182
2019-06-25 19:50:17
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij