TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutki Fed, Eurogrupa o Grecji, lutowe PMI w strefie euro

20.02.2017, Warszawa (PAP) - W minionym tygodniu uwaga rynków skupiona była m.in. na wystąpieniu Janet Yellen przed amerykańskim Kongresem. W poniedziałek nad dalszymi losami programu pomocowego dla Grecji debatować będzie Eurogrupa, a w środę Fed opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia.

W Europie w ubiegłym tygodniu indeks Euro Stoxx 600 zyskał 0,77 proc.

Dow Jones Industrial wzrósł w minionym tygodniu o 1,75 proc. do 20.624 pkt. w piątek na zamknięciu. S&P 500 zakończył tydzień na 1,51 proc. plusie z 2.351 pkt.

W poniedziałek giełda w Stanach Zjednoczonych jest nieczynna. Amerykanie obchodzą dzień George'a Washingtona, zwany również Świętem Prezydenta.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA FED Z PRZEŁOMU I/II

W środę w centrum uwagi znajdzie się protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Na przełomie stycznia i lutego Fed pozostawił bez zmian główną stopę procentową na poziomie 0,50-0,75 proc. W komunikacie po posiedzeniu wskazano na poprawę sentymentu wśród konsumentów i przedsiębiorców. Dodano, iż inflacja wzrosła w ostatnich kwartałach, jednak nadal znajduje się poniżej długoterminowego 2-proc. celu FOMC.

Na rynku nie ustają spekulacje o terminie kolejnej podwyżki kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu, w trakcie wystąpienia przed amerykańskim Kongresem, prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen powiedziała, iż zbyt długie zwlekanie z normalizacją polityki monetarnej byłoby nierozsądne. Jednocześnie Yellen nie wykluczyła możliwości podwyżki stóp proc. w USA już na marcowym posiedzeniu. W ocenie rynku wystąpienie Yellen nie było jednak wystarczająco jastrzębie, by wzmocnić oczekiwania na podwyżkę stóp już w marcu. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu wynosi w poniedziałek rano 32 proc. Rynek spodziewa się kolejnego ruchu w górę dopiero w czerwcu (74 proc.) oraz dwóch podwyżek w całym 2017 r.

Tymczasem, z USA napłynęły w ubiegłym tygodniu dane świadczące o dobrym początku roku w tamtejszej gospodarce i rosnącej presji inflacyjnej, co może wpłynąć na ocenę tempa normalizacji monetarnej w USA przez członków Fed.

Ceny konsumenta w USA w styczniu wzrosły najmocniej od marca 2012 r., a ceny produkcji sprzedanej przemysłu w USA okazały się najwyższe od jesieni 2012 r. Powyżej oczekiwań okazały się również wskazania sprzedaży detalicznej za styczeń, a dane za grudzień zostały skorygowane w górę.

Konsensus wyprzedziły również styczniowe odczyty liczby pozwoleń na budowę oraz rozpoczęte inwestycje budowy domów. Z kolei indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wzrósł do poziomu niewidzianego od początku lat 80-tych ubiegłego wieku.

Jednocześnie oddala się perspektywa ogłoszenia reformy podatkowej przez Biały Dom, na co mocno czekają rynki.

W czwartek Donald Trump powiedział, iż plany podatkowe zostaną przedstawione w drugiej kolejności, a pierwszeństwo mają prace nad projektem reformy Obamacare, który ma zostać przedstawiony najpóźniej w połowie marca.

Z danych makro w USA, we wtorek podana zostanie sprzedaż domów na rynku wtórnym, a w czwartek wskaźnik FHFA wzrostu cen nieruchomości. W piątek napłyną dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym oraz końcowe wyliczenie indeksu optymizmu konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan.

SPOTKANIE EUROGRUPY WS. GRECJI

W poniedziałek o godz. 15.00 rozpocznie się spotkanie Eurogrupy, której członkowie rozmawiać będą na temat kolejnej transzy pomocowej dla Grecji.

Mimo, iż na negocjacje w tej kwestii pozostało jeszcze kilka miesięcy - w lipcu Grecja będzie musiała wykupić obligacje warte w sumie ok. 7 mld euro - to w zgodnej ocenie rynku decyzja o dalszej pomocy dla Grecji powinna zostać podjęta jak najszybciej. W przeciwnym razie, sytuacja wokół Grecji może stać się elementem wewnątrzkrajowych rozgrywek politycznych w państwach, w których odbędą się w najbliższych miesiącach wybory - we Francji, w Holandii i w Niemczech.

W piątek po południu niemiecki Der Spiegel podał, iż MFW zamierza przeznaczyć 5 mld euro w ramach transzy pomocowej dla Grecji.

MFW ciągle nalega, czemu sprzeciwiają się najwięksi wierzyciele, by umorzyć część greckiego zadłużenia, gdyż na obecnych warunkach, jest ono w długim terminie nie do spłacenia.

EUROPA - INDEKSY PMI ZA LUTY

W kalendarzu publikacji makroekonomicznych w najbliższych dniach znajduje się niewiele pozycji.

We wtorek uwagę zwrócą wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro. W największych gospodarkach europejskich oraz dla całego eurolandu oczekuje się utrzymania wskaźników na poziomach ze stycznia, czyli dalszej wyraźnej ekspansji w przemyśle i usługach.

W środę Eurostat poda końcowe wyliczenie inflacji w strefie euro, a w Niemczech opublikowany zostanie indeks IFO, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich w lutym.

W piątek poznamy końcowe wyliczenie PKB w Niemczech za IV kw. Wieczorem tego samego dnia agencja Moody's dokona przeglądu ratingu Niemiec i Grecji, a S&P Węgier.

WYNIKI SPÓŁEK

W nadchodzących dniach kolejne duże spółki podadzą swoje wyniki kwartalne: Barclays, HSBC Holdings, Lloyds Banking Group, Royal Bank of Scotland Group, Tesla, Wal-Mart Stores, Home Depot, Hewlett Packard, Square, Edison International, Fitbit, Glencore, Airbus, Bayer, Axa, BASF. (PAP)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.28094.3076
USDUSD3.96893.9945
CHFCHF4.39884.4318
GBPGBP5.01515.0458
NOKNOK0.36380.3717
SEKSEK0.36770.3767
DKKDKK0.57170.5817
CZKCZK0.16700.1730
CADCAD2.92152.9643
AUDAUD2.58262.6113
2024-03-29 16:30:02
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij