TYDZIEŃ NA RYNKACH: Podatki w USA, wysłuchanie Powella, inflacja w eurolandzie, szczyt OPEC

27.11.2017, Warszawa (PAP) - Najbliższe dni mogą zdominować doniesienia z USA - kandydat Białego Domu na szefa Fed będzie odpowiadać na pytania wyższej izby Kongresu, Senat USA ma zamiar przegłosować własną wersję reformy podatkowej, a w środę podane zostanie końcowe wyliczenie PKB za III kw. W Europie, uwagę przykuje wstępny odczyt inflacji w eurolandzie.

Po świątecznej przerwie do pracy wracają amerykańscy kongresmeni. Senat USA zamierza przegłosować w tym tygodniu, być może już w czwartek, swoją wersję ustawy podatkowej. Kluczowe dla Republikanów pozostaje uzyskanie poparcia dla reformy we własnych szeregach - kilku senatorów sygnalizowało do tej pory, że mogą wyłamać się z dyscypliny partyjnej. Partia rządząca może pozwolić sobie na utratę dwóch głosów w swoim obozie.

Uwaga zwrócona będzie również na wystąpienia przedstawicieli banku centralnego. We wtorek o godz. 16.00 na pytania komisji ds. bankowości amerykańskiego Kongresu odpowiadać będzie nominowany przez prezydenta USA na szefa Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Dzień później odchodząca prezes FOM C Janet Yellen wystąpi przed połączoną komisją Kongresu ds. gospodarczych.

Ostatnie w 2017 r. posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 12-13 grudnia. Wcześniej, w najbliższy czwartek, rynek zapozna się z preferowaną przez Fed miarą inflacji - deflatorem PCE. Wskaźnik utrzymywał się powyżej 2 proc. (cel inflacyjny) jedynie przez 2 miesiące w ostatnich pięciu latach. W ujęciu bazowym deflator PCE we wrześniu wyniósł jedynie 1,3 proc. Konsensus zakłada wzrost bazowego PCE do 1,4 proc. w październiku.

W środę podane zostanie końcowe wyliczenie PKB USA za III kw. Rynek oczekuje rewizji wskaźnika w górę do 3,2 proc. z 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk wobec 3,1 proc. w II kw.

Na sam koniec tygodnia przewidziano publikację indeksu aktywności w sektorze przemysłowym wg ISM. Rynek oczekuje niewielkiego spadku wskaźnika do 58,3 pkt. w listopadzie z 58,7 pkt. miesiąc wcześniej.

Pozostałe dane makro:

Poniedziałek: sprzedaż nowych domów za X

Wtorek: bilans handlowy za X, indeks cen domów Case-SHiller i FHFA za IX, indeks optymizm konsumentów Conference Board za XI

Środa: podpisane umowy na sprzedaż domów za X

Czwartek: dochody i wydatki Amerykanów za X

EUROLAND - WSTĘPNA INFLACJA ZA LISTOPAD

W strefie euro uwaga rynków zwrócona będzie na czwartkowy odczyt flash inflacji wg HICP. Oczekuje się wzrostu wskaźnika do 1,6 proc. rdr z 1,4 proc. w poprzednim miesiącu. Po ostatnich wyjątkowo mocnych danych o koniunkturze w eurolandzie, rynek może być wyczulony na odczyt powyżej oczekiwań.

Wstępne wskazania indeksów PMI z sektora przemysłowego eurolandu pokazały, jak podsumowali analitycy mBanku, "największy wzrost produkcji od 6,5 roku; największy wzrost zamówień od 17,5 roku (to nie literówka); największy wzrost zamówień eksportowych w historii; największy wzrost zaległości produkcyjnych od lipca 2006 r.; największy wzrost zatrudnienia w historii; największe opóźnienia dostaw od ponad 17 lat".

Solidne fundamenty gospodarcze w unii walutowej mogą skomplikować politykę komunikacyjną Europejskiego Banku Centralnego, w którym wciąż dominujący głos mają gołębie. Obóz ten uważa, iż mimo coraz szybszej ekspansji, będącej udziałem coraz szerszego kręgu państw, ciągle brak jest przekonujących oznak inflacji do celu (blisko, ale poniżej 2 proc.). EBC uważa, że w krótkim terminie ścieżka inflacji przyjmie kształt liter V - najpierw spadnie, by później odbić górę.

Pozostałe dane makro z Europy:

Wtorek: Niemcy - indeks zaufania konsumentów GfK

Środa: Niemcy - flash HICP za XI

Czwartek: Niemcy - bezrobocie za XI, euroland - flash HICP za XI

Piątek: euroland - końcowe PMI za XI.

SZCZYT PRODUCENTÓW ROPY W WIEDNIU

W czwartek w Wiedniu spotykają się państwa zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci ropy naftowej, którzy dyskutować będą nad polityką wydobycia w przyszłym roku.

OPEC i Rosja wstępnie porozumiały się ws. wydłużenia cięć wydobycia do końca 2018 r. - wynika z informacji Bloomberga. Szczegóły umowy mają być wciąż przedmiotem negocjacji. Rosja chciałaby wprowadzić zapisy, uzależniające wysokość cięć od sytuacji na rynku.

Obecne porozumienie wygasa z końcem marca. Umowa przewiduje ograniczenie podaży ropy o 1,8 mln b/d, z czego udział OPEC 1,2 mln b/d, a pozostałych państw 600 tys. b/d (w tym Rosji 300 tys b/d).

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

źródło : http://stooq.pl/

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25824.2752
Flaga USDUSD3.80053.8185
Flaga CHFCHF3.80703.8280
Flaga GBPGBP4.77854.8010
Flaga NOKNOK0.43280.4388
Flaga SEKSEK0.39620.4022
Flaga DKKDKK0.56790.5749
Flaga CZKCZK0.16240.1704
Flaga CADCAD2.83432.8603
Flaga AUDAUD2.60452.6305
2019-06-19 11:10:27
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij