TYDZIEŃ NA RYNKACH: W centrum uwagi posiedzenia banków centralnych, w tym Fed i EBC


11.12.2017, Warszawa (PAP) - W nadchodzących dniach uwagę rynków finansowych przykuje seria posiedzeń banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego, Banku Anglii, czy Narodowego Banku Szwajcarii. Izby Kongresu USA uzgadniać będą wspólną wersję ustawy reformującej system podatkowy.

POSIEDZENIE FED - PEWNA PODWYŻKA STÓP PROC., UWAGA NA PROJEKCJE MAKRO

Jako pierwszy w tym tygodniu o swoich decyzjach poinformuje bank centralny w Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się, że Fed po raz trzeci w 2017 r. podwyższy główną stopę procentową - o 25 pb. do 1,25-1,50 proc. Rynek wycenia podwyżkę niemal w 100 proc., a przedstawiciele Fed od dłuższego czasu dość jednoznacznie komunikowali swoje zamiary w tym zakresie.

Kluczowe dla rynku będą nowe, kwartalne projekcje makroekonomiczne oraz, w związku z nieustannie niską dynamiką cen, poglądy FOMC na sytuację inflacyjną.

Rynek spodziewa się pozostawienia bez zmian mediany prognoz dla stopy Fed na 2018 r. i 2019 r. (odpowiednio trzy i dwie podwyżki stóp proc.). W dół zrewidowane mogą zostać wskaźniki z rynku pracy - we wrześniu Fed oczekiwał, że stopa bezrobocia spadnie do 4,1 proc. w IV kw. 2018 r. Tymczasem wskaźnik osiągnął ten poziom już w październiku i utrzymał się na nim w listopadzie - to najniższe odczyty od niemal 17 lat. Od początku roku wskaźnik spadł już o 0,7 pkt. proc.

Większość przedstawicieli Rezerwy uważa, że gospodarka USA znajduje się w pobliżu lub przekroczyła poziom pełnego zatrudnienia. Bankierów z Fed martwi fakt, iż ciasny rynek pracy nie generuje istotnej presji płacowej, która nie jest w stanie na razie podbić wskaźników inflacyjnych.

Deflator PCE, preferowana przez Fed miara wzrostu cen, utrzymywał się powyżej 2-proc. celu inflacyjnego Rezerwy jedynie przez 2 miesiące w ostatnich pięciu latach.

Wstępny sukces ustawy podatkowej, która ma spore szanse na implementację od początku 2018 r., może skłonić część przedstawicieli Rezerwy do uwzględnienia w swoich prognozach efektów stymulacji fiskalnej po obniżce danin dla firm i osób fizycznych. To z kolei mogłoby się przełożyć na bardziej stromą ścieżkę stóp procentowych.

W środę odbędzie się pierwsze posiedzenie konferencji ustawodawczej, na której deputowani z Senatu i Izby Reprezentantów uzgadniać będą wspólną wersję ustawy reformującej system podatkowy.

Z gospodarki amerykańskiej napłyną również istotne dane makro. Tuż przed posiedzeniem Fed podany zostanie wskaźnik CPI za listopad, a dzień wcześniej PPI. W czwartek uwagę przykuje odczyt sprzedaży detalicznej za XI, a w piątek produkcja przemysłu za ten sam miesiąc i indeks aktywności Empire State za grudzień.

POSIEDZENIA EBC, BOE I SNB

W Europie gorąco zapowiada się czwartek, gdy konkluzje po posiedzeniach przedstawią Europejski Bank Centralny (EBC), Bank Anglii (BoE) i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB).

Posiedzenie EBC nie powinno przynieść zaskoczeń. Najważniejsze parametry polityki banku na 2018 r. są znane od października - program skupu aktywów zostanie obniżony od stycznia o połowę do 30 mld euro miesięcznie, co najmniej do września. Bank od dłuższego czasu konsekwentnie komunikuje, że pierwsza podwyżka stóp proc. nastąpi "długo po" zakończeniu QE, czyli najwcześniej w IV kw. przyszłego roku.

Rynek nie spodziewa się także zmian w żadnym z elementów forward guidance EBC, choć w związku z postępującą normalizacją polityki banku temat ten może zostać podjęty na konferencji prasowej po posiedzeniu. W październiku w Radzie Prezesów pojawiły się głosy, wskazujące na konieczność rozdzielenia kwestii stóp procentowych od QE.

Według aktualnych wytycznych stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie "przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto".

Agencje podały pod koniec listopada za źródłami w EBC, że bankierzy nie będą dyskutować nad zmianą retoryki odnośnie stóp proc. w najbliższych kilku miesiącach, nawet do połowy 2018 r.

EBC przedstawi również kwartalne projekcje makro. W górę zrewidowane mogą zostać szacunki dla inflacji, w związku z ok. 20-proc. wzrostem cen ropy od września. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane prognozy na 2020 r.

Przechodząc do Banku Anglii, po "jednorazowej" podwyżce kosztu pieniądza w listopadzie, oczekuje się, że BoE pozostawi stopy procentowe bez zmian. Mark Carney, prezes BoE, utrzyma zapewne retorykę, która sugeruje stopniowe zacieśnianie otoczenia monetarnego w horyzoncie 2-3 letnim.

W kontekście posiedzenia istotne będą wtorkowe odczyty inflacji za listopad. Konsensus zakłada utrzymanie się dynamiki cen na poziomie 3,0 proc. rdr i 2,7 proc. dla wskaźnika bazowego. W środę napłyną dane o bezrobociu za październik.

Wszystko wskazuje, iż na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej podjęta zostanie decyzja o "wystarczającym postępie" w negocjacjach ws. Brexitu, co umożliwi rozpoczęcie rozmów o przyszłych relacjach między Wspólnotą a UK.

Bez zaskoczeń powinno przebiec również posiedzenie SNB. Rynek spodziewa się pozostawienia głównej stopy proc. na poziomie -0,75 proc.

Pozostałe dane makro z Europy:

Wtorek: Niemcy - indeks ZEW za XII,

Środa: Euroland - produkcja przemysłu za X, bezrobocie za III kw.

Czwartek: Flash PMI za XII dla eurolandu i poszczególnych gospodarek.

(PAP Biznes)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.37484.3968
Flaga USDUSD3.91513.9371
Flaga CHFCHF4.06824.0942
Flaga GBPGBP4.91164.9421
Flaga NOKNOK0.40780.4148
Flaga SEKSEK0.41690.4239
Flaga DKKDKK0.58430.5923
Flaga CZKCZK0.15990.1699
Flaga CADCAD2.87902.9250
Flaga AUDAUD2.68202.7280
2020-06-03 01:07:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij