TYDZIEŃ W KRAJU: Dane GUS o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej; minutki RPP

18.12.2017, Warszawa (PAP) - Jednym z najważniejszych wydarzeń dla rynków w ubiegłym tygodniu było udzielenie wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego przez Sejm oraz exposé premiera. W nadchodzących dniach GUS poda odczyty z rynku pracy, a także dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w XI. W czwartek publikacja minutek RPP.

Złoty w ubiegłym tygodniu osłabił się do euro i amerykańskiego dolara o ok. 0,2 proc. W poniedziałek rano eurozłoty wynosi 4,2086, zaś USD/PLN jest kwotowany na poziomie 3,5756.

Większość indeksów na GPW zanotowała wzrosty. WIG 20 zyskał przez tydzień 0,34 proc. do 2.416,95 pkt., sWIG 80 zwyżkował o 1,34 proc. do 14.485,55 pkt., a WIG wzrósł o 0,3 proc. do 62.619.60 pkt. Lekko w dół poszedł natomiast mWIG 40, który spadł o 0,02 proc. do 4.733,96 pkt.

WOTUM ZAUFANIA DLA RZĄDU MORAWIECKIEGO

W ubiegłym tygodniu, we wtorek przed północą, Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po tym jak prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Beata Szydło i desygnował go na premiera. Przed głosowaniem nad wotum zaufania, Morawiecki wygłosił expose, w którym zapowiedział m. in. kontynuację polityki społecznej, większy nakład na rozwój gospodarki i zwiększenie pozycji kraju na arenie międzynarodowej.

"Exposé nie zawierało wielu szczegółów, nowych pomysłów ani ram czasowych dla reform z zakresu polityki gospodarczej. Zapowiedział kontynuację programów socjalnych poprzedniczki oraz zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB, nawiązał do kilku dużych projektów infrastrukturalnych i podkreślił potrzebę budowy nowych dróg. Jego zdaniem, rola państw w gospodarce powinna być bardziej wyraźna, zwłaszcza z przemyśle, innowacjach i mieszkalnictwie" - ocenili w raporcie ekonomiści BZ WBK.

Po tym jak w nowym rządzie nastąpiła zmiana na stanowiskach premiera i wicepremiera rynek spekuluje czy i kiedy nastąpią większe przetasowania na stanowiskach ministrów. Zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, takie zmiany mogą nastąpić już w styczniu i będą "dość głębokie".

"Jestem niemalże pewien, że to będzie początek przyszłego roku czyli styczeń" - powiedział Kaczyński pytany przez TVP Info o termin zmian w rządzie.

"Wydaje mi się, że zmiany będą dość głębokie" - dodał.

Obejmując urząd premiera Morawiecki pozostał jednocześnie na stanowisku ministra finansów i ministra rozwoju. Zainteresowanie rynku wzbudzają spekulacje medialne na temat tego, kto mógłby stanąć na czele resortów w ramach zapowiadanych zmian po Nowym Roku.

W niedzielę w TVP Szczecin Morawiecki zaznaczył, że kandydaci na szefów resortu rozwoju i finansów są już znani, ale najpierw chce porozmawiać o nich na najwyższym szczeblu kierownictwa politycznego.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że już w poniedziałek może dojść do zmian w bezpośrednim otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego, w Kancelarii, oraz, że szef rządu przedstawił w weekend prezydentowi Andrzejowi Dudzie kandydatury do zmian.

DANE GUS - RYNEK PRACY, PRODUKCJA I SPRZEDAŻ DETALICZNA W XI

Już na początku tygodnia inwestorzy poznają jedne z ważniejszych danych z polskiej gospodarki. W poniedziałek o godz. 14.00 Główny Urząd Statystyczna opublikuje dane za temat zatrudnienia i wynagrodzeń w listopadzie, zaś we wtorek odczyty na temat dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i cen produkcji w październiku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacują, że w listopadzie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 7,0 proc. rdr, a zatrudnienie wzrosło o 4,4 proc. rdr. Ich zdaniem, sprzedaż detaliczna w ubiegłym miesiącu wzrosła o 7,5 proc. rdr i spadła o 3,7 proc. mdm, zaś produkcja przemysłowa wzrosła o 9,5 proc. rdr i spadła o 1,0 proc. mdm. W przypadku cen produkcji, analitycy oczekują wzrostu o 2,2 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

"W najbliższych dniach głównym wydarzeniem na krajowym rynku długu będzie publikacja danych makroekonomicznych. Oczekiwać można wysokich odczytów zarówno w przypadku płac w sektorze przedsiębiorstw, jak i produkcji przemysłowej w listopadzie. Analizując wskaźniki wyprzedzające, dane publikowane w Europie, czy publikowane informacje nt. niektórych sektorów nie można wykluczyć nawet lekkiego zaskoczenia mocniejszymi danymi" - ocenili w raporcie ekonomiści PKO BP.

Ponadto, we wtorek GUS poda też dane na temat budownictwa w listopadzie, zaś w piątek opublikuje biuletyn statystyczny, w który znajdzie się odczyt stopy bezrobocia w październiku. Konsensus PAP przewiduje, że wyniesie ona 6,6 proc.

Wcześniej, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował PAP, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,6 proc., czyli tyle samo co w październiku.

Ponadto, w rozpoczynającym się tygodniu NBP opublikuje dane o płynnych aktywach i pasywach (czwartek) i o podaży pieniądza M3 (piątek) za listopad, zaś Ministerstwo Finansów poda dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (środa).

RAPORT Z GRUDNIOWEGO POSIEDZENIA RPP

W kontekście mocnych danych makroekonomicznych, inwestorzy z uwagą będą analizowali też czwartkową publikację protokołu z grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

W grudniu w mediach głos zabrało troje członków RPP - Jerzy Żyżyński, Grażyna Ancyparowicz i Kamil Zubelewicz. Zarówno Ancyparowicz w wywiadzie dla PAP Biznes, jak i Żyżyński w rozmowie z agencją Reuters powiedzieli, że stopy proc. powinny pozostać na niezmienionym poziomie do końca 2018 r. Z kolei Zubelewicz - w rozmowie z Parkietem - ocenił, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian nawet do końca 2019 roku, gdyż w RPP jest duża tolerancja wobec inflacji.

Z kolei podczas piątkowej konferencji Warsaw Economic Hub Jerzy Osiatyński, członek RPP, ocenił, że wysokie tempo wzrostu PKB będzie się utrzymywać jeszcze przynajmniej przez 1-2 kwartały oraz, że prognozy inflacji do końca 2018 r., a może i połowy 2019 r., są "bardzo bezpieczne".

"Od ostatniego posiedzenia RPP, jej jastrzębi członkowie byli zaskakująco milczący, co może sugerować, że są teraz mniej przekonani co do swojego nastawienia. Minutes RPP pokażą czy faktycznie nieco stracili animusz, czy był to tylko zbieg okoliczności, że na konferencji prasowej i w mediach pojawili się tylko członkowie o opiniach zbieżnych z opinią prezesa" - ocenili ekonomiści z BZ WBK.

Na grudniowym posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Podczas konferencji po posiedzeniu Rady, prezes NBP Adam Glapiński zachował gołębią retorykę i powtórzył, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca 2018 r. oraz, że w horyzoncie projekcji inflacja pozostanie w pobliżu celu.

Zaskoczeniem dla rynku okazała się jednak decyzja Rady o obniżeniu wysokości oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej do 0,5 proc. z 1,35 proc. Decyzja ta będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Podczas konferencji Glapiński wyjaśnił, że obniżenie oprocentowania rezerwy obowiązkowej ma charakter techniczny i wynika z przeglądu instrumentów NBP.

PIERWSZE ODCZYTY MAKRO Z GRUDNIA

Środa i czwartek będą z kolei obfitowały w pierwsze grudniowe odczyty z gospodarki realnej - GUS opublikuje dane dotyczące koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach (czwartek godz. 14.00), a także koniunktury konsumenckiej (środa, godz. 14.00).

Patrycja Sikora (PAP Biznes)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25124.2682
Flaga USDUSD3.79493.8129
Flaga CHFCHF3.79323.8142
Flaga GBPGBP4.77014.7926
Flaga NOKNOK0.43220.4382
Flaga SEKSEK0.39600.4020
Flaga DKKDKK0.56680.5738
Flaga CZKCZK0.16230.1703
Flaga CADCAD2.83082.8568
Flaga AUDAUD2.60322.6292
2019-06-19 01:38:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij