TYDZIEŃ W KRAJU: Porcja danych makro przed długim weekendem, na rynkach nerwowo

12.08.2019, Warszawa (PAP) - Skrócony z powodu długiego weekendu tydzień przyniesie publikację szeregu danych makro z polskiej gospodarki, w tym wstępny odczyt PKB za II kw. Inwestorzy na świecie obawiają się mocnego spowolnienia globalnej gospodarki, m.in. za sprawą dalszej eskalacji wojen handlowych i walutowych oraz napięć politycznych.

Ekonomiści Santander Bank Polska zwracają uwagę, że głębokie spadki rentowności obligacji w USA spowodowały inwersję krzywej rentowności w skali, która w ostatnich pięciu dekadach zawsze poprzedzała pojawienie się recesji w USA. Dodają, że coraz więcej banków centralnych rozpoczyna łagodzenie polityki pieniężnej w skali większej od oczekiwań (w ostatnim tygodniu Indie, Tajlandia, Nowa Zelandia).

"W najbliższych dwóch tygodniach pojawi się dużo danych w USA i strefie euro, które mogą weryfikować (w jedną lub drugą stronę) mocno już obecnie rozbudzone oczekiwania rynkowe dot. skali dalszej stymulacji monetarnej na świecie. W kalendarzu m.in. dane o europejskiej i amerykańskiej inflacji i produkcji, PKB strefy euro, wstępne indeksy PMI. Pojawią się też minutes Fed z posiedzenia lipcowego, na którym pierwszy raz w tym cyklu obniżono stopy procentowe, a 22 sierpnia rozpoczyna się sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole" - napisali w piątkowym raporcie ekonomiści Santander Bank Polska.

W kraju tuż przed długim weekendem pojawia się dane o bilansie płatniczym za czerwiec, pełne dane o lipcowej inflacji i wstępny odczyt PKB za drugi kwartał.

"Statystyki handlu zagranicznego pokażą naszym zdaniem wyraźne spowolnienie eksportu i importu (podobnie jak w przypadku produkcji, czy sprzedaży wynikające m.in. z efektu kalendarzowego) i wciąż niemal zbilansowane saldo wymiany i nie powinny mieć znaczącego wpływu na rynek. Dane o inflacji potwierdzą zapewne mocny wzrost CPI do 2,9 proc. r/r w lipcu, który tylko częściowo wynikał z wysokich cen żywności" - napisał Santander Bank Polska.

"Inflacja bazowa (publikacja w piątek) prawdopodobnie również wzrosła wyraźnie, do 2,1 proc. r/r. Te informacje również są już praktycznie zdyskontowane przez rynek. Jeśli chodzi o tempo wzrostu PKB, spodziewamy się lekkiego spowolnienia do 4,5 proc. r/r, co też nie będzie zaskoczeniem, ponieważ jest zgodne z konsensusem rynkowym" - dodali ekonomiści.

W ostatnich dniach pojawiło się kilka wypowiedzi gołębich członków RPP (w tym prezesa Glapińskiego) na temat o możliwości obniżek stóp gdyby pogłębiało się spowolnienie w Europie.

"To zapewne odpowiedź na wcześniejsze wypowiedzi +jastrzębi+ sugerujące pojawienie się wniosków o podwyżkę jeszcze przed końcem 2019 roku. Niewykluczone, że takich sygnałów rozbieżnych poglądów z RPP zobaczymy niebawem więcej" - ocenili ekonomiści Santander Bank Polska.

W najbliższy wtorek wyniki za drugi kwartał przedstawi bank PKO BP. Analitycy spodziewają się, że w drugim kwartale 2019 roku zysk netto PKO BP wyniesie 1176,4 mln zł.

******************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

W poprzednim tygodniu indeksy na warszawskiej giełdzie kontynuowały mocne spadki. Indeks WIG 20 stracił w ciągu pięciu dni 4,0 proc., a WIG zniżkował o 3,5 proc. W nieco mniejszym stopniu spadły notowania spółek o niższej kapitalizacji - indeks mWIG40 poszedł w dół o 2,54 proc.

Spadki utrzymywały się na większości rynków akcji - niemiecki DAX zniżkował w zeszłym tygodniu o 1,50 proc., a S&P 500 zniżkował o prawie 1,3 proc. W Stanach Zjednoczonych przez cały tydzień utrzymywała się duża zmienność, a w poniedziałek większość tamtejszych głównych indeksów zanotowała największe spadki od roku.

Złoty umocnił się w ubiegłym tygodniu wobec euro 0,5 proc., a wobec dolara o 0,5 proc.

Dochodowość 10-letnich SPW ustanowiła w ciągu piątkowej sesji historyczne minimum, spadając poniżej dotychczasowego dołka z początku stycznia 2015 (ok. 1,95 proc.) - do poziomu 1,936 proc. przed godz. 15.00, po czym na koniec notowań powróciła w okolice 1,96 proc. Na polski rynek trafiła wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, który w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Bank" napisał, iż nie wyklucza łagodzenia polityki pieniężnej.

"Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ew. głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP " - napisał prezes Glapiński. Dodał, że jeżeli inflacja bazowa w 2021 roku zacznie się obniżać, to nie będzie potrzeby zmian parametrów polityki pieniężnej.

"W mojej ocenie, opinia prezesa Glapińskiego nie miała większego wpływu na rynek walutowy, ponieważ rynek zdaje sobie sprawę, że ewentualne decyzje w sprawie polityki pieniężnej nie zapadną w najbliższych kwartałach" - powiedział strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.

Najbardziej prawdopodobna, w perspektywie ostatniej projekcji, jest stabilizacja stóp proc. lub ich ewentualna obniżka w odpowiedzi na globalne spowolnienie - powiedział w czwartek PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński. Jego zdaniem, inflacja nie przebije 3,5 proc., a złoty ma nawet 30-proc. pole do aprecjacji bez szkody dla gospodarki.

Inny członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon powiedział w poniedziałek, że warto poszerzyć instrumentarium polskiej polityki pieniężnej i pomyśleć o likwidacji podatku od zysków kapitałowych.

W piątek stawka 5-letnich kontraktów IRS spadła poniżej stawki dla kontraktów 2-letnich. Ostatni raz taki stan rzeczy miał miejsce pod koniec 2012 roku. Zdaniem analityków jest to jednak przejściowy objaw przereagowania rynku.

"Do inwersji 5-letnich IRS wobec 2-letnich nie ma za bardzo co się przywiązywać. Większe znaczenie dla rynku miałaby inwersja stawki kontraktów 10-letnich wobec 2-letnich. Tym bardziej, że skala piątkowej inwersji to raptem 2 pb. Uważam, że jest to zjawisko tymczasowe i jest przereagowaniem rynku. Ponadto jest objawem stanu całego rynku i popytu na polski dług" - powiedział PAP Biznes strateg rynku długu PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Ze spółek uwagę w zeszłym tygodniu zwracał PGNiG. Kurs akcji tej spółki znalazł się najniżej od listopada 2016 roku - od początku roku cena gazowniczej spółki zniżkowała o ok. 30 proc. Zdaniem analityków, przecena akcji PGNiG może być efektem spadających cen gazu na europejskich rynkach.

W minioną środę swoje wyniki za drugi kwartał przedstawił Bank Pekao. Zysk netto grupy w drugim kwartale 2019 roku wzrósł do 582,1 mln zł z 539,8 mln zł rok wcześniej. Zysk banku Pekao okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 575,8 mln zł.Również w środę napłynęły ważne informacje dla akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos. Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Komisja ma czas do 22 stycznia 2020 roku na podjęcie decyzji. Ze względu na złożoność procesu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, Komisja Europejska uznała, że potrzebuje więcej czasu na jego pełną analizę.

Dlatego - jak podał PKN Orlen - współpraca z Komisją Europejską będzie kontynuowana w tzw. drugiej, finalnej fazie, a pogłębione analizy pozwolą na wypracowanie optymalnych rozwiązań dla rynku w kontekście jego konkurencyjności. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił, że mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem. Zaznaczył, że stanowisko Komisji dotyczące przejścia do dalszych analiz nie jest dla płockiej spółki zaskoczeniem. (PAP Biznes)

pr/

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52414.5481
Flaga USDUSD3.79883.8218
Flaga CHFCHF4.12814.1521
Flaga GBPGBP5.27905.3055
Flaga NOKNOK0.43890.4449
Flaga SEKSEK0.44160.4476
Flaga DKKDKK0.60590.6139
Flaga CZKCZK0.17450.1805
Flaga CADCAD3.05513.0891
Flaga AUDAUD2.84562.8796
2021-06-21 15:54:41
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij