USA i Chiny bliżej osiągnięcia porozumienia

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / FED: Członkowie FED oceniają przerwę w podwyżkach stóp procentowych jako dobry ruch, gdyż pozwala kupić czas w okresie globalnej niepewności, chociaż nie jest jasne, jakie będzie kolejne posunięcie (podwyżka, czy obniżka) - takie wnioski można postawić po publikacji wczorajszych zapisków ze styczniowego posiedzenia banku centralnego, które jak pamiętamy przyniosło zmiany w tzw. forward guidance - usunięcie zapisu o dalszych podwyżkach. Z dyskusji przebijał się też optymizm, co do stanu gospodarki, a część członków FED widziała przestrzeń do kolejne podwyżki w tym roku. Wielu warunkuje jednak taki ruch pojawieniem się wyraźniejszej presji inflacyjnej w nadchodzących miesiącach. Co do zakończenia redukcji programu QT z przebiegu dyskusji wynika jedynie, że taka operacja powinna zakończyć się wcześniej niż to planowano na początku, czyli jeszcze w tym roku (nie podano jednak więcej detali).

- AUSTRALIA: W nocy poznaliśmy niezły raport z rynku pracy za styczeń - stopa bezrobocia pozostała wprawdzie na poziomie 5,0 proc., ale zatrudnienie wzrosło aż o 39,1 tys. (szacowano 15,2 tys.), w tym liczba tzw. pełnych etatów zwiększyła się o 65,4 tys. Nastroje popsuły jednak prognozy banku Westpac, który prognozuje w tym roku nawet dwie obniżki stóp przez RBA (sierpień i listopad), oraz plotki agencji Reuters, jakoby Chińczycy zdecydowali o drastycznym ograniczeniu importu węgla z australijskiego portu Dalian.

- USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Pojawiły się spekulacje (agencja Reuters), jakoby strony były coraz bliższe podpisania protokołu ustaleń (MOU) w takich tematach negocjacji, jak własność intelektualna, usługi, transfer technologii, rolnictwo, polityka kursu walutowego i inne bariery w handlu poza cłami. Strony nadal dążą do zawarcia porozumienia przed 1 marca. Dzisiaj rozpoczyna się kluczowa faza rozmów w Waszyngtonie, które potrwają do jutra.

- BREXIT / AGENCJA FITCH: Po wczorajszym spotkaniu premier Theresy May z szefem Komisji Europejskiej J.C.Junckerem stwierdzono, że zespoły robocze negocjatorów powinny nadal szukać możliwości alternatywnych rozwiązań dla irlandzkiego backstopu, które były „prawnie akceptowalne” dla obu stron. Dzisiaj rano minister finansów Philip Hammond potwierdził, że w przyszłym tygodniu porozumienie rozwodowe z Unią Europejską zostanie ponownie poddane pod głosowanie w Izbie Gmin. Według spekulacji prasowych przynajmniej 15 ministrów w rządzie May zagroziło rezygnacją ze stanowiska, gdyby do tego nie doszło. Tymczasem agencja Fitch podała, że ryzyka związane z Brexitem wymuszają konieczność umieszczenia ratingu Wielkiej Brytanii na liście obserwacyjnej z ryzykiem jego obniżenia.

- EUROSTREFA / DANE PMI: Opublikowane dzisiaj szacunkowe dane PMI za luty dla Niemiec pokazały dalsze usunięcie się wskaźnika dla przemysłu (do 47,6 pkt. w sytuacji spodziewanego odbicia do 49,8 pkt. z 49,7 pkt.), ale przy zaskakującym odbiciu wskaźnika dla usług (do 55,1 pkt. z 53,0 pkt.). W przypadku Francji oba odczyty PMI wypadły lepiej od oczekiwań (przemysłowy odbił do 51,4 pkt., a usługowy do 49,8 pkt.). Wskaźniki PMI liczone dla całej strefy euro wskazały na spadek PMI dla przemysłu do 49,2 pkt. z 50,5 pkt. (szacowano 50,3 pkt.), oraz odbicie usługowego PMI do 52,3 pkt. z 51,2 pkt. (prognozowano 51,4 pkt.). Dzisiaj o 14:30 poznamy zapiski z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego z dn. 23-24 stycznia. Rynek będzie zwracał uwagę na dyskusję odnośnie detali dla kolejnej rundy programu TLTRO, którego wdrożenie w tym roku jest dość prawdopodobne.

Opinia: W czwartek rano najsłabszą walutą w grupie G-10 jest australijski dolar, któremu mocno zaszkodziły plotki o drastycznym ograniczeniu eksportu węgla do Chin, pomimo faktu, że dane z australijskiego rynku pracy wypadły nieźle, a rynek spekuluje, że strony (amerykańska i chińska) są coraz bliższe dopięcia porozumienia w kilku kluczowych kwestiach i tzw. MOU zostanie podpisane przed 1 marca. USA podobno mają pozostawić sobie możliwość powrotu do wojny na cła jeżeli uznają, że Chiny nie wypełniają przyjętych zobowiązań (jak widać Trump nie zrezygnuje ze strategii „bacika”, zresztą podobne sugestie padają wobec strefy euro - albo cła na auta, albo „dobra” umowa handlowa). Kurs USD/CNH (dolara do juana offshore) kolejny dzień z rzędu taniał, chociaż ostatecznie na wykresie wyrysowała się świeca doji. Innymi słowy - dyskontowaliśmy plotki, teraz czekamy na fakty, które ujrzymy najprawdopodobniej jutro po południu.

Wykres dzienny USDCNH

Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski ze styczniowego posiedzenia FED nie wypadły nazbyt „gołębio”, co dało chwilę oddechu dolarowi. To, że wśród części członków tego gremium nadal widoczny jest pewien optymizm jest naturalne, ale to powoduje, że rynki jeszcze uważniej będą zerkać na napływające dane. Szanse na podwyżkę stóp w USA w drugim półroczu b.r. nie są duże (dolar nie dostanie nowego paliwa), co zakładając obniżenie globalnego napięcia (wojny handlowe i Brexit), oraz przynajmniej stabilizację odczytów w pozostałych gospodarkach, może dać pole do odreagowania innych walut, kosztem dolara. Na wykresie koszyka dolara FUSD (US Dollar Index) nie doszło jeszcze do wyraźniejszego naruszenia wsparcia w rejonie 96,2 pkt., co byłoby sygnałem do głębszej korekty USD.

Wykres tygodniowy FUSD

Nadal pozytywnie zaskakuje funt, a inwestorzy są skłonni do „kupowania marzeń”. Wczorajsze spotkanie May-Juncker teoretycznie nie przyniosło nic nowego, ale rynek lubi „grać w słówka”. Zwrócono uwagę, że szef Komisji Europejskiej byłby jakby bardziej otwarty w kwestii znalezienia rozwiązania w temacie irlandzkiego backstopu. To jednak co mogłaby uzyskać May to tzw. „koncesje”, czyli polityczne deklaracje (zapewnienia), które jednak nie będą jednoznacznym prawnie zapisem. Czy to zadowoli polityków w Izbie Gmin? Nie wiadomo, tymczasem wiele wskazuje na to, że 27 lutego może okazać się sądnym dniem dla May, gdyż porozumienie rozwodowe z UE zostanie ponownie poddane pod głosowanie. Jeżeli jednak posłowie nie przygotują alternatywy w postaci poprawek pozwalających na przejęcie kontroli nad Brexitem przez parlament, to na rynku funta może zrobić się dość nerwowo.

Wykres dzienny GBPUSD

Na EURUSD widać, że wspólna waluta ugięła się dzisiaj pod naporem słabszych danych PMI dla przemysłu (szacunki za luty wskazały na spadek poniżej bariery 50 pkt.), co najpewniej wymusi kolejną rewizję prognoz makro i przysporzy decydentom w ECB jeszcze większego bólu głowy. Spadek euro może być jednak równoważony przez oczekiwania wobec wyciszenia sporu handlowego USA-Chiny, oraz perspektyw dla Brexitu. Rynek zdaje się też nie traktować poważnie ryzyka nałożenia ceł na europejskie auta przez Amerykanów. Technicznie EURUSD ma silne wsparcie w rejonie 1,1300-1,1315, które raczej powinno zdać egzamin w nadchodzących godzinach.

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54414.5681
Flaga USDUSD3.73223.7562
Flaga CHFCHF4.14534.1693
Flaga GBPGBP5.22885.2583
Flaga NOKNOK0.45280.4588
Flaga SEKSEK0.44730.4533
Flaga DKKDKK0.60870.6167
Flaga CZKCZK0.17470.1807
Flaga CADCAD3.06843.1024
Flaga AUDAUD2.92082.9548
2021-05-07 22:59:56
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij