Ustawianie pozycyjne na początku tygodnia


KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / DANE / FED (Z PIĄTKU): Dane Departamentu Pracy nt. przyrostu nowych etatów w sierpniu nieco rozczarowały - NFP wskazał na wartość 130 tys. wobec spodziewanych 160 tys. Lepiej od prognoz wypadły jednak dane nt. dynamiki płacy godzinowej, która wzrosła o 0,4 proc. m/m i 3,2 proc. r/r (szacowano 0,3 proc. m/m i 3,0 proc. r/r). Przemawiający w piątek późnym popołudniem na uniwersytecie w Zurichu prezes Jerome Powell dał do zrozumienia, że Rezerwa nadal będzie postępować „jak to będzie właściwe”, aby podtrzymać wzrost gospodarczy. Dodał jednak, że gospodarka pozostaje silna, chociaż widać znaczące ryzyka na horyzoncie.

- CHINY / DANE / RELACJE HANDLOWE: W piątek rynki żyły decyzją Ludowego Banku Chin o obniżce stopy RRR dla banków o 50 p.b. do 13,00 proc., a dzisiaj ważniejsze są weekendowe dane nt. bilansu handlowego za sierpień, które wypadają słabo. Nadwyżka zmniejszyła się do 34,8 mld USD z 44,3 mld USD za sprawą pogorszenia się struktury - czwarty raz z rzędu spadł import (-5,3 proc. r/r), a teraz też i eksport (-1,0 proc. r/r). W prasie (chińskiej) nadal spekuluje się, że bank centralny mógłby jeszcze obniżyć stopę pożyczkową MLF i to w tym miesiącu. Z kolei w prasie (amerykańskiej) pojawiają się plotki, jakoby Chińczycy złożyli propozycję Amerykanom w w zeszłym tygodniu, która zakłada zakupy „skromnych” ilości produktów rolnych w zamian za poluzowanie restrykcji wobec Huawei i odroczenie wprowadzenia w życie podwyżek kolejnych taryf celnych, które są zaplanowane na 1 października.

- EUROSTREFA / NIEMCY: Lepsze dane nt. handlu zagranicznego - nadwyżka w lipcu wzrosła do 20,2 mld EUR z 18,0 mld EUR po rewizji w czerwcu. To zasługa odbicia eksportu o 0,7 proc. m/m, a import spadł o 1,5 proc. m/m.

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Dzisiaj teoretycznie ostatni dzień pracy parlamentu przed kolejną przerwą do połowy października. Posłowie zajmą się ponownie wnioskiem premiera Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów, chociaż raczej nie zyska on poparcia. Spekuluje się jednak, że rząd chce szukać prawnego obejścia dla blokady bezumownego Brexitu, licząc na poparcie części środowisk w UE (pisze o tym dzisiejszy The Sun).

Opinia: Wygląda na to, że korekta dolara zainicjowana w zeszły wtorek, ma „ochotę” się wydłużyć. Oczekiwania, jakie zaczęły narastać po wspomnianym wtorku, że FED mógłby zacząć bardziej agresywnie ciąć stopy procentowe, ostatecznie i tak były niskie - stąd też ich redukcja (ponownie w okolice +/-10 proc. dla cięcia o 50 p.b.) - nie była w stanie przełożyć się na trwalsze odbicie dolara. Posiedzenie FED już 18 września i najbliższe dni upłyną pod znakiem „ciszy medialnej”, wpływ co najwyżej będą mieć dane makro (w tym tygodniu mamy inflację CPI w czwartek i sprzedaż detaliczną w piątek), oraz opinie wpływowych komentatorów w prasie. Wydaje się jednak, że słowa Powella, który można przetłumaczyć „robimy swoje w jak najlepszym interesie dla gospodarki”, ucinają nadmiernie spekulacje.

Tym samym w najbliższych dniach inwestorzy będą raczej zajmować się innymi tematami niż dywagacje wokół dolara. W centrum uwagi będzie euro przez zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC, ale i też funt w kontekście dalszych przepychanek wokół Brexitu. W ostatnich wpisach zwracałem uwagę, że mogą pojawić się obawy, że rząd Borisa Johnsona będzie chciał szukać kruczków prawnych, aby ominąć „zalecenia” parlamentu, który zablokował mu możliwość bezumownego Brexitu - chociaż, gdyby do tego doszło, to byłby to naprawdę poważny „kryzys demokracji”. Ryzyko takiego scenariusza nie jest duże, niejako „wyrzucenie” Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, nie jest też w interesie samej UE - ale rynek może wykorzystać ten powrót niepewności, jako pretekst.

Teoretycznie w tym kontekście ciekawym pomysłem może być EURGBP (skoro euro może zyskać na EBC, a funt pozostanie słaby przez Brexitową niepewność). Układ tygodniowy tej pary walutowej sugeruje jednak, aby potencjalne odbicie traktować w kategorii korekty w trendzie spadkowym - warto będzie zwrócić uwagę na zachowanie się wokół wsparcia przy 0,8930-0,8940 w kolejnych dniach (czy rzeczywiście zostanie wyprowadzone odbicie), oraz potencjalne trudności już przy 0,9050. Tygodniowe wskaźniki „straszą” podtrzymaniem spadków w dłuższym terminie.

Wykres tygodniowy EURGBP

Wróćmy jednak na chwilę do dolara. Kluczowe wsparcie na koszyku BOSSA USD to strefa 0,8260-0,8285, jej naruszenie byłoby sygnałem, że długoterminowe układy mogą zacząć się odwracać, chociaż potwierdzeniem takiego negatywnego scenariusza byłoby połamanie linii wzrostowej trendu przy 82,30 pkt. Wydaje się jednak, że układy dla par dolarowych nie będą w tym tygodniu do siebie „zbliżone”….ten chaos może powodować, że ostatecznie BOSSA USD nie da wiążącego sygnału na zakończenie tygodnia.

Na układzie EURUSD jakimś wsparciem dla euro są dzisiejsze dane z Niemiec - w efekcie rynek nie ma pretekstu, aby zejść poniżej 1,10. Czy będzie miał natomiast siłę, aby powrócić w okolice oporu przy 1,1060? Wyczekiwanie na czwartkową decyzję EBC może sprawić, że odpowiedzialne za krótkoterminowe wahnięcia kursu mogą być rynkowe plotki związane z tym, co pokażą decydenci.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres dzienny EURUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54414.5681
Flaga USDUSD3.73223.7562
Flaga CHFCHF4.14534.1693
Flaga GBPGBP5.22885.2583
Flaga NOKNOK0.45280.4588
Flaga SEKSEK0.44730.4533
Flaga DKKDKK0.60870.6167
Flaga CZKCZK0.17470.1807
Flaga CADCAD3.06843.1024
Flaga AUDAUD2.92082.9548
2021-05-07 22:59:56
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij