Złoty bez entuzjazmu po decyzji Fitch

Nowe propozycje ws. kredytów w CHF z kosztem dla banków przekraczającym 10 mld PLN rzucają się cieniem na pozytywny wydźwięk decyzji agencji ratingowych i opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co zawiesza złotego w próżni. Pozostanie pod wpływem czynników globalnych. Wydarzenia tygodnia to czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz piątkowe zaprzysiężenie D. Trumpa.

Piątkowe decyzje agencji Fitch i Moody’s (pierwsza podtrzymała ocenę wiarygodności Polski i perspektywę na dotychczasowym poziomie, druga nie dokonała aktualizacji) okazały się zgodne z oczekiwaniami większości. Według Fitch rating Polski wspierany jest przez solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwą politykę pieniężną. Jednocześnie agencja zaznaczyła, że przewidywalność i klimat polityczny pogorszyły się, zwiększając szalę ryzyk dla prognoz gospodarczych i fiskalnych. Fitch spodziewa się, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. wyniesie 3,0 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,2 proc. Zgodnie z szacunkami agencji, zeszły rok zamknął się wzrostem o 2,7 proc. Deficytu sektora finansów publicznych wyniesie, według agencji, 3,0 proc. w 2017 r. po 2,5 proc. szacowanych na rok ubiegły.

Do najważniejszych ryzyk dla przyszłości polskiej gospodarki Fitch zalicza niepewność popyty ze strony głównych partnerów handlowych Polski z UE oraz potencjalny negatywny wpływ wspomnianej niepewności w polityce gospodarczej na inwestycje. Zmniejszyło się natomiast obciążenie ze strony kredytów hipotecznych w CHF. Zdaniem Fitch ostatnie propozycje tej sprawie osłabiły ryzyko dla sektora bankowego. Koszty związane ze zwrotem spread’ów kredytobiorcom, choć wysokie, nie powinny stanowić problemu dla banków.

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła w piątek kolejne dwuletnie porozumienie w sprawie elastycznej linii kredytowej (flexible credit line - FCL) dla Polski w wysokości 6,5 mld SDR-ów. Jeśli chodzi o ramy instytucjonalne i polityki gospodarczej, nasz kraj pozytywnie wypada na tle sąsiednich - uważa pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Wykonawczej MFW M. Furusawa. „Polska nadal osiąga korzyści z bardzo mocnych fundamentów i ram polityki gospodarczej. Wzrost gospodarczy pozostaje silny, bezrobocie wciąż spada, a deflacja ustąpiła. Rachunek obrotów bieżących jest niemal zrównoważony, podczas gdy wzrósł poziom rezerw walutowych. System bankowy jest płynny i dobrze dokapitalizowany” czytamy w opinii Furusawy. Wskazuje, że "władze zamierzają kontynuować zrównoważony stan finansów publicznych poprzez utrzymanie deficytu budżetowego w 2017 r. poniżej poziomu 3 proc. PKB, dopuszczalnego Procedurą Nadmiernego Deficytu UE, oraz rozpoczęcie konsolidacji fiskalnej w 2018 r.”. MWF wskazuje na, że niezależnie od siły polskiej gospodarki, ryzyka zewnętrzne, podobne do tych, wymienianych przez Fitch, utrzymują się na podwyższonym poziomie. „Możliwość spowolnienia wzrostu czy problemy w sektorze bankowym strefy euro mogą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę poprzez handel, system finansowy czy poziom zaufania. Szybsza od oczekiwań normalizacja polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych czy zawirowania na rynkach finansowych mogą mieć wpływ na gospodarkę Polski, ze względu na istotne potrzeby pożyczkowe poza krajem. Ponadto, zbliżające się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE czy napięty kalendarz wyborczy w Europie w najbliższych 12 miesiącach zwiększają poziom niepewności” - napisano. Elastyczna linia kredytowa będzie zatem istotnym elementem zabezpieczającym przed ryzykami zewnętrznymi, w połączeniu z elastycznym kursem walutowym i silnymi rezerwami Polski.

Utrzymanie ocen wiarygodności pozostawia złotego pod dominującym wpływem czynników o charakterze globalnym. Jeśli dotychczasowe tendencje będą się utrzymywać, polska waluta ma duże szanse dalej odzyskiwać siły. Szczególnie w przypadku pary USD/PLN (USDPLN, 4.13320 +0.32%, News), otwiera się potencjał do spadków kursu w rejon dawno nieobserwowanego poziomu 4,00. Zakładamy, że kurs EUR/USD (EURUSD, 1.05953 -0.40%, News) będzie w najbliższych tygodniach kontynuował wzrosty w kierunku 1,10. Podstawową kwestią wydaje się to, czy na amerykańskich rynkach akcji uda się utrzymać zwyżki. Stawiamy tutaj duży znak zapytania. Pozostajemy sceptycznie nastawieni do trwania hossy w krótkim terminie. W przypadku wystąpienia silniejszej przeceny, trudno będzie złotemu poprawiać pozycję. Z drugiej strony nie musi to jednocześnie oznaczać ponownej, dynamicznej utraty wartości.

Piątkowe dane z USA (za grudzień) pokazały, że amerykańscy konsumenci mniej entuzjastycznie niż rynek zareagowali na zwycięstwo D. Trumpa w wyborach prezydenckich, przynajmniej jeśli wziąć pod uwagę zainteresowanie dokonywaniem zakupów. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w ostatnim miesiącu roku o 0,6 proc. m/m, a w koszyku kontrolnym, z wyłączeniem obrotów na stacjach paliw, sprzedaży żywności i materiałów budowlanych, o 0,2 proc. Oczekiwano wyższych wyników (0,7 i 0,4 proc.), choć w przypadku pierwszego odczytu dane za poprzedni miesiąc zrewidowano in plus do 0,2 proc. z 0,1 proc. m/m. Ceny producentów (PPI) przyspieszyły o 0,3 proc. m/m i 1,6 proc. r/r, czyli zgodnie z oczekiwaniami. Sentyment mierzony indeksem zaufania Uniwersytetu Michigan (dane wstępne) nie uległa większym zmianom w styczniu. Poprawiły się wskazania dotyczące sytuacji bieżącej, lekko spadły w zakresie perspektyw na najbliższe miesiące. Podniosły się wyraźnie oczekiwania inflacyjne (CPI za 1 rok - 2,6 proc. wobec 2,2 proc. poprzednio). Rynek na dane zareagował łagodnym umocnieniem dolara. Kurs powrócił poniżej poziomu 1,0620. Początek tygodnia przynosi stabilizację notowań.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : http://stooq.pl/

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.31364.3402
USDUSD4.03604.0628
CHFCHF4.42234.4543
GBPGBP5.02145.0521
NOKNOK0.36470.3726
SEKSEK0.36730.3763
DKKDKK0.57530.5853
CZKCZK0.16840.1744
CADCAD2.93332.9761
AUDAUD2.61592.6446
2024-04-24 15:10:02
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij