Cohen obciąża Trumpa

Ciemne chmury zbierają się nad amerykańskim prezydentem. Na razie bez poważniejszych konsekwencji dla rynków finansowych. Dolar od kilku sesji oddaje zyski. Spodziewamy się, że taka tendencja będzie się utrzymywać przez najbliższe tygodnie. Z korzyścią dla złotego i walut EM.

Były prawnik prezydenta D. Trumpa G. Cohen zeznał przed sądem, że w czasie kampanii przed wyborami w 2015 r. został poinstruowany przez „kandydata na federalne stanowisko”, by popełnić przestępstwo płacąc dwóm kobietom za milczenie. Zeznania zwiększają polityczną presję na D. Trumpa przed listopadowymi wyborami do Kongresu, podczas których Demokraci będą próbowali odzyskać większość z Senacie i Izbie Reprezentantów. Rośnie także zagrożenie, że obecny prezydent zostanie poddany procedurze usunięcia z urzędu (impeachment). Dynamika wydarzeń politycznych jak na razie nie przekłada się na rynki. Dolar jest w defensywie od 4 sesji. Spadkowa tendencja waluty USA najpewniej będzie się pogłębiać.

Wpływ na to będą z pewnością miały kolejne dobre informacje w kwestii amerykańskich ceł na przemysł samochodowy. Departament Handlu USA poinformował, że przesuwa termin wydania raportu oceniającego, czy bieżące regulacje taryfowe są zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Dokument mógłby być podstawą do decyzji prezydenta o zwiększeniu ceł importowych. Pierwotnie jego publikację planowano na sierpień. Powodem przesunięcia są negocjacje nowych umów z najważniejszymi partnerami USA w tym sektorze (Meksyk, Kanada, UE). Sekretarz handlu W. Ross nie wyznaczył nowego terminu publikacji. D. Trump poprosił o przygotowanie go 23 maja. Zgodnie z przepisami Departament Handlu ma czas na jego opracowanie do lutego. W przeciwieństwie do sytuacji z przemysłem stalowym i aluminiowym, gdzie decyzje zapadały szybko, podwyższenie ceł było szeroko popierane przez amerykańskie firmy. W przypadku taryf na auta i ich części opinie są podzielone. Opóźnienie wydania raportu to jednak przede wszystkim efekt spotkania prezydenta USA i szefa KE pod koniec lipca oraz postępów w negocjacjach porozumień z krajami NAFTA. Dla rynków, a w szczególności złotego, to dobra informacja, która może sprowokować nową falę wzrostu apetytu na ryzyko i umocnienia polskiej waluty.

W naszej ocenie, im bliżej amerykańskich wyborów do Kongresu, tym więcej napływać będzie pozytywnych dla złotego i rynków informacji. Spodziewamy się jakiejś formy poprawy w relacjach handlowych z Chinami, która skutkować będzie trwalszym, średnioterminowym osłabieniem dolara wspierającym notowania walut emerging markets (EM). Także od strony polityki pieniężnej największego banku centralnego świata powinniśmy w najbliższych tygodniach odnaleźć próby łagodzenia stanowiska w sprawie stóp i przyjętej linii redukowania sumy bilansowej. Fed stanie się łagodniejszy, a wczorajsze uwagi D. Trumpa nt. polityki banku pod przywództwem J. Powella będą jedną z cegiełek budujących tę zmianę podejścia. A wszystko to, by nie pozwolić na dalszą aprecjację dolara. Z korzyścią dla walut EM.

Rząd RP przyjął wstępny projekt budżetu na 2019 r. Wg założeń PKB ma w przyszłym roku zwiększy się o 3,8 proc., inflacja wyniesie 2,3 proc., deficyt budżetowy nie przekroczy 28,5 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych ukształtuje się na poziomie 1,8 proc. PKB. Dochody budżetu państwa mają wynieść 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł. Założenia budżetowe są realistyczne. Większość prognoz wskazuje na wyższą dynamikę PKB w 2019 r. oraz niższą inflację, co oznacza, że raczej nie powinniśmy mieć do czynienia z negatywną niespodzianką, jeśli chodzi o wpływy podatkowe. Niemniej, warto odnotować, że już nie tylko ekonomiści, ale także rząd przygotowuje się na spowolnienie gospodarki, co widać w projekcji PKB.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24544.2624
Flaga USDUSD3.75733.7753
Flaga CHFCHF3.82843.8494
Flaga GBPGBP4.77494.7974
Flaga NOKNOK0.43750.4435
Flaga SEKSEK0.39720.4032
Flaga DKKDKK0.56610.5731
Flaga CZKCZK0.16220.1702
Flaga CADCAD2.84222.8682
Flaga AUDAUD2.59482.6208
2019-06-21 00:02:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij