Czekając na wydarzenia w Europie?

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj o godz. 12:00 Komisja Europejska ma opublikować swoje opinie dotyczące projektów budżetów przedstawionych przez wszystkie 19 krajów strefy euro. W przypadku Włoch spodziewane jest dodatkowy dokument, który może zawierać wytyczne działań wobec rządu w Rzymie. Rynek może się obawiać, że KE zainicjuje procedurę karną przeciwko Włochom. Tymczasem prasa (dziennik La Stampa) donosi dzisiaj, jakoby wicepremier Matteo Salvini był gotów na modyfikacje wydatków w temacie dochodu minimalnego, oraz cofnięcia reformy emerytalnej.

- EUROSTREFA / GRECJA: Agencja Reuters spekuluje na temat możliwych problemów z rolowaniem obligacji przez Europejski Bank Centralny po tym jak pojawiły się opóźnienia w kwestii prywatyzacji, chociaż ostatnie cele fiskalne zostały zrealizowane zgodnie z planem.

- WIELKA BRYTANIA: Theresa May udaje się dzisiaj do Brukseli, aby rozmawiać na temat umowy dotyczącej Brexitu. Według doniesień nadal są różnice w temacie Gibraltaru, rybołówstwa, kwestii handlowych, oraz przede wszystkim tematu backstopu dla Irlandii Północnej i związanej z tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej, oraz czasu trwania okresu przejściowego. Wczoraj pojawiły się informacje, jakoby otoczenie premier było skłonne przyjrzeć się propozycjom eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, które proponuje technologiczne rozwiązania pozwalające na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią (tzw. opcja „max fac”). To jednak jest krytykowane przez stronę UE ze względu na brak stosownych narzędzi technologicznych na obecną chwilę.

- USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: W specjalnym raporcie Biura Przedstawiciela Handlowego USA (USTR), który dotyczy m.in. transferu technologii, zwrócono uwagę, że Chiny wciąż nie zrezygnowały ze swoich nieuczciwych praktyk. Tymczasem zdaniem agencji Moody’s wzrost gospodarczy Chin może w przyszłym roku spowolnić do 6,0 proc. z 6,6 proc. spodziewanych w 2018 r.

Opinia: Dla Amerykanów dzisiaj jest ostatni dzień przed dłuższym weekendem z okazji czwartkowego Święta Dziękczynienia - aktywność z ich strony w piątek zwyczajowo będzie niska. Stąd też wczoraj byliśmy świadkami „ucieczki” od ryzyka, która przełożyła się na spadki na Wall Street, czy też kontynuację dynamicznych spadków cen ropy. Tym razem dolar zachowywał się tak jak wcześniej, kiedy bardziej korzystał z faktu specyficznego statusu bezpiecznej przystani. To echa pewnych obaw dotyczących polityki FED w przyszłym roku, które pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

Dzisiaj uwaga koncentrować się będzie na euro i funcie. W pierwszym przypadku rynek zdaje się liczyć na to, że powaga sytuacji (rosnące napięcia globalne) wymusi dążenie do pewnej formy być może i „naciąganego” kompromisu pomiędzy KE, a włoskim rządem. Pytanie jednak na ile Liga Północna i Ruch 5 Gwiazd będą mówić jednym głosem w temacie ograniczenia proponowanych wcześniej wydatków - warto zwrócić uwagę, że projekt wprowadzenia dochodu minimalnego był pomysłem Ruchu 5 Gwiazd, a nie Ligi. Tym samym tutaj mogą nas czekać pewne polityczne tarcia, które nie przejdą niezauważone. Jednocześnie wydaje się, że KE otworzy dzisiaj Procedurę Nadmiernego Deficytu, chociaż nie wydaje się, aby zakończyła się ona ostatecznie nałożeniem kar finansowych. Innymi słowy, procesy zostaną otwarte, we Włoszech zobaczymy tarcia w koalicji, ale ostatecznie strony spotkają się gdzieś po drodze i znajdą kompromis. Tyle, że to będzie wymagać czasu, a przede wszystkim cierpliwości, której rynek może nie mieć biorąc pod uwagę „globalną nerwowość”. Tym samym euro może być znów pod presją, zwłaszcza, że dodatkowo w piątek poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług, które w listopadzie mogły znów wypaść słabo, co tylko nasili obawy związane z projekcjami makroekonomicznymi na przyszły rok, o których wspomniał jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia szef ECB.

Na układzie EURUSD wczorajsza czarna świeca pokazuje tylko, że im bliżej okolic 1,15, tym podaż jest bardziej agresywna i na razie najbardziej optymistycznym scenariuszem na kolejne kilkanaście dni może być trend boczny w przedziale 1,13-1,15. Przy czym najbliższe dni mogą przynieść zbliżenie się do dolnej bandy.

Wykres dzienny EURUSD

Drugi obserwowany dzisiaj wątek dotyczy funta. Wprawdzie kanclerz Angela Merkel wyraziła dzisiaj nadzieję, że na szczycie UE-Wielka Brytania w niedzielę uda się wypracować porozumienie w temacie Brexitu, to jednak nie odniosła się zbytnio wobec hiszpańskich zarzutów dotyczących zapisów umowy dotyczących Gibraltaru. Media spekulowały wcześniej, że Madryt byłby nawet skłonny zawetować porozumienie, chociaż to wydaje się być mało prawdopodobne (jest to bardziej element presji politycznej, która zostanie rozładowana w kuluarowych ustaleniach). Cały czas największym problemem pozostaje wątek dotyczący irlandzkiego backstopu i związanego z tym okresu przejściowego, w tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej. To, że rząd premier May podał wczoraj, że rozważa propozycje oparte o technologiczne rozwiązania forsowane przez skrzydło eurosceptyków, pokazuje tylko, że premier usilnie szuka możliwych rozwiązań, które pomogłyby zyskać przychylność dla projektu umowy podczas kluczowego głosowania w Izbie Gmin w grudniu. Na razie jednak parlamentarna arytmetyka jest nieubłagana, dopiero jakieś sygnały sugerujące podziały w opozycyjnej Partii Pracy dotyczące poparcia dla umowy Brexitu, mogłyby być tzw. game changer dla rynku funta.

Technicznie GBPUSD jest po ruchu powrotnym po wcześniejszych spadkach, a wczorajsza czarna świeca sugeruje, że fala spadkowa może się odnowić. Rośnie prawdopodobieństwo testowania tzw. trzech kluczowych minimów z ostatnich 4 miesięcy, tj. dołka z 15 sierpnia przy 1,2660, ale i też z 30 października przy 1,2695, oraz minimum z 15 listopada przy 1,2723.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.68444.7110
Flaga USDUSD4.34614.3728
Flaga CHFCHF4.70394.7313
Flaga GBPGBP5.32195.3546
Flaga NOKNOK0.41000.4185
Flaga SEKSEK0.41830.4273
Flaga DKKDKK0.62600.6360
Flaga CZKCZK0.19420.2002
Flaga CADCAD3.17393.2159
Flaga AUDAUD2.89812.9265
2023-03-21 12:59:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij