Dolar powściągliwy wobec sytuacji na giełdach

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane ISM dla usług wypadły znacznie lepiej od spodziewanych 56,5 pkt. W styczniu odczyt sięgnął 59,9 pkt., a mocno w górę poszły też inne subindeksy (cen płaconych, zatrudnienia itd.).

- USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Przedstawiciele Partii Republikańskiej zapowiedzieli wczoraj, że dzisiaj pod głosowanie w Izbie Reprezentantów trafi ustawa pozwalająca na krótkoterminowe finansowanie instytucji federalnych do 23 marca. Rozwiązania mają zawierać też długoterminowe rozwiązania dla funduszy na obronność i służbę zdrowia. Wzrosły też szanse na wypracowanie kompromisu z Demokratami w temacie polityki imigracyjnej (statusu tzw. Dreamersów).

- EUROSTREFA: Opublikowane wczoraj indeksy PMI dla usług w strefie euro wypadły lepiej od pierwotnych szacunków na poziomie 57,6 pkt. (odczyt w styczniu sięgnął 58,0 pkt.). Przemawiający w Parlamencie Europejskim szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że przyspieszenie gospodarki jest wyraźniejsze, niż to wcześniej oczekiwano. Draghi zwrócił jednak uwagę, że zmienności na rynku walutowym może wymuszać uważniejsze monitorowanie trendów inflacyjnych.

- AUSTRALIA: RBA na zakończonym dzisiaj posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych, tak jak oczekiwano (1,50 proc.). Bank centralny zdecydował się podnieść prognozy wzrostu gospodarczego, ale dał do zrozumienia, że proces redukcji bezrobocia, oraz wzrostu inflacji w stronę celu będzie „stopniowy”, co ograniczyło szanse na podwyżkę stóp procentowych na przełomie roku. Poznaliśmy też gorsze dane makro (sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 0,5 proc. m/m, a bilans handlowy pokazał deficyt na poziomie 1,36 mld AUD.

- WIELKA BRYTANIA: The Telegraph spekuluje, że Wielka Brytania będzie zmuszona przyjąć 37 unijnych dyrektyw podczas tzw. okresu przejściowego, z czego niektóre mogą wzbudzić duże kontrowersje.

Opinia: Dzisiaj znacznie większe emocje są na rynkach akcji, gdyż na walutach inwestorzy zachowują większą powściągliwość. Dolar nieco oddaje pola po wczorajszym umocnieniu, na które złożyło się kilka rzeczy: seria lepszych danych (rynek pracy i indeksy ISM) dająca argumenty za scenariuszem wzrostu oczekiwań wobec potencjalnych posunięć FED w tym roku, oraz pokrywanie otwieranych wcześniej masowo krótkich pozycji w amerykańskiej walucie.

Po silnej wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, emocje zaczynają opadać. W efekcie dolar zyskuje dzisiaj nieznacznie w relacjach z „bezpiecznymi przystaniami”, czyli jenem i frankiem. Na wykresie USD/JPY (USDJPY, 109.058 -0.07%, News) mamy odbicie z okolic 108,45. Warto zwrócić uwagę, że silne spadki obserwowane wczoraj i dzisiaj rano, nie wpłynęły znacząco na ułożenie dziennych wskaźników. Paradoksalnie to cofnięcie można zakwalifikować jako ruch powrotny, po którym powrócimy do zwyżek.

Dodatkowym wsparciem dla dolara mogą okazać się dzisiejsze wyniki głosowania w Izbie Reprezentantów nad ustawą zapewniającą finansowanie dla instytucji państwowych do 23 marca. Republikanie wykazują w tej względzie optymizm, co widać też w woli szukania kompromisu z Demokratami w kwestii istotnych dla tej partii tematów w polityce imigracyjnej. Tym samym mógłby zniknąć „psychologiczny nawis”, który ciążył dolarowi w ostatnich dniach. Zresztą coraz lepiej zaczyna wyglądać na wykresie koszyk BOSSA USD. Wczorajsze wzrosty doprowadziły do wybicia się ponad krótkoterminowy opór przy 76 pkt.

Wykres dzienny USD/JPY

Wykres dzienny BOSSA USD

Na EUR/USD (EURUSD, 1.23974 +0.17%, News) zmienność nie jest aż tak duża. Wykres porusza się w rejonach 1,2360 (wsparcie) i 1,2425 (opór). Wczorajsze wystąpienie Draghiego w Parlamencie Europejskiej nie było wsparciem dla euro. Wprawdzie rozmowy w sprawie koalicji w Niemczech posuwają się do przodu, to ostateczne głosowanie członków SPD nad porozumieniem z chadekami dopiero za kilka tygodni. Wcześniej rynek skupi się na kwestii Włoch, które mogą podnieść emocje przed 4 marca. Patrząc na dzienny wykres EUR/USD uwagę zwraca wybicie kluczowego wsparcia na oscylatorze RSI 9, co może zapowiadać większą korektę notowań w przeciągu nadchodzących dni.

Wykres dzienny EUR/USD

Dzisiaj większą uwagę warto będzie poświęcić dolarowi nowozelandzkiemu ze względu na zaplanowaną na godz. 22:45 publikację kwartalnych danych z rynku pracy (koszty pracy, stopa bezrobocia, dynamika zatrudnienia). Dzisiaj NZD to najmocniejsza waluta w grupie G-10, co trudno jednoznacznie wyjaśnić. Wytłumaczeniem mogą być przetasowania na AUD/NZD po tym jak informacje z Australii (w tym przekaz RBA) zaważyły na notowaniach dolara australijskiego. Układ dziennych wskaźników na NZD/USD zdaje się sugerować, że każde podbicie w górę może być okazją podłączenia się pod zbliżające się spadki tej pary w perspektywie kilkunastu dni.

Wykres dzienny NZD/USD

(Marek Rogalski - analityk` walutowy` Domu Maklerskiego BOŚ - DM BOŚ)

źródło: www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25424.2712
Flaga USDUSD3.78783.8058
Flaga CHFCHF3.83663.8576
Flaga GBPGBP4.71104.7335
Flaga NOKNOK0.43910.4451
Flaga SEKSEK0.40250.4085
Flaga DKKDKK0.56740.5744
Flaga CZKCZK0.16240.1704
Flaga CADCAD2.89582.9218
Flaga AUDAUD2.64982.6758
2019-07-18 01:36:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij