Dolar z kolejnymi problemami

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

EUROSTREFA:

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, przyznała wczoraj, że niski kurs euro sprzyja generowaniu wysokiej nadwyżki handlowej. Wskazał jednak, że za kurs waluty odpowiada polityka banku centralnego. Dodała, że większe inwestycje w Niemczech mogłyby wpłynąć na zmniejszenie wspomnianej nadwyżki.

Wczoraj mieliśmy spotkanie Eurogrupy z greckimi władzami - nie udało się jednak wypracować porozumienia, które pozwoliłoby na wypłatę kolejnej transzy pomocy - nadal krytyczny pozostaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego zdaniem warto rozmawiać o możliwej redukcji ogromnego zadłużenia - tym samym przedstawiciele MFW nie chcą brać udziału w obecnej formule założeń Eurogrupy.

Dzisiaj rano poznaliśmy wstępne szacunki indeksów PMI w maju dla strefy euro - wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 57 pkt. z 56,7 pkt., a dla usług spadł do 56,2 pkt. z 56,4 pkt. (w pierwszym przypadku nieznacznie przewyższyliśmy prognozy, w drugim odwrotnie).

Lepszy od prognoz był odczyt niemieckiego indeksu Ifo (nastrojów w biznesie) - wzrost w maju do 114,6 pkt. z 113 pkt. (szacunki zostały pobite też w przypadku indeksu bieżącej kondycji, oraz przyszłych oczekiwań).

WIELKA BRYTANIA: Tragiczne wydarzenia w Manchesterze - zamach terrorystyczny po koncercie wczoraj w nocy - są ofiary śmiertelne i ranni. Politycy zdecydowali o zawieszeniu kampanii przed wyborami zaplanowanymi na 8 czerwca.

Prasa (Washington Post) spekuluje, jakoby Donald Trump miał w marcu prosić dwóch wysoko postawionych pracowników służb wywiadowczych, aby pomogli mu „wyciszyć” śledztwo FBI dotyczące powiązań z Rosjanami. Tymczasem jutro będziemy mieć oficjalne zeznania byłego szefa FBI na ten temat.

Z opublikowanych przez Biały Dom założeń budżetowych wynika, że będzie on poszukiwał cięć wydatków społecznych na kwotę 3,6 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat, aby doprowadzić w tym okresie do zbilansowania budżetu. Propozycje obszarów w których mają być poszukiwane wspomniane oszczędności zostały już skrytykowane przez Demokratów (tradycyjnie), ale i też przez polityków Partii Republikańskiej. Z analogiczną krytyką spotkały się już propozycje budżetowe na 2018 r. Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell stwierdził, że te propozycje „nie są nasze”.

Opinia: Amerykańska prasa nie odpuszcza Donaldowi Trumpowi (rewelacje Washington Post), co może mieć wpływ na sentyment rynku przed jutrzejszymi zeznaniami byłego szefa FBI. Chociaż to pomału przeradza się w formułę politycznych przepychanek, jakie będą trwać miesiącami. W ostatnich wpisach zwracałem uwagę, że dla rynków finansowych kluczowe będzie to, jak będą postępować prace nad ustawami gospodarczymi i podatkowymi Trumpa. Po piątkowych informacjach sugerujących, że ustawa nt. reformy ubezpieczeń zdrowotnych być może będzie pisana de-facto od nowa (co wydłuży cały proces legislacji, a jest ona kluczowa, aby móc oszacować przyszłą ścieżkę polityki fiskalnej), dzisiaj mamy kolejne problemy. Pomysły Białego Domu, aby wyraźnie ciąć wydatki w wielu obszarach, po to, aby w ciągu najbliższych 10 lat zbilansować budżet, spotykają się z krytyką posłów Partii Republikańskiej - podobnie, jak propozycje na 2018 r. Wniosek? Niestety rośnie prawdopodobieństwo, że ustawy dotyczące podatków, oraz deregulacji gospodarki zostaną w dużej mierze zmodyfikowane przez Republikanów, co ostatecznie da mniejszy od oczekiwanego efekt dla gospodarki (w efekcie odbije się to też na kształcie przyszłej polityki FED). Innymi słowy dolar ma powody do dalszej przeceny. Warto będzie też uważnie obserwować amerykański rynek akcji.

Na wykresie FUSD (US Dollar Index) widać, że trend spadkowy ma się dobrze. Najbliższe wsparcie to rejon 96,40 pkt., gdzie przebiega 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego dla zwyżek z II półrocza ub.r. Może ono dać pretekst do krótkotrwałej korekty, ale nic poza tym. Ostatnio widać rosnącą zależność dolara z zachowaniem się cen długoterminowych 10-letnuch obligacji rządu USA (na poniższym wykresie FNOTE jest w odwróconej skali).

Wykres tygodniowy FUSD i FNOTE 10 (odwrócona skala)

Wykres tygodniowy FUSD

Wczorajsze słowa Angeli Merkel nt. taniego euro, oraz relatywnie dobre dane dzisiaj (szacunki PMI i odczyt IFO z Niemiec) stanowią wsparcie dla wspólnej waluty. Rynek nie przejął się zbytnio nieudanym wynikiem rozmów Eurogrupy z Grecją, gdyż obie strony wyraziły wolę do kontynuacji negocjacji, a do lipca, kiedy to powinna zostać przekazana kolejna transza pomocy, jest jeszcze nieco czasu. Teraz uwagę przykuje jutrzejsze wystąpienie Mario Draghiego na konferencji w Madrycie, które może wpłynąć na oczekiwania związane z posiedzeniem ECB, 8 czerwca. Euro może znaleźć pretekst do nieznacznej korekty, jeżeli szef ECB będzie ucinał spekulacje związane z tym, że już teraz Bank zdecyduje się na kolejne zmiany w treści komunikatu przybliżające do przedstawienia na jesieni założeń wyjścia z ultra-luźnej polityki. Niemniej technicznie EUR/USD (EURUSD, 1.12542 +0.15%, News) właśnie naruszył górne ograniczenie przyspieszonego kanału wzrostowego i jest na dobrej drodze do testowania okolic szczyt z listopada ub.r. przy 1,1299.

Wykres dzienny EUR/USD

Zamach terrorystyczny w Manchesterze nie zaszkodził zbytnio funtowi. Nie podbił też wyceny jena, który w takich sytuacjach zyskuje. Niemniej para GBP/JPY pozostaje jedną z ciekawszych propozycji na najbliższe tygodnie. Z jednej strony ryzyka związane z rozpoczynającymi się 19 czerwca najprawdopodobniej dość trudnymi negocjacjami związanymi z Brexitem, a z drugiej prawdopodobieństwo dalszych rozczarowań tzw. Trumptrade, może podbijać globalną awersję do ryzyka i wycenę jena.

Wykres dzienny GBP/JPY

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24644.2634
Flaga USDUSD3.72953.7475
Flaga CHFCHF3.81603.8370
Flaga GBPGBP4.75004.7725
Flaga NOKNOK0.43650.4425
Flaga SEKSEK0.40140.4074
Flaga DKKDKK0.56650.5735
Flaga CZKCZK0.16250.1705
Flaga CADCAD2.82382.8498
Flaga AUDAUD2.59162.6176
2019-06-25 13:47:41
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij