John Taylor bliżej stanowiska szefa FED, dolar zyskuje


KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. indeksu aktywności sektora przetwórczego w regionie Nowego Jorku (NY FED Mfg.) wypadły najlepiej od 3 lat (wskaźnik wzrósł do 30,2 pkt. wobec szacowanych 20,5 pkt.). Niemniej subindeks nowych zamówień obniżył się do 18 pkt. z 24,9 pkt. Wieczorem agencja Bloomberg doniosła powołując się na źródła w Białym Domu zaznajomione ze sprawą, że ekonomista Uniwersytetu Stanford, prof. John Taylor zrobił bardzo dobre wrażenie na prezydencie Donaldzie Trumpie, podczas godzinnej rozmowy dotyczącej jego ewentualnej nominacji na stanowisko szefa FED. Jednocześnie spadają szanse Kevina Warsha. Trump spotka się jeszcze z Janet Yellen w najbliższy czwartek.

- AUSTRALIA: Opublikowane zapiski z posiedzenia RBA w dniu 3 października potwierdziły oczekiwania, co do kontynuacji ostrożnej polityki przez bank centralny - ewentualne posunięcia będą zależeć od sytuacji gospodarczej, która jak zwrócono uwagę zaczyna się poprawiać po słabszym II kwartale. Powtórzono, że głównym elementem ryzyka pozostaje niska dynamika płac, oraz ogromne zadłużenie gospodarstw domowych.

- NOWA ZELANDIA: Dane nt. inflacji CPI za III kwartał, jakie zostały opublikowane wczoraj przed północą, wypadły lepiej od oczekiwań. Dynamika cen wyniosła 0,5 proc. k/k i 1,9 proc. r/r wobec szacowanych 0,4 proc. k/k i 1,8 proc. r/r. Z kolei lider niewielkiej nacjonalistycznej partii New Zealand First wciąż nie ogłosił z kim będzie chciał budować koalicję rządową.

- WIELKA BRYTANIA: Po wczorajszym spotkaniu premier May z szefem Komisji Europejskiej, oraz głównym negocjatorem ws. Brexitu zgodzono się, co do tego, że negocjacje „powinny zostać przyspieszone w najbliższych miesiącach”, ale nie podano szczegółów jak miałoby się to dokonać. Dzisiaj o godz. 10:30 opublikowane zostały dane nt. inflacji CPI we wrześniu, które okazały się być zgodne z oczekiwaniami na poziomie 0,3 proc. m/m i 3,0 proc. r/r. Inflacja bazowa CPI wzrosła z kolei o 0,2 proc. m/m i 2,7 proc. r/r (szacowano 0,3 proc. m/m i 2,7 proc. r/r). Minimalnie słabsze były dane nt. inflacji producenckiej - bazowa PPI nie uległa zmianie w relacji m/m, a w ujęciu r/r wzrosła o 2,5 proc.

- EUROSTREFA: Inflacja HICP we wrześniu potwierdziła wcześniejsze szacunki na poziomie 0,4 proc. m/m i 1,5 proc. r/r. Dzisiaj poznaliśmy też odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który w październiku wzrósł mniej niż oczekiwano (17,6 pkt. wobec 17,0 proc. we wrześniu, oraz przy prognozie 20,0 pkt.)

Opinia: Według ostatnich doniesień agencji Bloomberg, to profesor John Taylor, autor słynnej reguły w polityce monetarnej, może zastąpić „jastrzębiego” Kevina Warsha w wyścigu do fotela szefa FED. Prezydent Donald Trump miał być pod dużym wrażeniem po spotkaniu z profesorem, którego mocnymi atutami są doświadczenie, w tym ze współpracy z poprzednimi republikańskimi prezydentami. Czy Trump będzie, zatem wybierać pomiędzy Taylorem, a obecnym wiceprezesem Jerome Powellem? A może ostatecznie będzie to „bitwa” pomiędzy dwoma wizjami polityki pieniężnej - „jastrzębią” firmowaną przez Taylora, którego model już teraz zakładałby wyższe stopy procentowe, a „ostrożnościowym” podejściem Janet Yellen (której „godnym” następcą byłby Powell)? Według źródeł prezydent ma spotkać się jeszcze z Yellen w najbliższy czwartek. Niewykluczone, że ostatecznie wybór będzie dokonywany pomiędzy Taylorem, a Yellen, gdyż Powell może ostatecznie odpaść z wyścigu, gdyż nie „siedzi” tak głęboko w tematach polityki monetarnej.

Po spekulacjach Bloomberga notowania Taylora skoczyły w górę, a w ślad za tym umocnił się amerykański dolar. Pośrednio pomogły w tym dość dobre dane nt. indeksu aktywności w nowojorskim przemyśle, jakie poznaliśmy wczoraj po południu. Niemniej to dzisiejszy kalendarz dla USA jest ciekawszy - kluczowe będą publikowane o godz. 15:15 dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu (mediana zakłada odbicie o 0,2 proc. m/m). Pamiętajmy - był to sezon huraganów, stąd też odczyt może być pewną zagadką i stąd też jego interpretacja nie powinna być „zero-jedynkowa”.

Na wykresie koszyka dolara FUSD mamy pozytywny sygnał w postaci powrotu ponad opór przy 93,14 pkt. To zwiększa prawdopodobieństwo realizacji scenariusza powrotu w stronę ostatniego szczytu przy 94,10 pkt.

Źródło: https://www.predictit.org/Market/3306/Who-will-be-Senate-confirmed-Fed-Chair-on-February-4%2C-2018

Wykres tygodniowy FUSD

Wykres dzienny EUR/USD (EURUSD, 1.17670 -0.26%, News)

Na wykresie EUR/USD widać, że podaż zaczyna przejmować kontrolę. Oddalamy się od bariery 1,18, a rosną szanse na testowanie strefy wsparcia 1,1680-1,1715. Oznaczenia dla formacji R-G-R pozostają aktualne. Dzisiejsze dane makro (słabsze odbicie indeksu ZEW w Niemczech) nie dały paliwa dla euro, któremu nadal ciąży niepewność dotycząca sytuacji w Katalonii (Madryt dał czas premierowi Puigdemontowi do czwartku, ale jednocześnie podejmuje inne decyzje zmierzające do rozbicia obozu separatystów), a także spekulacje dotyczące posiedzenia EBC zaplanowanego na 26 października.

Wciąż ekstremalnie ciekawa pozostaje sytuacja na rynku funta. Misja premier May w Brukseli nie przyniosła na razie konkretów - jest mało prawdopodobne, aby jakieś rzeczowe deklaracje ws. Brexitu pojawiły się po czwartkowym szczycie przywódców UE. Wprawdzie po wczorajszym spotkaniu obie strony były zgodne, że negocjacje należy przyspieszyć, ale czy nie jest to pusty slogan? Funt już wczoraj zachowywał się słabiej, nadzieją dla popytu były jeszcze dzisiejsze dane nt. inflacji CPI, ale ta wypadła zgodnie z szacunkami, nie dodając tym samym punktów do ewentualnej spekulacji nad podwyżką stóp ze strony Banku Anglii w najbliższych miesiącach.

Na wykresie GBP/USD (GBPUSD, 1.32454 -0.05%, News) kluczowe wsparcie to rejon 1,3222 i dalej okolice 1,3190, gdzie krzyżują się dwie linie trendu, w tym ta kluczowa, bo prowadzona od dołka ze stycznia b.r. Złamanie tych poziomów będzie sygnałem powrotu do koncepcji spadkowej, przy czym ta fala zniżek mogłaby być bardziej dynamiczna od poprzedniej (od 20 września).

Wykres dzienny GBP/USD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : http://stooq.pl/

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.25204.2690
Flaga USDUSD3.78873.8067
Flaga CHFCHF3.79273.8137
Flaga GBPGBP4.75074.7732
Flaga NOKNOK0.43180.4378
Flaga SEKSEK0.39760.4036
Flaga DKKDKK0.56710.5741
Flaga CZKCZK0.16270.1707
Flaga CADCAD2.81822.8442
Flaga AUDAUD2.58982.6158
2019-06-17 23:40:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij