Korekta na dolarze

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- TURCJA: Moody’s obniżył ratingi dla 20 tureckich banków wskazując na rosnące ryzyko dla sektora w kontekście nadmiernego zadłużenia w walutach obcych. Z kolei minister finansów Turcji Berat Albayrak stwierdził wczoraj, że nie widzi nadmiernych ryzyk dla banków, oraz gospodarki. Tymczasem indeks zaufania w gospodarce spadł w sierpniu do najniższego poziomu od marca 2009 r., czyli apogeum globalnego kryzysu po upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers. Po rynku krążą plotki, że Turcy będą zmuszeni poprosić o pomoc Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wczoraj spekulacje na temat bezpośredniej pomocy dla Ankary zdementowały natomiast władze Niemiec.

- USA/ KANADA/ NAFTA: Sekretarz Skarbu USA nie wykluczył wczoraj, że negocjacje z Kanadą na temat nowej wersji umowy NAFTA mogą zakończyć się jeszcze w tym tygodniu, gdyż spornych kwestii nie jest wiele. Tymczasem przedstawiciel Kanady (min. Freeland) przyznał, że spotkanie z przedstawicielem USA (Lighthizer) było dość owocne i strony powrócą do rozmów jeszcze dzisiaj. Tamtejsza prasa spekuluje, że rząd w Ottawie mógłby poczynić pewne ustępstwa, chociażby w temacie rynku mleka.

- USA/ CHINY/ WOJNY WALUTOWE: Sekretarz ds. handlu USA przyznał wczoraj, że rozmowy handlowe z przedstawicielami Chin w ubiegłym tygodniu nie przyniosły przełomu. Dał do zrozumienia, że Donald Trump chce się przekonać jak dotychczasowa polityka nakładania wysokich ceł wpływa na przebieg negocjacji.

- USA/ FED: Senat zaakceptował kandydaturę ekonomisty Richarda Clarida, jako wiceprezesa FED.

Opinia: Środa przynosi próbę technicznego odreagowania ostatniej przeceny dolara. Pewien „entuzjazm” z początku tygodnia będący wynikiem informacji nt. zawarcia porozumienia handlowego pomiędzy USA, a Meksykiem, zaczyna być zastępowany przez inne tematy. A tutaj sprawy nie są takie proste. Nie jest pewne, na ile Kanada zgodzi się szybko dołączyć do porozumienia USA-Meksyk, chociaż rząd w Ottawie wydaje się być gotów na pewne ustępstwa. Zresztą w temacie notowań CAD’a, to kluczowym tematem w najbliższych dniach może stać się zaplanowany na jutro odczyt PKB za II kwartał. Na wykresie USDCAD prezentowanym poniżej widać, że istnieje pewne pole do korekcyjnego odbicia po spadku z ostatnich dni.

Z kolei wątek chiński nie wygląda źle, ubiegły tydzień pokazał, że strony wykazują pewną wolę do rozmów, a Ludowy Bank Chin chce stabilizować kurs juana, to jednak komentarze Sekretarza Rossa mogą być sygnałem, że Waszyngton będzie chciał „grać” na zmiękczenie stanowiska Pekinu, który bardziej, niż Waszyngton będzie gospodarczo tracić na wojnach handlowych. Zresztą warto wspomnieć o artykule w chińskiej prasie z początku tygodnia, gdzie pojawiły się ostrzeżenia przed wyhamowaniem dynamiki eksportu z Państwa Środka w drugiej połowie roku. Na wykresie USDCNH widać próbę technicznego odbicia po ostatnim spadku, chociaż może być ono zostać zatrzymane przez linię trendu spadkowego przy 6,86.

Słabo wygląda natomiast temat Turcji. Cięcie ratingów dla tureckich banków może tylko „rozdmuchać” problem, który i tak prędzej, czy później się pojawi, a pojawiające się spekulacje o międzynarodowej pomocy dla Ankary, tylko będą eskalować emocje w najbliższych tygodniach. Największym problemem wydaje się brak konstruktywnych działań i zrozumienia skali problemu przez tureckie władze - Erdogan skupił w swoich rękach pełnię władzy, osadzając w rządzie „podległych sobie” ludzi, ale słabych merytorycznie (przykładem jest minister finansów). Na wykresie USDTRY, czy EURTRY widać, że prędzej czy później szczyty z połowy sierpnia b.r. zostaną powtórzone. Tymczasem im głośniej będzie o Turcji, tym większy będzie mieć to wpływ na notowania euro (problemy tureckich instytucji finansowych mogą zaciążyć na europejskich bankach). Zresztą indeks obrazujący europejskie banki (FEUBANKS na platformie BOSSA FX) zachowuje się słabo już od dłuższego czasu.

Na układzie dziennym EURUSD widać, jak na razie cofnięcie po wczorajszej próbie wyjścia ponad 1,17 i krótkotrwałym wybiciu ponad opór 1,1715. Nie można wykluczyć, że korekta może się przedłużyć sprowadzając nas w okolice 1,16, a później 1,1550.

Wykres dzienny USDCAD

Wykres dzienny USDCN

Wykres dzienny EURTRY

Wykres dzienny FEUBANKS

Wykres dzienny EURUSD

(Sporządził : Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.29554.3216
USDUSD4.00924.0360
CHFCHF4.39744.4294
GBPGBP4.99795.0286
NOKNOK0.36630.3742
SEKSEK0.36790.3769
DKKDKK0.57270.5827
CZKCZK0.16800.1740
CADCAD2.92772.9705
AUDAUD2.60912.6378
2024-04-24 04:47:00
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij