Merkel zaskakuje. PLN w ślad za globalnymi trendami

Wczorajsza sesja przyniosła kilka koniecznych do odnotowania informacji ważnych z punktu widzenia średnioterminowych perspektyw zachowania rynków finansowych. Kanclerz A. Merkel zrezygnowała z ubiegania się w grudniu o fotel przewodniczącej partii CDU. Sprawowała ten urząd 18 lat. Zamierza pozostać na stanowisku kanclerz Niemiec do końca bieżącej kadencji w 2021 r., ale nie będzie starała się o następną. Nie planuje także obejmować żadnej pozycji w strukturach Unii Europejskiej. Na informację rynek zareagował osłabieniem euro. Straciły też niemieckie obligacje (rentowność 10-latek wzrosła o 3-4 pkt proc.).

Odreagowanie miało natomiast miejsce na rynkach akcji. Indeksy w Europie rosły po doniesieniach o planowanej obniżce podatków na zakup nowych aut przez władze Chin. Cięcie ma dotyczyć samochodów z silnikiem nie większym niż 1.6 litra i wynieść od 5-10 proc. Działanie ma ożywić słabnący rynek motoryzacyjny w Państwie Środka, który wg prognoz z powodu wojny celnej i pogorszenia nastrojów konsumentów skurczy się w tym roku po raz pierwszy od 1990 r. Chiny to największy i potencjalnie najbardziej zyskowny rynek dla największych producentów aut. Volkswagen generuje tam ponad połowę zysków, zaś General Motors zarabia najwięcej po rodzimym rynku w USA. Spowolnienie w branży wskazywane jest przez firmy jako główne ryzyko niższych niż prognozowane przychodów w tym roku (Daimler). Planowane rozwiązania są więc pozytywnie przyjmowane na Starym Kontynencie. To szczególnie istotnie w sytuacji, gdy wciąż do końca niewykluczone jest wprowadzenie amerykańskich ceł na samochody.

Z doniesień dotyczących stricte złotego, japońska agencja Rating and Investment Information (R&I) potwierdziła wczoraj ocenę kredytową Polski w walucie obcej na poziomie „A-” i podwyższyła jego perspektywę do stabilnej z negatywnej. To druga po niedawnej podwyżce ratingu przez amerykańską agencję Standard&Poor’s decyzja poprawiająca notowania polskiego długu. „Deficyty fiskalne Polski obniżają się, a zadłużenie rządowe znajduje się na spadkowej ścieżce. Działania polityczne, w tym obniżenie wieku emerytalnego do tej pory nie obciążyły zanadto budżetu”, napisano w uzasadnieniu. „Biorąc pod uwagę te czynniki, a także (...) kontrolę strony wydatkowej, jest mało prawdopodobne, by pozycja fiskalna Polski pogorszyła się. Ponadto oczekuje się, że polska gospodarka pozostanie w przewidywalnej przeszłości mocna”, dodano.

Złotemu to jednak nie pomogło. W ślad za globalnymi trendami i dalszym odwrotem od ryzyka tracił on wczoraj na wartości. Pomijając silnie przecenione meksykańskie peso (-2 proc.), złoty i waluty regionu zachowywały się wczoraj najgorzej w koszyku emerging markets. Najbardziej zyskiwały turecka lira, południowoafrykański rand oraz brazylijski real (po wyborach prezydenckich). Krótkoterminowe perspektywy złotego nie są najlepsze. Przez najbliższy, obfitujący w wydarzenia i ważne publikacje (dane PMI, CPI, non-farm payrolls, a także wybory w USA) oraz poprzedzielany świętami okres końca października i I poł. listopada, podlegać on może większym wahaniom. Wzrost zmienności nie będzie raczej służyć jego wzmocnieniu. Lepszej postawy (niezmiennie) spodziewamy się pod koniec tego i w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.53114.5571
Flaga USDUSD3.72763.7516
Flaga CHFCHF4.12594.1499
Flaga GBPGBP5.27615.3056
Flaga NOKNOK0.44990.4559
Flaga SEKSEK0.44630.4523
Flaga DKKDKK0.60680.6148
Flaga CZKCZK0.17490.1809
Flaga CADCAD3.07303.1070
Flaga AUDAUD2.91392.9479
2021-05-12 00:11:16
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij