Problem z aktywnością?

KLUCZOWE INFORMACJE Z OSTATNICH GODZIN MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA RYNKI:

- Donald Trump złożył w nocy podpis pod przyjętą wcześniej przez Kongres ustawą, która wspiera demokratyczne przemiany w Hong-Kongu. Chiny oficjalnie zaprotestowały przestrzegając USA, aby nie mieszały się w wewnętrzne sprawy, a szef tamtejszego MSZ nie wykluczył podjęcia „stanowczych środków zaradczych”. Ta informacja zaważyła na zachowaniu giełdowych indeksów w Azji, oraz kontraktów na USA. Ruchy są jednak niewielkie, podobnie jak na otwarciu w Europie. W przestrzeni FX spokój, chociaż widać presję na chińskiego juana i pośrednio dolara australijskiego, któremu mogły zaszkodzić słabsze od oczekiwań dane nt. nakładów inwestycyjnych w firmach (spadek o 0,2 poc. k/k w III kwartale).

- Najsilniejszą walutą w przestrzeni G-10 jest brytyjski funt, po tym jak kolejne szacunki (sondaż YouGov) zdają się potwierdzać, że konserwatyści premiera Johnsona mogą liczyć na komfortową większość w Izbie Gmin po grudniowych wyborach. (359 miejsc na 650 ogółem).

- Lepsze od szacunków dane nt. sprzedaży detalicznej w Szwecji, jakie opublikowano dzisiaj rano, nie poprawiły pozycji korony szwedzkiej. Odczyt wskazał na odbicie w październiku o 0,2 proc. m/m i 3,3 proc. r/r.

- Dzisiaj w kalendarzu: dane nt. koniunktury gospodarczej za listopad w strefie euro (godz. 11:00), oraz szacunki inflacji konsumenckiej w Niemczech (godz. 14:00). Rynek w USA nie pracuje ze względu na Święto Dziękczynienia.

OPINIA ANALITYKA: PROBLEM Z AKTYWNOŚCIĄ…

Prezydent Donald Trump nie miał realnej możliwości zawetowania ustawy, która przeszła wcześniej przez Kongres poparta głosami członków jego własnej Partii Republikańskiej. Inaczej dałby preteksty o „grillowania” przez media i opozycję, a w tym momencie (kiedy w sondażach przegrywa z kandydatem Demokratów) potrzebna jest mu „propaganda sukcesu”. Zresztą ustawa o wspieraniu demokratycznych przemian w Hong Kongu ma raczej znaczenie symboliczne i w analogiczny sposób należy interpretować „protesty” Chin, jakie pojawiły się wczoraj w nocy. Nie sądzę, aby był to realny argument za opóźnieniem oficjalnego podpisania „pierwszej fazy” umowy handlowej pomiędzy USA, a Chinami, chociaż może być wykorzystana, jako pretekst do przykrycia prawdziwych tematów - interesów politycznych Trumpa, braku porozumienia w kwestii cofnięcia części nałożonych już taryf, braku zgody w drażliwych tematach, jak transfer technologii, czy też subsydia dla państwowych firm. Może, ale nie musi. Chińczycy dawali już do zrozumienia, że powinno się odseparować oba wątki, a ostatnie słabsze dane makro zdają się sugerować, że zależy im na podpisaniu porozumienia, które przynajmniej „zamrozi” konflikt na obecnym poziomie. Z kolei Trump w pewnym sensie nie może nazbyt długo powtarzać, że porozumienie jest na „ostatniej prostej”, bo w pewnym momencie przestanie być wiarygodny. W oczach Chińczyków będzie też zbyt „miękki”, jeżeli zdecydowałby się przełożyć termin wdrożenia wyższych stawek celnych, jakie są planowane na 15 grudnia, bo to oznaczałoby, że mógłby tak zrobić jeszcze wiele razy…

Dzisiaj mamy handel przy niskiej aktywności ze względu na Święto Dziękczynienia w USA i podobnie będzie też jutro, a w tle wątek wspomnianego Hong-Kongu. Na tym próbuje korzystać jen i frank (bezpieczne przystanie), a także dolar. Zmiany jednak nie są duże, aby móc uznać je za wiarygodne wskazania na kolejne dni. Niemniej początek grudnia może być nieco bardziej nerwowy, jeżeli inwestorzy nie zobaczą informacji o tym, że strony (USA i Chiny) zmierzają w stronę zawarcia porozumienia handlowego przed 15 grudnia. Ale nie jest to mocny scenariusz bazowy…

Spójrzmy na wykres koszyka dolara FUSD - tu nadal nie ma jasnego rozstrzygnięcia, gdyż rejon 98,30 pkt., który jest mocnym oporem nie został złamany.

Wykres tygodniowy FUSD

Zerknijmy też na układ USDCNH. Juan dzisiaj słabnie, ale można to wpisać w scenariusz odbicia po spadkach z ostatnich dni, o ile nie dojdzie do wyraźnego złamania oporu w rejonie 7,0292. Dzienne wskaźniki zdają się nadal preferować scenariusz spadkowy, co teoretycznie można by podpiąć pod oczekiwania związane z tym, że w grudniu jednak dojdzie do podpisania umowy.

Wykres dzienny USDCNH

W gronie walut europejskich największą uwagę przyciąga funt. Na ujęciu GBPUSD widać, że dotarliśmy w rejon górnego ograniczenia, jakim jest strefa oporu 1,2930-55. To może stwarzać pretekst do korekty w stronę 1,29. Kluczem dla funta jest ocena, kiedy rynek zacznie ignorować wątek możliwej wygranej torysów w wyborach, a zacznie uwzględniać mniej dyskontowane gospodarcze skutki samego Brexitu i możliwych działań Banku Anglii w pierwszej połowie 2020 r.

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

 

źródło : www.stooq.pl

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.30184.3284
USDUSD4.00574.0325
CHFCHF4.39064.4226
GBPGBP5.01375.0444
NOKNOK0.36370.3716
SEKSEK0.36570.3747
DKKDKK0.57370.5837
CZKCZK0.16870.1747
CADCAD2.92892.9717
AUDAUD2.61752.6462
2024-04-26 08:55:15
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij