TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutki Fed, PKB USA, budżet Trumpa, szczyt OPEC, PMI w Europie

22.05.2017, warszawa (PAP) - Nadchodzące dni obfitować będą w istotne dla zachowania rynków wydarzenia. W środę Fed opublikuje minutki z majowego posiedzenia. We wtorek Biały Dom przedstawi w Kongresie szczegóły budżetu na 2018 r., a w Europie poznamy indeksy PMI ze strefy euro. W piątek podany zostanie II odczyt PKB USA. W czwartek OPEC prawdopodobnie przedłuży umowę o cięciu wydobycia ropy.

MINUTKI FED A KONIUNKTURA W STANACH

Amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje w środę zapis przebiegu majowego posiedzenia. W centrum uwagi znajdzie się ocena spowolnienia w gospodarce USA na początku roku oraz dyskusja na temat redukcji sumy bilansowej.

W komunikacie po posiedzeniu w maju Fed ocenił, iż spowolnienie gospodarki Stanów Zjednoczonych w I kw. było prawdopodobnie "przejściowe" i należy kontynuować stopniową normalizację polityki monetarnej.

PKB USA w I kw. 2017 r. wzrósł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 1,0 proc., po 2,1 proc. w IV kw. 2016 r.

II wyliczenie PKB poznamy w piątek. Oczekuje się odczytu na poziomie 0,9 proc. kdk SAAR.

Część danych za kwiecień z USA może wskazywać na postępujące ożywienie w gospodarce USA. W ujęciu mdm w kwietniu wzrosła: liczba sprzedanych aut, liczba nowo utworzonych miejsc pracy poza rolnictwem (po wyjątkowo niskim odczycie w marcu), produkcja przemysłowa (najmocniejszy wzrost mdm od 3 lat) oraz wskaźnik aktywności ISM poza przemysłem. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu do 4,4 proc., czyli do najniższego poziomu w obecnym i poprzednim cyklu koniunkturalnym. In minus zaskoczyły natomiast dane z rynku nieruchomości oraz drugi miesiąc z rzędu inflacja bazowa, która w IV w ujęciu rdr spadła poniżej 2 proc., po raz pierwszy od półtora roku.

Uwaga rynków skupi się także na przebiegu dyskusji w gronie Fed o redukcji sumy bilansowej. W minutkach z marcowego posiedzenia wskazano, iż większość członków Fed opowiedziało się wówczas za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w dalszej części roku.

Obecnie Fed reinwestuje środki z zapadających aktywów z powrotem w sumę bilansową, utrzymując ją na niezmienionym poziomie.

W ramach trzech rund programu luzowania ilościowego, prowadzonego przez Rezerwę Federalną po wybuchu kryzysu finansowego z lat 2007/2008, wartość aktywów trzymanych przez Fed w swoim bilansie wzrosła do 4,5 bln USD, z czego 4,2 bln to amerykańskie papiery skarbowe lub gwarantowane przez państwo MBS (mortgage-backed securities, papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką).

W najbliższych dniach nie zabraknie oczywiście publicznych wystąpień członków Fed, którzy wypowiadać się będą niemal każdego dnia.

Od początku roku każdy z członków Fed (głosujący i niegłosujący w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, FOMC) wypowiadał się publicznie przeciętnie niemal 14 razy (stan na początek maja) - wynika z wyliczeń Deutsche Bank. To mniej więcej tyle samo ile w całym 2016 r.

Pozostałe dane makro z USA:

Wtorek: sprzedaż domów na rynku pierwotnym (za IV). Środa: sprzedaż domów na rynku wtórnym (w IV), indeks cen domów FHFA w III. Czwartek: bilans handlowy za IV. Piątek: zamówienia na dobra trwałe za IV, końcowe wyliczenie indeksu optymizmu Uniwersytetu Michigan.

EUROPA - NIEWIELE DANYCH MAKRO, WYPOWIEDZI EBC W CENTRUM UWAGI

Z gospodarek europejskich napłynie w najbliższych dniach niewiele danych makro i wskaźników koniunktury, wobec czego uwaga inwestorów może się skupić na licznych wypowiedziach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego.

We wtorek o godz. 17.00 głos zabierze Benoit Coeure z zarządu EBC. W środę publicznie wypowiedzą się Mario Draghi, prezes banku (o godz. 14.45) oraz członek zarządu Peter Praet (10.30). W czwartek poznamy wypowiedzi wiceprezesa EBC Vitora Constantio (19.00). Tydzień zakończy w piątek o godz. 9.00 Coeure.

EBC przygotowuje obecnie rynek do odejścia od ultra-luźnej polityki monetarnej, a proces ten może rozpocząć się już w przyszłym miesiącu. Obecnie główną osią spekulacji pozostaje zaplanowane na 8 czerwca posiedzenie EBC. Wśród ekonomistów dominuje przekonanie, iż EBC zrezygnuje wówczas ze sformułowania w forward guidance o możliwości dalszej obniżki stóp procentowych i/lub zwiększania skali skupu aktywów. Nie wyklucza się, iż EBC może także wskazać na krótszy okres między zakończeniem QE, a podwyżką stóp procentowych.

Obecnie EBC oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów.

Dane i wskaźniki makro z Europy:

Wtorek: PMI ze strefy euro za V. Niemcy - końcowe PKB za I kw. i indeks IFO za V. Czwartek: II wyliczenie PKB UK za I kw.

BUDŻET USA NA 2018 R.

We wtorek administracja Białego Domu przedstawi w Kongresie szczegóły budżetu na 2018 r. Wstępna propozycja budżetowa Trumpa z marca zakładała cięcie wydatków w przyszłym roku podatkowym o 54 mld USD.

Rozbudowana wersja projektu ma zawierać propozycje cięcia wydatków na szereg programów socjalnych, poza Medicare (opieka zdrowotna) i Social Security (emerytury i renty), wzrost dynamiki PKB do 3 proc. rocznie w 2021 r. oraz szczegóły planu podatkowego - podają amerykańskie media.

W dokumencie ma być również mowa o pakiecie 200 mld USD wydatków na infrastrukturę w ciągu dekady, co ma zachęcić sektor prywatny i samorządy do inwestycji w ten obszar na poziomie co najmniej 800 mld USD. Rząd federalny pracuje nad systemem grantów i pożyczek oraz innych rozwiązań, które miałyby częściowo sfinansować inwestycje. Większość z 200 mld USD miałaby być wydana między 2. a 6. rokiem trwania programu - podają źródła agencji prasowych.

Trump w trakcie kampanii przed wyborami obiecywał w ciągu dekady zainwestować w infrastrukturę 1 bln USD.

SZCZYT OPEC - DALSZE CIĘCIA WYDOBYCIA RACZEJ PEWNE

W najbliższy czwartek w Wiedniu spotkają się przedstawiciele państw zrzeszonych w OPEC oraz innych producentów ropy naftowej, którzy mają podjąć decyzję o ewentualnym wydłużeniu obowiązującego do końca czerwca porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca.

W listopadzie członkowie OPEC zdecydowali o ograniczeniu na pół roku od początku stycznia produkcji ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys b/d.

Minister energii Algierii Noureddine Boutarfa poinformował w ubiegłym tygodniu, że większość krajów z kartelu popiera plan przedłużenia umowy o cięciu dostaw ropy o 9 miesięcy, czyli do końca I kw. 2018 r. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się także Rosja.

Celem cięć jest zrównoważenie rynku i doprowadzenie do spadku zapasów ropy w OECD do poziomu 5-letniej średniej. (PAP Biznes)

źródło : http://stooq.pl/

 

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.37374.3957
Flaga USDUSD3.90863.9306
Flaga CHFCHF4.06244.0884
Flaga GBPGBP4.91294.9434
Flaga NOKNOK0.40810.4151
Flaga SEKSEK0.41650.4235
Flaga DKKDKK0.58400.5920
Flaga CZKCZK0.15990.1699
Flaga CADCAD2.87812.9241
Flaga AUDAUD2.68922.7352
2020-06-03 02:16:15
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij