TYDZIEŃ NA RYNKACH: Raport z rynku pracy USA, Minutki Fed i EBC, spotkanie Trump-Xi

3.04.2017, warszawa (PAP) - Rozpoczynający się tydzień obfitować będzie w liczne publikacje makroekonomiczne, a uwaga rynków skupiona będzie najmocniej na piątkowym raporcie z rynku pracy USA za marzec. Istotne dla zachowania rynków mogą być również protokoły z posiedzenia amerykańskiej Rezery Federalej i EBC. W czwartek i piątek Donald Trump spotyka się na Florydzie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

W ubiegłym tygodniu indeks Dow Jones Industrial zyskał 0,32 proc., S&P 500 wzrósł o 0,80 proc. W Europie Euro Stoxx 600 zyskał 1,23 proc.

W Stanach Zjednoczonych uwagę w centrum uwagi rynku w piątek znajdzie się raport z rynku pracy, a w czwartek protokół z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Oczekuje się, iż liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu w USA wzrosła o 174 tys., po dwóch miesiącach wzrostów o ponad 230 tys.

Istotny będzie również odczyt dynamiki płac i stopy bezrobocia. Konsensus zakłada wzrost przeciętnej pracy godzinowej o 0,3 proc. mdm i 2,6 proc. rdr oraz spadku bezrobocia o 0,1 pkt. proc do 4,6 proc.

Z pozostałych wskaźników makro, bacznie obserwowanych przez rynki, w poniedziałek podany zostanie odczyt wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym ISM. Publikacja indeksu ISM spoza przemysłu przypada na środę. We wtorek opublikowany zostanie wskaźnik zamówień w przemyśle za luty.

W czwartek do Stanów Zjednoczonych z dwudniową wizytą przybywa prezydent Chin Xi Jinping. Donald Trump podejmie gościa w swojej posiadłości Mar-A-Lago na Florydzie. Wśród gospodarczych punktów spotkania, Trump zamierza poruszyć kwestię deficytu w handlu USA z Chinami. Niewykluczone są również rozmowy o polityce kursowej (Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o celowe zaniżanie wartości juana). Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców.

MINUTKI FED - CO DALEJ Z SUMĄ BILANSOWĄ?

Fed w marcu podjął decyzję o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Decyzję podjęto przy sprzeciwie jednego decydenta. Bez zmian pozostała natomiast mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. i 2018 r., sugerująca po 3 podwyżki o 25 pb. stopy fed funds rocznie.

Od ostatniego posiedzenia członkowie Fed wielokrotnie powtarzali, że gospodarka USA ma się dobrze, a inflacja i bezrobocie znajdują się blisko celów banku centralnego, dlatego kwestie te mogą znaleźć się na drugim planie przy okazji publikacji minutek. Rynek będzie zwracać szczególną uwagę na kwestię sumy bilansowej Fed.

Na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu, prezes Rezerwy Janet Yellen powiedziała, iż członkowie banku centralnego dyskutowali nad ewentualnymi zmianami w polityce reinwestowania zapadających środków z powrotem w sumę bilansową, jednak nie podjęto w tej kwestii żadnych decyzji. Spekuluje się, iż protokół może zawierać bardziej szczegółowy opis dyskusji.

Od początku 2017 r. niektórzy członkowie Fed otwarcie postulują rozpoczęcie debaty nad redukcją sumy bilansowej Fed.

W protokole z posiedzenia Fed z przełomu stycznia i lutego 2017 r. po raz pierwszy od rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA (XII 2015 r.) znalazła się wzmianka, iż członkowie Rezerwy widzą potrzebę rozważenia kwestii zmniejszenia sumy bilansowej. W lutym, podczas wystąpienia przed amerykańskim Kongresem, prezes Rezerwy Janet Yellen powiedziała, iż w nadchodzących miesiącach Fed przeprowadzi dyskusję nad strategią reinwestowania środków w sumę bilansową. Dodała, że Fed będzie prowadzić redukcję sumy bilansowej w stopniowy, uporządkowany i przewidywalny sposób.

STREFA EURO - MINUTKI EBC, SPRZEDAŻ DETALICZNA

W Europie uwagę rynków w minionym tygodniu przykuły spekulacje na temat przyszłości polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. W tym kontekście kluczowa będzie w czwartek publikacja zapisu dyskusji z marcowego posiedzenia EBC.

Część decydentów z EBC uważa, że rynek jako zbyt jastrzębie zinterpretował komunikaty wysyłane przez EBC przy okazji marcowego posiedzenia banku - podał w ubiegłą środę Reuters, opierając się na źródłach w banku. EBC nie chciał, by zostały one odebrane jako przygotowanie rynku do zacieśniania otoczenia monetarnego. Do takiej interpretacji rynek skłoniły również wypowiedzi niektórych członków EBC, wysuwane bezpośrednio po posiedzeniu. EBC chciał tymczasem jedynie podkreślić (choć nie zrobił tego wprost, co mogło przyczynić się do takiego a nie innego odbioru komunikatu przez rynek), iż w opinii jego kierownictwa ustało ryzyko wystąpienia negatywnego scenariusza deflacyjnego.

W poniedziałek, w wywiadzie z hiszpańskim Expansión, ewentualne wątpliwości w tej kwestii ostatecznie rozwiał Peter Praet, członek Zarządu EBC.

"Od kryzysu kilkukrotnie mieliśmy poważne obawy co do ryzyka deflacyjnego w strefie euro, jednak teraz mogę powiedzieć, że ono zniknęło" - powiedział.

Tuż po zakończeniu marcowego spotkania EBC agencje podały, cytując anonimowe źródła, iż dyskutowano na nim o możliwości podwyżki stóp procentowych jeszcze przed zakończeniem programu skupu aktywów. W następnych dniach takiego rozwiązania wprost nie wykluczył Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC. Obecnie bank zakłada, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów w ramach programu luzowania ilościowego.

W trakcie konferencji po marcowym posiedzeniu EBC, jego prezes Mario Draghi powiedział, że Rada Prezesów EBC dyskutowała nad ewentualną zmianą forward guidance (komunikacja ścieżki polityki pieniężnej w dłuższym terminie) w ten sposób, iż EBC mógłby wykluczyć możliwość dalszej obniżki stóp procentowych.

W odróżnieniu od poprzednich posiedzeń EBC, bank zrezygnował w marcu ze sformułowania, że jeśli okaże się to konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego, Rada Prezesów będzie reagować z użyciem wszystkich instrumentów, jakie ma do dyspozycji w ramach swojego mandatu.

W tym tygodniu dwukrotnie, we wtorek i czwartek, publicznie głos zabierze prezes EBC Mario Draghi.

Z danych makro w strefie euro, na wtorek przypada publikacja wskaźnika sprzedaży detalicznej za luty. W piątek, z Niemiec i Francji napłyną wskazania produkcji przemysłowej, również za luty.

Wcześniej, w poniedziałek i wtorek podane zostaną końcowe wyliczenia indeksów PMI dla poszczególnych państw strefy euro. (PAP Biznes)

 

źródło : http://stooq.pl/

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.24744.2644
Flaga USDUSD3.73283.7508
Flaga CHFCHF3.82783.8488
Flaga GBPGBP4.74234.7648
Flaga NOKNOK0.43550.4415
Flaga SEKSEK0.40080.4068
Flaga DKKDKK0.56670.5737
Flaga CZKCZK0.16320.1712
Flaga CADCAD2.82592.8519
Flaga AUDAUD2.59302.6190
2019-06-25 20:13:02
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij