W cenie najbezpieczniejsze aktywa

W ostatnich tygodniach na rynkach finansowych największym zainteresowaniem cieszą się najbezpieczniejsze aktywa. W ślad za spadkami indeksów akcji, mocno w cenach zyskują obligacje. Złoty najwyraźniej zalicza się do tych ostatnich, bo wykazuje dużą odporność na niepewność wywołaną wzrostem protekcjonizmu. Rodzima waluta znajduje wsparcie w świetnych danych z gospodarki.

Rentowności 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych spadły (poruszają się przeciwnie do cen) do najniższego poziomu w historii (-0,21 proc.), a amerykańskich są najniżej od września 2017 r. na fali ucieczki od ryzyka po wzroście niepewności wywołanej nasileniem amerykańskiego protekcjonizmu handlowego. Rosną obawy o przyszłość globalnej gospodarki, w tym o możliwości wydłużenia ożywienia a Stanach Zjednoczonych poza rekordowe w historii 10 lat. Indeksy na głównych parkietach pozostają w spadkowej trajektorii. Tracą kluczowe surowce przemysłowe (miedź (HG.F, 263.90 -0.04%, News), ropa (WTI: CL.F, 53.05 -0.84%, News, Brent: CB.F, 61.23 -1.23%, News), gaz, drewno). Złoty w tych warunkach nadal wykazuje dużą odporność. Tylko poważniejsze załamanie koniunktury na świecie może poważniej zachwiać jego pozycją.

Nie słabnie napięcie w relacjach USA-Chiny. W sobotę weszły w życie 25-proc. chińskie cła na 60 mld importu z USA nałożone w odpowiedzi na podobny krok ze strony Ameryki na początku maja. Jeszcze w piątek Pekin ogłosił, że utworzy czarną listę zagranicznych firm, które „łamią normy rynkowe oraz dyskryminują chińskie podmioty”. W ocenie władz takie firmy niszczą łańcuchy dostaw, co jest zagrożeniem dla żywotnych interesów kraju, a ich działanie wpływa negatywnie na gospodarkę. Decyzja Chin to odpowiedź na niedawne nasilenie presji na koncern Huawei. W ocenie partyjnego tabloidu The Global Times firmy, które w pierwszej kolejności znajdą się na liście to Google, Microsoft oraz brytyjska ARM. Szczegóły dotyczące tego, co w praktyce będzie oznaczać umieszczenie na czarnej liście zostaną podane w późniejszym terminie.

Polska gospodarka, pomimo silnego spowolnienia w Europie, zachowuje wysokie tempo wzrostu. W I kw. 2019 r. PKB zwiększył się o 4,7 proc. r/r po 4,9 proc. odnotowanych kwartał wcześniej. Wynik okazał się wyższy niż wstępny szacunek i prognozy ekonomistów (4,6 proc.). Wyraźnie poprawiła się struktura tworzenia PKB. Najwyższą od 5 lat dynamikę miały inwestycje (12,6 proc.), które odpowiadały za 1,6 pkt proc. wzrostu. Spożycie gospodarstw domowych wzrosło w I kw. o 3,9 proc. (2,4 pp. kontrybucji), zaś publiczne zwiększyło się o 6,4 proc. i odpowiadało za 1,1 pp. PKB. Eksport był wyższy niż przed rokiem o 5,9 proc., zaś import o 5,0 proc. Handel kontrybuował we wzrost PKB w I kw. w wysokości 0,7 pp. Spadek zapasów miał negatywny wpływ na poziomie 1,1 pp.

Solidne dane za pierwsze miesiące 2019 r. pozwalają z optymizmem patrzeć na dalszą część roku. Kluczowe dla II kw. dane za maj będą stopniowo publikowane od połowy czerwca. Już teraz można jednak założyć, że dynamika PKB wiosną nie była znacząco niższa, niż zimą. Wg naszych projekcji wzrost wyniósł 4,6 proc., co wraz z podobną lub nieco niższą dynamiką w II poł. roku pozwoli na uzyskanie zbliżonego do 4,5 proc. tempa wzrostu PKB w całym roku. Złoty pozostaje, więc z solidnymi fundamentami. Do świadomości zagranicznych graczy lepsza niż zakładano na początku roku kondycja rodzimej gospodarki dotrze dopiero wraz z falą rewizji prognoz międzynarodowych organizacji, czego spodziewać się należy po wakacjach.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.57504.5990
Flaga USDUSD3.83863.8626
Flaga CHFCHF3.27023.2962
Flaga GBPGBP5.30885.3423
Flaga NOKNOK10.253210.2592
Flaga SEKSEK0.44820.4542
Flaga DKKDKK0.61250.6205
Flaga CZKCZK0.17110.1771
Flaga CADCAD3.02583.0598
Flaga AUDAUD2.94972.9837
2021-03-08 06:59:17
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij