W co gra Donald Trump?

KLUCZOWE INFORMACJE Z RYNKÓW:

- USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: W niedzielę Donald Trump nieoczekiwanie napisał na Twiterze, że rozważy podwyższenie taryfy celnej z 10 na 25 proc. dla towarów wartych 200 mld USD rocznego importu, oraz oclenie pozostałego importu wartego 325 mld USD rocznie. Jest to duże zaskoczenie po tym, jak jeszcze w piątek informowano, że rozmowy idą dobrze (słowa Mnichina), a z otoczenia Białego Domu płynęły sygnały o możliwym spotkaniu prezydentów na szczycie w czerwcu. Oficjalnie wczorajszy tweet jest motywowany niezadowoleniem prezydenta z dotychczasowego przebiegu negocjacji handlowych - ze słów szefa USTR Roberta Lighthizera miałoby wynikać, że strona chińska chciałaby odejść od wcześniejszych ustaleń. Gazeta Wall Street Journal spekuluje, że Chińczycy w takiej sytuacji mogą anulować planowane na ten tydzień rozmowy w Waszyngtonie z udziałem wicepremiera Liu Che.

- CHINY / DANE: Indeks PMI dla usług liczony przez Caixin odbił w kwietniu do 54,5 pkt. z 54,4 pkt. (szacowano jego cofnięcie do 54,2 pkt.).

- EUROSTREFA / DANE: Ostateczny odczyt PMI dla usług za kwiecień wypadł lepiej od pierwszych szacunków na poziomie 52,5 pkt. Indeks spadł do 52,8 pkt. z 53,3 pkt. Negatywnie zaskoczyły jednak Hiszpania i Włochy. Poznaliśmy też dane nt. sprzedaży detalicznej dla całej strefy euro, która w marcu wzrosła o 1,9 proc. r/r (szacowano 1,8 proc. r/r).

- WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Theresa May próbuje dać do zrozumienia laburzystom, że ich wersja „łagodnego” Brexitu może spotkać się z oporem ponad 100 parlamentarzystów Partii Konserwatywnej. The Times doniósł, że Jeremy Corbyn miał odrzucić propozycję „czasowej” unii celnej, co mogłoby pomóc przełamać impas ws. Brexitu.

Opinia: W co gra Donald Trump? To pytanie pojawia się dzisiaj ponownie po tym, jak wczoraj nieoczekiwanie szef Białego Domu zagroził intensyfikacją wojny na cła z Chinami. Co ciekawe, jeszcze w piątek Mnuchin, Trump, oraz ludzie z jego otoczenia komentując ostatnie rozmowy, jakie odbywały się w ubiegłym tygodniu w Pekinie, twierdzili, że wszystko jest w porządku i „szykując” rynki pod możliwy szczyt prezydentów w czerwcu - choć oficjalnej daty jeszcze nie podawano. Co takiego wydarzyło się w ciągu dwóch dni, że Trump zareagował tak emocjonalnie? Tego nie wiemy, ale ze słów szefa USTR, który jednocześnie wspólnie z Sekretarzem Mnuchinem przewodzi grupie negocjatorów, wynika, że podobno strona chińska próbowała zmienić wcześniejsze ustalenia - o próbach renegocjacji wspomniał w tweecie też sam Trump. Czyżby Chińczycy sprytnie wykorzystali chęć Amerykanów do ogłoszenia sukcesu w rozmowach? Niewykluczone, bo to Biały Dom, a nie Pekin „chwalił” się w ostatnich tygodniach, że deal jest blisko. Czy tak prowadzi się negocjacje z trudnym przeciwnikiem?

Co dalej? Czekamy na ostateczne decyzje, jakie podejmą teraz Chińczycy. Jest duże ryzyko, że negocjacje zostaną zerwane, a wzajemne relacje mocno się ochłodzą. Dlaczego? Teoretycznie Pekinowi zależy na osiągnięciu porozumienia tak samo jak Waszyngtonowi - decydenci partyjni dobrze wiedzą, że Chiny nie są jeszcze gotowe na wojnę handlową i polityczną z USA, która i tak prędzej, czy później będzie nieunikniona. W komentarzach w ostatnich miesiącach wspominałem, że obecny deal będzie „porozumieniem na przeczekanie”, a nie trwałą umową na lata. I o tym dobrze wiedzą obie strony, ale politycy muszą zrobić tak, aby wizerunkowo wyglądało to zupełnie inaczej. Dla Pekinu kluczowe jest to, aby móc przedstawić porozumienie z Waszyngtonem jako korzystne, ale przede wszystkim trwałe - ta ostatnia kwestia może być szczególnie ważna dla samego Xi Jinpinga i jego najbliższego otoczenia, które może być krytykowane przez „twardogłowych” w partii za nadmierne ustępstwa wobec Amerykanów. Dlatego też obecne groźby Trumpa mogą nie przynieść tego, co miałby na myśli prezydent USA - dla strony chińskiej ten, kto zmienia nagle zdanie nie może być wiarygodnym partnerem. Oczywiście, nie brak w tym winy po stronie samych Chińczyków, którzy najpewniej sprowokowali Amerykanów próbami anulowania wcześniejszych ustaleń, wobec których nie byli sami do końca przekonani - spróbujmy się domyśleć: pełne otwarcie rynku na zagraniczny kapitał, rezygnacja z dotacji dla państwowych firm itd.?

Poniższy wykres mówi wiele - USDCNH od pewnego czasu nie potwierdzał optymizmu płynącego z otoczenia Trumpa, co do szybkiego zakończenia rozmów handlowych. Tymczasem nowy tydzień zaczęliśmy z mocną luką w górę….

Wykres dzienny USDCNH

Na koszyku dolara FUSD widać jednak, że rynek nie może się zdecydować. W piątek USD był słabszy, bo bilans danych Departamentu Pracy miał negatywny wydźwięk dla perspektyw inflacji (wyhamowanie tempa wzrostu płac), chociaż ogólnie był niezły (niskie bezrobocie, wyraźny wzrost NFP). Nie pomógł też słabszy odczyt kwietniowego ISM dla usług, oraz wypowiedzi członków FED (Clarida, Bullard, Evans. Mester), którzy dawali do zrozumienia, że inflacja (w kontekście jej spadku) budzi w nich pewien niepokój. Dzisiaj rano podbicie ryzyka przez tweety Trumpa o Chinach, prowadzi do umocnienia dolara w ślad za „bezpiecznymi” JPY i CHF. Czysto technicznie wykres tygodniowy FUSD przemawia za kontynuacją trendu wzrostowego dolara, niż jego zmianą.

Wykres tygodniowy FUSD

Z europejskich walut G-10 dzisiaj najsłabiej zachowują się korona norweska (decyzja Norges Banku w tym tygodniu, a rynek może obawiać się „gołębiego” komunikatu), oraz brytyjski funt. W przypadku GBP jego siła z ostatnich dni wynikała z „nadziei” na ponadpartyjne porozumienie ws. Brexitu? Tylko, czy w okresie kampanii wyborczej (w końcu maja mamy wybory do Parlamentu Europejskiego) można w ogóle liczyć na to, że „wrogowie” się porozumieją, nawet gdyby miało to być w ich interesie (niebezpiecznie wysokie notowania Partii Brexitu Farage’a)?

Wykres dzienny GBPUSD

(Marek Rogalski - DM BOŚ)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.51204.5360
Flaga USDUSD3.69033.7143
Flaga CHFCHF4.11424.1382
Flaga GBPGBP5.24495.2744
Flaga NOKNOK0.44810.4541
Flaga SEKSEK0.44300.4490
Flaga DKKDKK0.60430.6123
Flaga CZKCZK0.17490.1809
Flaga CADCAD3.05913.0931
Flaga AUDAUD2.87002.9040
2021-05-18 11:58:02
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij