Wystarczą pogłoski


Nadzieje na postęp w negocjacjach handlowych USA-Chiny zostały w czwartek ponownie rozbudzone, co przekłada się na poprawę sentymentu na rynkach globalnych. Choć opieramy się na plotkach i nieoficjalnych doniesieniach, to istotna jest zmiana ładunku emocjonalnego wokół tematu na optymistyczną. A w każdej plotce jest ziarno prawdy, prawda?

W czwartek wieczorem katalizatorem dla mini-rajdu ryzyka stał się artykuł Wall Street Journal, według którego sekretarz skarbu USA Mnuchin zaproponował „zniesienie części lub wszystkich ceł” nałożonych na Chiny w celu przyspieszenia negocjacji i nakłonienia Pekinu dla długoterminowych reform. Artykuł sugeruje też, że pomysł nie spodobał przedstawicielowi ds. handlu Lighthizerowi, który „obawia się, że jakiekolwiek ustępstwa będą oznaką słabości”, choć Lighthizer nie powiedział nie. Później rzecznik Departamentu Skarbu wydał oświadczenie, według którego ani Mnuchin ani Lighthizer nie wydawali zaleceń w kwestii ceł, co trochę przytłumiło entuzjazm rynkowy, ale wyższe poziomy się utrzymały. WSJ napisał też, że propozycja jeszcze nie trafiła do Trumpa, który w przeszłości częściej stawał po stronie Lighthizera, ale tym razem może być inaczej, gdyż Trumpowi bardzo zależy na zawarciu porozumienia. Byłoby to spójne z moimi wnioskami z wczorajszego komentarza, że Trump szuka tematu, w którym chce pokazać swój sukces (choć osobiście liczyłem na postępy w zakończeniu government shutdown). Niezależnie, co by to było, sprzyja podtrzymaniu apetytu na ryzyko i każdy takie pogłoski, jak wczorajsza, są dodatkowym paliwem dla wzrostu ryzykownych aktywów. I choć plotce do oficjalnego stanowiska daleko, to jednak zwraca uwagę fakt, że administracja Białego Domu diametralnie zmieniła swój język w opisywaniu sporu handlowego z Chinami. W zeszłym roku więcej było odgrażania się podwajaniem ceł, oskarżania o drapieżne techniki i kradzież własności intelektualnej. Teraz zdaje się, że nikt nikogo nie chce już obrażać i komplikować negocjacji. Nic więc dziwnego, że rynek z każdej plotki wyciąga ziarno prawdy i widzi w niej mały (ale zawsze) krok ku pozytywnym rozstrzygnięciom.

Funt brytyjski był w czwartek silny ze swoich własnych powodów. Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał, że gabinet May dostarczył parlamentarzystom analizy dotyczące przeprowadzenia drugiego referendum, co będzie jednym z tematów w trakcie weekendowych międzypartyjnych rozmów. Nie znamy jednak szczegółów i wniosków z analizy, która równie dobrze może zniechęcać do referendum. A skoro premier May szuka szerokiego poparcia dla nowego planu B dla brexitu, w jej interesie jest osłabić alternatywę. Wiemy też, że głosowanie w Izbie Gmin nad nowym planem postepowania odbędzie się we wtorek 29 stycznia po tym, jak w najbliższy poniedziałek projekt trafi pod obrady. Zanosi się na kolejny gorący tydzień z potencjalną krytyką w wykonaniu przeciwników May. Sporo optymizmu wlano w funta w ostatnich dniach, ale weekend (i weekendowa prasa) zawsze jest zmorą kupujących GBP, więc dziś uwaga na asekuracyjną redukcję pozycji.

(Konrad Białas - DM TMS Brokers SA)

źródło : www.stooq.pl

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.54234.5653
Flaga USDUSD3.82583.8488
Flaga CHFCHF4.14754.1715
Flaga GBPGBP5.28405.3105
Flaga NOKNOK0.43940.4454
Flaga SEKSEK0.44260.4486
Flaga DKKDKK0.60830.6163
Flaga CZKCZK0.17500.1810
Flaga CADCAD3.06323.0972
Flaga AUDAUD2.85572.8897
2021-06-18 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij